Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 24, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Грудень 2014 10:31

Турецький енергетичний розворот

Rate this item
(0 votes)

Піс­ля по­бу­до­ви во­се­ни 2013 ро­ку бал­тій­сько­го га­зо­про­во­ду «Пів­ніч­ний по­тік» Ро­сія ак­тив­но про­су­ва­ла ще один транс­порт­ний про­ект — «Пів­ден­ний по­тік», який дном Чор­но­го мо­ря мав до­став­ля­ти газ у Пів­ден­ну Єв­ро­пу в об­хід те­ри­то­рії Ук­раї­ни. Од­нак піс­ля за­про­ва­джен­ня на­вес­ні 2014 ро­ку еко­но­міч­них санк­цій Єв­ро­со­юзу про­ти Ро­сії остан­ній про­ект був за­мо­ро­же­ний. Утім, Кремль все ще на­ма­гав­ся ви­ко­рис­то­ву­ва­ти цю те­му, аби внес­ти роз­лад у ря­ди Єв­ро­со­юзу.

Зокрема, «Газпром» сепаратно домовився про будівництво угорської і сербської частин зазначеного газопроводу. Але увесь проект не мав сенсу без згоди Болгарії на його реалізацію. Після цьогорічних дострокових виборів у Болгарії, які проросійські соціалісти програли, Болгарія заблокувала будівництво газопроводу «Південний потік». Стало відомо, що «Газпром» вимагав від Болгарії спочатку інвестувати понад чотири мільярди доларів у побудову газопроводу без гарантій швидкого повернення цієї суми за рахунок оплати транзиту. Отже, економічні аргументи стали вирішальними у визначенні болгарської позиції.


Тому, перебуваючи позаминулого тижня в Анкарі, президент Володимир Путін заявив, що Росія має намір прокачувати більші обсяги газу на Туреччину діючим газопроводом «Блакитний потік», який теж іде дном Чорного моря. За згоду на цей проект Туреччина отримала шестивідсоткову знижку ціни на газ для своїх потреб.
Днями в Афінах відбулися переговори між грецьким прем’єр-міністром Антонасом Самарасом та його турецьким колегою Ахметом Давутоглу. Попри серйозні політичні протиріччя, Греція і Туреччина домовилися про створення спільної енергетичної системи, сировину для якої має поставляти Росія.
«Газпром» хоче, аби газ, транспортований Чорним морем до Туреччини, йшов на грецьку газотранспортну систему, де його купуватимуть інші зацікавлені споживачі. Отже, Туреччина стає ключовим транзитним вузлом газу для Євросоюзу, адже, окрім російського газу, її територією ще йдуть газопостачання з Азербайджану та Ірану.
Турецький розворот у газовому питанні можна вважати спробою Росії асиметрично відповісти на тиск Євросоюзу, який вимагає від «Газпрому» визнання чинних правил спільного європейського енергетичного ринку, тобто Європейської енергетичної хартії. Однак Росія робить усе можливе, аби уникнути такого сценарію розвитку подій, тому що в разі гіпотетичного приєднання до Європейської енергетичної хартії, «Газпром» сам створить правовий прецедент, який послабить його позиції у Стокгольмському арбітражі в газовій суперечці з Україною.
Відкритим залишається питання, чи дійсно економічні санкції змусять Кремль поважати міжнародне право. «Південний потік» уже став символом нової холодної війни. Тільки час покаже, хто здобув тактичні переваги внаслідок відмови від його реалізації.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».