Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Березень 03, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Грудень 2014 09:59

Іспанія готується до змін

Rate this item
(0 votes)

Най­по­пу­ляр­ні­ша пар­тія Іс­па­нії ще рік то­му на­віть не іс­ну­ва­ла. Як­що у на­ступ­но­му ро­ці во­на ви­грає ви­бо­ри, то Іс­па­нії, яку ми зна­ємо, не ста­не.

На початку листопада, вперше від часів відновлення демократії в Іспанії, найпопулярнішим угрупованням були не соціалісти, не права Народна партія. В опитуванні, проведеному газетою «Ель Паїс» найбільшу підтримку отримало «Подемос» (Podemos — від Yes, we can Барака Обами) — угруповання, яке бореться з корупцією, засноване лише в січні цього року в результаті громадянської ініціативи, а існує воно лише завдяки дотаціям користувачів соціальних мереж.
«Подемос» — це залишки і спадкоємці руху «обурених», який у травні 2011 року збурив усю країну. Їхні представники вирішили перед цьогорічними виборами до Європейського парламенту врешті розгорнути діяльність у масштабі всієї країни. У січні з’явився маніфест «Подемос», а вже у травні, після виборчої кампанії, проведеної переважно в Інтернеті, за це угруповання проголосували 1,2 мільйона іспанців.
«Подемос» переконує, що не належить ні до «лівиці», ні до «правиці», а є тією «новою силою, яка бореться зі старою кастою», і запрошує у свої шеренги також розчарованих виборців правлячої Народної партії. Проте дослідження показують, що останні воліють узагалі не йти на вибори, ніж віддати голос за партію, яку на їхніх очах формують послідовники Фіделя Кастро і соціалізму у венесуельському стилі, прихильники незалежності Каталонії та апологети ЕТА.


Найпопулярніша партія в Іспанії досі не має своєї програми, хоча провідні діячі відверто декларують зміни в разі приходу до влади.
Найчастіше лунає гасло перегляду умов кредитування у закордонних банках і навіть припинення сплати кредитів, що викликає захоплення потенційних виборців. Але що буде, коли «перелякані» ринки несподівано перекриють вентиль із позиками? «Подемос» до цього часу легковажив цей ризик. Так само, як і попередження, що бізнес утече, якщо нова партія в разі приходу до влади, відповідно до обіцянок, скоротить робочий тиждень до 35 годин, зменшить пенсійний вік до 60 років і оголосить заборону звільнення працівників у прибуткових фірмах.
Суспільну підтримку мають пропозиції посилення покарання за корупцію і заборону виселень, бо в Іспанії протягом останніх трьох років велике обурення громадян викликало виселення з домівок родин, що не сплачують кредити за житло. Але вже обіцянка «кишенькових грошей» для всіх громадян викликала нерозуміння навіть у прихильників.
У майбутній програмі «Подемос» мусить чітко визначити свою позицію щодо Каталонії (на разі діячі угруповання не мають єдиної думки з цього питання). 9 листопада там відбувся референдум щодо незалежності — лише символічно і організований волонтерами, бо Конституційний Суд визнав його нелегальним. До урн прийшов кожний третій виборець, а за самостійність проголосувало аж 80% тих, хто голосував. Тому глава уряду автономії Артур Мас наступного дня надіслав до прем’єра Маріано Рахоя лист з вимогою організації чергового, вже повноправного референдуму.
Попри відсутність програми, рейтинги «Подемос» зростають, бо іспанці хочуть, передовсім, покарати нинішніх політиків, яких вважають звичайними злодіями. Останнім часом медіа все частіше надають докази корумпованості.
Тільки у жовтні в Іспанії арештовано 38 високопоставлених чиновників. Ще стільки були змушені піти у відставку, в тому числі Франціско Гранадос, донедавна друга особа у правлячій Народній партії в Мадриді. Він приймав конверти з грошима взамін за фальшування тендерів на бюджетні замовлення.
Поволі всіх охопило відчуття абсурду. У Галіції підозрюваних у хабарництві так багато, що місцева поліція назвала операцію проти них «Покемон» — від гасла «Піймай їх усіх!» з відомого мультфільму про потвор. Серед десятків справ, які у всій країні розпочато проти місцевих політиків, єдиним засудженим став багаторічний керівник провінції Кастельон Карлос Фабра («прославився», зокрема, підтримуючи будівництво не використовуваного аеропорту за 150 мільйонів євро, перед яким пізніше наказав поставити свою скульптуру заввишки 25 метрів). Під час судового процесу заявив, що володіє статками, які неможливо надбати офіційним заробітком, бо чотири рази вигравав у лотерею.
Недавно темою номер один в іспанських барах були «пригоди Миколайка». Франциско Ніколас Гомес Іглесіас був так «охрещений» за дитяче обличчя і безмежну фантазію. 20-річну молоду людину арештовано за звинуваченням у шахрайстві: він отримав кілька десятків тисяч євро від мадридських девелоперів, яким обіцяв успішно одержати дозволи на будівництво в місцях, заблокованих для забудови столичною владою.
Щоб викликати довіру співрозмовників, «Миколайко» показував їм у телефоні фотографії, на яких він зафіксований у товаристві провідних політиків правлячої партії. Та його найбільшим аргументом була, безперечно, фотографія, на якій він тисне руку новому королю Філіпу VІ на офіційному прийомі з нагоди червневого сходження на престол, де було запрошено лише дві тисячі гостей.
Іспанська корупція простягає свої щупальця не тільки в політику. По тиху віддавна точилися розмови про купівлю футбольних матчів. В Андалузії триває велике слідство у справі розтрати 150 мільйонів євро керівництвом потужних профспілок, а в Астурії гірники в середині осені в скандальній атмосфері усунули від посади Анхела Фернандеса Віллу, який правив ними понад 30 років, коли виявилося, що в нього на рахунку понад мільйон євро невідомого походження.
Настали важкі часи для авторитетів. Королівський палац наполегливо підказує інфанті Христині зректися від права на корону — насправді у неї і так нема шансів, але йдеться про іміджеві справи, бо суд підтвердив висунуті звинувачення у фінансових зловживаннях її чоловіка, який розтринькав 6 мільйонів євро з бюджетних грошей. Отже, вже незабаром іспанці зможуть побачити сестру короля на лаві підсудних.
Втрата довіри до нинішніх еліт — не тільки іспанський прецедент. Подібне явище нині спостерігається по всій Європі: традиційні політичні партії, які змінювали одна одну при владі, втрачають лідерство в Італії, Греції, Австрії, Великобританії і Франції. Але політичні партії, що виступають проти істеблішменту, ніде не мають шансів на реальну владу. Тим часом опитування показують зростання рейтингу «Подемосу», і найближчим часом він падати не буде, бо іспанців очікують чергові корупційні афери. Напередодні зими поліція, провівши кілька операцій по всій країні, арештувала ще 32 особи за підозрою у хабарництві.
Євген ПЕТРЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».