Економіка
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Червень 25, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 17 Сiчень 2014 02:00

Старі проблеми, нові надії

Rate this item
(0 votes)

Аналізуючи наприкінці минулого року на засіданні Ради регіонів, куди прийшли міністри, очільники центрального апарату виконавчої влади, стан справ в Україні, глава держави В. Янукович зробив критичні висновки. При цьому з’ясувалося, що його погляди суттєво відрізняються від оцінок керівника уряду М. Азарова. 

Однією з ключових проблем В. Янукович вважає порушення прав і свобод громадян, а також корупцію, яка останніми роками наскрізь пронизала українське суспільство. Про корупцію все голосніше говорять не тільки підприємці, а й звичайні люди. Главу держави уважно слухав М. Азаров, який наступного дня звітував про свої успіхи і запевняв, що українцям не варто боятись економічних негараздів — країна просувається до кращого життя.

2013 року вітчизняна економіка вийде в нуль в умовах падіння попиту на наші товари на закордонних ринках. Уряд не допустив її падіння. Це вже позитивний результат. У країні цінова стабільність, 3,5 року незмінні тарифи на житлово-комунальні послуги. Стабільна й гривня, хоча її було дуже важко підтримувати. Порівняно з 2009 роком майже вдвічі зросла зарплата, повагомішали пенсії та соцдопомоги.
Але глава держави оцінив роботу уряду без пієтету, нагадавши про великі зарплатні борги та затримки із соцвиплат. Трохи згодом М. Азарову довелося визнати, що саме на закриття бюджетних дірок його уряд змушений був витратити 3 млрд дол. російського кредиту. За версією М. Азарова, урядовці змогли протистояти глобальній економічній кризі. І наші люди не відчули економічного спаду, який панує на кордонах держави. А критики Кабміну неправі. Мовляв, в Іспанії лютує така криза, якої Україна не знає.
Утім, цього разу серед урядових критиків був і В. Янукович, який заявив, що нинішній уряд має проблеми — не може подолати розкрадання державних грошей. Пообіцяв прийняти кардинальні рішення, в тому числі й кадрові. І ще — оголосити рішучу війну корупції (але, як зауважують знавці цієї справи, корупцію не можна перемогти. Її можна лише очолити). У передноворічних виступах В. Янукович та М. Азаров так багато говорили про економічні та кадрові проблеми, що у них зовсім не лишилося місця для успіхів нематеріальних — культури, науки, освіти.
Експерти погоджуються з тим, що в країні панує корупція. Особливо розгулялася вона на теренах державних закупівель. За всі роки незалежності України, за всіх урядів держзакупівлі були проблемною темою. Втрати держави і органів місцевого самоврядування на держзакупівлях сягали не мільярдів, а десятків мільярдів гривень.

Невиправдані побоювання
Минулий рік став для українців роком невиправданих побоювань. Запровадження нових податків на житлову нерухомість, утилізаційного збору на авто породжували негативні прогнози щодо стагнації вельми прибуткових ринків. Проте ці сфери поки витримують навантаження новими зборами. Нелегко довелось і національній грошовій одиниці. Гривні постійно передрікали девальвацію. Обмеження суми готівкових операцій, жорсткі заходи НБУ, спрямовані на дедоларизацію економіки, постійні розмови про можливе запровадження податку на обмін валюти. Усе це українці нерідко сприймали з пересторогою. Але у 2014 рік гривня входить на стійких позиціях.
Як відомо, грошей не вистачає завжди і всім. Торік поглиблювалися процеси світової фінансової кризи та торговельні конфлікти з Росією. І як наслідок — зменшення експорту, скорочення виробництва. А якщо менше продавали, то це означає, що й менше заробляли. Тож вміст державної скарбниці, з якої фінансуються соціальні виплати, значною мірою підтримувався й новими податками та зборами. Але не такий страшний вовк, як його малюють. Автоімпортери запевняли, що запровадження спецмит на іноземні транспортні засоби, а згодом і екологічного податку на їх утилізацію, спричинять колапс авторинку.
Утилізаційний збір додає до ціни закордонного авто майже 5 тис. грн, а до ціни автобуса та вантажівки — більш як 10 тис. Натомість вітчизняні автовиробники звільняються від сплати збору під гарантію створення утилізаційних потужностей. Екологічним податком обкладаються комплектувальники імпортних автівок та дилери. Вони і виступали проти утилізаційного збору. Однак час показав, що нові податки не надто спустошили кишені автоімпортерів. А ось вітчизняному автовиробництву посприяли. Імпорт реально зменшився на майже 20%, при цьому зріс випуск автівок українського виробництва на понад 40%.
Та є й інша точка зору. Закон «Про утилізацію транспортних засобів» встановлює порядок створення пунктів прийому і розбирання старих автівок. Їх треба включати до спецреєстру, а автомотлох передавати спеціальним ліцензованим організаціям, які збирають відходи. Порядок прийому і розбирання старих автівок регулюється підзаконними актами, які приймали після виходу закону. Вітчизняні автовиробники до непростих бюрократичних процесів виявилися неготовими, тож рахують збитки. Чимало втратили й автоімпортери. Цьогоріч уряд планує відшкодовувати власникам автівок збитки за їх утилізацію.

