Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Грудень 02, 2020

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 19 Грудень 2014 10:36

Порядок денний ШОС

Rate this item
(0 votes)

У Казахстані 14–15 грудня 2014 року відбулася зустріч голів урядів країн Шанхайської організації співробітництва. Показово, що напередодні цієї події, в п’ятницю 12 грудня, Росія та Китай як постійні члени Ради Безпеки ООН підтримали продовження місії НАТО в Афганістані. У відповідь таліби здійснили низку терористичних атак на сили НАТО в цій країні. Цей приклад доводить, що проблеми регіональної безпеки в Центральній Азії залишаються ключовими аспектами роботи ШОС.
Власне, ця організація й створювалася як своєрідний військово-політичний блок, покликаний зберегти існуючий геополітичний статус-кво в Центральній Азії та посилити міжнародні позиції Росії й Китаю. Лише настання глобальної економічної кризи після 2008 року актуалізувало проблематику торговельно-економічного співробітництва на порядку денному ШОС.
Нинішня зустріч голів урядів країн ШОС проходила на тлі серйозних зрушень на Світовому ринку. Стрімке падіння цін на нафту поки що виглядає вигідним для Китаю як одного з найбільших споживачів енергоресурсів.

Водночас Китай не зацікавлений у надмірному падінні ціни на нафту, адже можливість внаслідок такого розвитку подій скорочень російського бюджету може призупинити процес побудови нового газопроводу із Сибіру до Китаю. Крім того, Китай зважає на збитки, яких російська економіка зазнає від дії західних торговельних та інвестиційних санкцій. Пекін не проти замінити, передусім Євросоюз, на багатьох товарних сегментах російського ринку.
Відповідні конкретні домовленості важливі для Китаю, аби показати назовні динамічність своїх економічних можливостей і стабільність внутрішньополітичної системи. Придушення демократичних протестів у Гонконзі та відповідний «розбір» становища у китайських спецслужбах недавно привів до серйозної кадрової чистки органів державної безпеки Китаю.
У свою чергу, Росія намагається збалансувати китайський вплив на саму себе і на країни Центральної Азії. Зокрема, РФ списала більшу частину боргів Узбекистану. Це особливо показово, коли російська економіка переживає не найкращі часи, а на валютній біржі рубль майже щоденно б’є неприємні для росіян курсові рекорди. Утім, попри ці негативні тенденції, Кремль намагається бути в ролі контрбалансу впливам Пекіну у Центральній Азії, підкреслюючи тим самим збалансованість російсько-китайського впливу в регіоні. Та поки що цей бажаний для Кремля стан видається за дійсний.
Головним підсумком зустрічі глав урядів країн ШОС можна вважати декларацію намірів щодо поглиблення двох і багатосторонніх торговельних та інвестиційних зв’язків. Інше питання, наскільки вдалою буде реалізація цих намірів, адже кризові умови негативно позначаються навіть на торговельних союзах, які мають довшу історію.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».