Квартирний податок
А ось власникам житлової нерухомості доведеться платити за неї вже від 1 січня. Ця норма Податкового кодексу набрала чинності ще на початку 2013 р. Податківці навіть встигли зібрати з платників кругленьку суму. Однак улітку нардепи переглянули правила стягнення цього збору і перенесли термін його старту. За загальною концепцією нового збору, кожний власник житлової нерухомості звільнявся від сплати за квартиру площею до 120 кв. м, а будинку — до 250.
Таким правом не могли скористатися власники кількох об’єктів житлової нерухомості, але невеликої площі. Отже, парламент дозволив нараховувати податок з усіх житлових площ власникам одночасно, в тому числі її різних видів. Обчислюється він відповідно до сумарної житлової площі нерухомості. Якщо у власника є дві квартири сукупною площею 80 кв. м, то він звільняється від сплати цього податку. Коли сукупна площа 3–4 квартир 180 кв. м, то оподатковується лише 60, відмінусовується 120 кв. м.
У результаті фізособа має сплатити 1% від мінімальної зарплати за кожний квадратний метр. Податок сплачується за місцем проживання людини, яка, згідно з даними Держреєстру нерухомого майна, володіє чималою житловою площею. Торік податківці надсилали повідомлення про уточнення даних щодо кількості та розміщення житлової нерухомості, яка підлягає оподаткуванню. Так Міндоходів формувало реєстр платників цього податку, які 2014 р. отримають повідомлення та платіжні реквізити органів місцевого самоврядування.
Податкова служба визнала, що Держреєстр житлової нерухомості не завжди відповідав реаліям, тому запрошувала до 31 грудня до своїх регіональних управлінь тих, хто володіє чималою житловою площею для звірки даних. Людям варто було спочатку самим порахувати, чи не більший розмір володінь від розміру пільгових квадратів. Водночас можуть розраховувати на звільнення від сплати податку на нерухомість багатодітні та прийомні сім’ї, дитбудинки сімейного типу, сім’ї опікунів та піклувальників дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківськго піклування.
Не оподатковується нерухомість, що є власністю дітей-інвалідів, яких виховують одинокі матері. Щоправда, за умови, що сім’я володіє одним таким об’єктом. Але коли від нерухомої власності отримуються доходи, вона здається в оренду, використовується у підприємницькій діяльності, на жодні пільги зі сплати податку розраховувати не варто. Утім, оподаткування розкішних апартаментів можна уникнути. Для цього досить зареєструвати житловий будинок як дачний або садовий. Саме у такий спосіб заможні українці здебільшого й оформляють свої палаци.
Ще одним недоліком податку на нерухомість експерти називають принцип його нарахування. У багатьох країнах цей збір стягується не з квадратних метрів, а з ринкової вартості житла. В Україні з оцінкою нерухомості поки не все гаразд. Було б справедливіше, якби цей податок сплачували всі, як у більшості країн, але прив’язувався він до вартості житла. Квитанції щодо сум податку на нерухомість податківці почнуть надсилати з квітня. Сплатити податок треба буде протягом двох місяців від дня отримання податкового повідомлення. На порушників чекає штраф. Тим, хто встиг сплатити податок на нерухомість торік, кошти зарахують на цей рік.
У Міндоходів переконують, що співпрацювати платникам податків і податківцям стало комфортніше. Відомство сподівається, що цьогоріч українці сплачуватимуть менше податків. Важливим для міністерства є зменшення втручання у діяльність сумлінних платників податків, запевняють його очільники. З цим не завжди погоджуються ті, хто віддає у вигляді податків свої кревні.

Гривнева стабільність
Пожинає плоди своєї діяльності й Нацбанк. Мало не кожен його крок упродовж минулого року українці сприймали з пересторогою, адже головний фінансовий регулятор вдавався здебільшого до адміністративних методів впливу на ринок обігу коштів. Зокрема, обмежив готівкові розрахунки сумою в 150 тис. грн для фізосіб і 10 тис. — для юросіб. З першого вересня 2013 р. такі операції можна здійснювати лише за допомогою банків. А це додаткові витрати для людей — обслуговування банківських карток, обмін валюти.
НБУ наполегливо дедоларизував вітчизняний фінансовий ринок, у тому числі ухвалив постанову, яка зобов’язала всі компанії продавати на міжбанку 50% валютних надходжень. Такі дії регулятора бізнесом і експертами сприймалися неоднозначно. Попри те, що наразі ця політика дає результати, — гривня зберігає стабільність. Експерти вважають за доцільне застосовувати ринкові інструменти впливу на фінансовий сектор. Адміністративні дії формально зменшують офіційний попит на долари, але суттєво обмежують можливості малого бізнесу, що пов’язаний з експортом-імпортом, з різними трансакціями.
Хоча експерти й висловлюють низку пересторог щодо адміністративних методів НБУ, але водночас прогнозують національній грошовій одиниці стійкі позиції. Наприкінці 2013 р. на валютному ринку панувала певна турбулентність — гривня то зростала, то падала відносно долара і євро. На цю ситуацію впливали два чинники. Позитивне очікування від зменшення ціни на російський газ і від 3 млрд дол. російського кредиту. Такі очікування позитивно впливали на валютний ринок і стимулювали посилення гривні. Негатив — політична напруга і її ж невизначеність.
Експерти радять НБУ пом’якшити монетарну політику — нинішня стримує кредитування економіки. Менше кредитів — повільніші темпи економічного зростання. Бюджетна невизначеність також впливала на валютну волатильність. Статус-кво буде знайдено після ухвалення кошторису. Експерти прогнозують, що на початку 2014 р. курс гривні стабілізується на відмітці 8,3–8,35. Потім буде незначний тренд до послаблення гривні, але не більше, ніж 8,5–8,6.
Експерти не радять українцям очікувати легких грошей. Водночас дають надії, що нинішній рік не буде складнішим від минулого. Полегшиться напруження щодо погашення боргів і проплати за критичний імпорт. Набагато складнішим буде 2015 рік, коли навантаження на валютний ринок зросте, адже й кредит у 3 млрд дол. від Росії треба буде повертати.

Бюджетні перспективи
Хоч і з великим запізненням, але урядовці внесли таки проект бюджету-2014 до парламенту перед Новим роком. Очікується, що він буде ухвалений у січні, якщо, звичайно, політичне протистояння не завадить. Експерти називають дві головні причини такого запізнення. Перша — відсутність чіткості щодо ціни на російський газ. Лише 17 грудня була досягнута угода з Росією про отримання знижки на блакитне паливо. Газовий параметр є дуже важливим для бюджету. Він визначає дефіцит «Нафтогазу», який кредитується з держбюджету, — опосередковано чи безпосередньо. Друга причина — політичне протистояння у Верховній Раді.
Вочевидь, марно було сподіватися на ухвалення такого важливого бюджетного рішення у листопаді-грудні 2013 року. Хоча в січні-лютому теж зберігатиметься певна напруженість, тож експерти передбачають, що голосування за бюджет буде досить складним. Проект бюджету має ту ж хибу, яку мав і попередній кошторис. Передусім, це надто оптимістичні припущення щодо економічного розвитку, доходів і витрат. Проект бюджету передбачає зростання економіки на рівні 3%, хоча більшість експертних прогнозів — 1%, максимум — 2% зростання.
Дефіцит бюджету у 3,5% є нормальним, кажуть аналітики, а доходи і витрати — завищеними. Цьому є логічне пояснення. Очевидно, уряд має бути оптимістом з огляду на рік президентських виборів, коли традиційно витрати українського бюджету різко зростають. Цьогоріч не варто сподіватися на реалістичний бюджет, застерігають експерти. Уряд шукатиме додаткові джерела покриття дефіциту бюджету. Насамперед, це зовнішні запозичення. Стеля граничного рівня держборгу була переглянута у бік підвищення, тож слід очікувати збільшення запозичень. Тим більше, що рейтинг України поліпшився після отримання російського кредиту.
Друге джерело компенсації бюджетного дефіциту — приватизація. Тут ситуація складніша. Попри плани отримати цьогоріч 17 млрд грн від цього процесу, уряду буде важко знайти інвесторів, які б погодилися платити адекватну ціну за наше майно, тому що економічна ситуація складна у світі і в Україні. До того ж у нашій країні непередбачувана політична ситуація напередодні президентських виборів.
Останній варіант — корекція параметрів бюджету. Цю процедуру парламентарі відпрацювали негірше, ніж процес ухвалення кошторису. Бюджетна корекція в Україні часто відбувається після першого чи другого кварталу, якщо видно, що бюджет не виконується. Найбільш реалістичний сценарій виконання бюджету-2014, припускають експерти, — це більший від очікуваного дефіцит кошторису. Він буде не 3,5%, як планується, а 6-7%, як за підсумками минулого року. І фінансуватиметься цей дефіцит за рахунок державного боргу.

Олена КОСЕНКО 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».