Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 13, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Грудень 2014 16:32

Застілля – добре, здоров'я – краще. Що робити, аби це поєднати?

Rate this item
(0 votes)

Свят­ко­вий стіл — не­від’­єм­на час­ти­на будь-яко­го свя­та, а вже у Но­вий рік і на Різд­во кож­на гос­по­ди­ня вва­жає сво­їм обо­в’яз­ком по­ста­ви­ти на стіл най­смач­ні­ші стра­ви, біль­шість яких мож­на оха­рак­те­ри­зу­ва­ти, як гос­трі, жир­ні, тяж­кі. Тож свят­ко­ві за­стіл­ля мо­жуть ста­ти сер­йоз­ним ви­про­бу­ван­ням для шлун­ка, пе­чін­ки, ни­рок і на­віть сер­ця.
Щоб свя­то за­пам’­ята­ло­ся вам тіль­ки при­єм­ни­ми мо­мен­та­ми, слід обо­в’яз­ко­во під­го­ту­ва­ти до за­стіл­ля свій ор­га­нізм. А як це зро­би­ти, роз­пи­та­ємо лі­ка­ря-гас­тро­ен­те­ро­ло­га — кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук, до­цен­та На­та­лію Міх­ньо­ву.

— Наталіє Миколаївно, чого перед застіллям робити не варто?
— Багато хто впевнений, що перед застіллям треба цілий день нічого не їсти (адже попереду на нас чекає стільки смакоти!), а перед Новорічно-Різдвяними святами й поготів не завадило б посидіти на дієті.
У день перед застіллям не можна обмежувати себе в їжі. Це потрібно для того, щоб не переїсти на святі, адже наслідком цього стануть не тільки зайві жирові відкладення на вашому тілі, а й проблеми з печінкою, котра навряд чи впорається з великою кількістю їжі, змішаної з не меншою кількістю алкоголю.


Ще один момент, що допомагає зрозуміти, як підготувати організм до застілля. Це — заборона на експрес-дієти для швидкого схуднення і розвантажувальні дні безпосередньо перед святом. Справа в тому, що під час дієти або розвантаження в організм не надходить достатньої кількості поживних речовин, через що він виробляє мало травних ферментів. А їх недолік після рясного застілля «забезпечить» вам розлад шлунка.
Не варто в день перед застіллям вживати важких (жирних, копчених тощо) страв. Цим ви полегшите роботу підшлункової залози і печінки (їм ще належить чимало «попрацювати», долаючи наслідки застілля). Не можна обмежувати себе у питві (як звичайно, вживайте не менше, як півтора літра чистої води).
— Як підготувати організм до застілля?
— Найкращим способом підготуватися до святкового застілля вважається помірне харчування протягом дня. Перевагу слід надати молочним стравам, кашам, ідеально для «перекусонів» підходять овочеві салати і фрукти.
Прийомів їжі має бути не менше трьох. Якщо ви у повсякденному житті дотримуєтеся «дробного» харчування, то день перед застіллям не повинен відрізнятися від інших.
В останній прийом їжі перед застіллям (десь за дві години) корисно з’їсти кілька столових ложок висівок із соком або кефіром. Так ви знизите відчуття голоду і не втратите голову при вигляді багатого святкового столу.
— А як слід підготуватися до насиченого бенкету, щоб не сп’яніти одразу?
— Перед застіллям рекомендується з’їсти щось із продуктів, котрі уповільнюють всмоктування алкоголю. Запобігти настанню швидкого сп’яніння допоможуть склянка молока, сире яйце або пара відварених картоплин із вершковим маслом.
Послабити шкідливий вплив алкоголю на організм можна, якщо до і після застілля випивати велику кількість рідини: води, зеленого чаю з медом, фруктових соків. А ось запивати алкоголь газованою водою не можна: сп’янієте дуже швидко!
Ефективний та улюблений багатьма спосіб, як підготувати організм до застілля і не дати алкоголю заволодіти вами у короткі терміни, — це за дві години до початку святкування хильнути 50 г спиртного. Так ви підготуєте організм до подальшого вживання алкоголю. Якщо цей спосіб вам категорично не підходить, тоді з’їжте невелику порцію манної або гречаної каші — результат буде аналогічним.
— А як утриматися від переїдання під час застілля?
— Якщо маєте залізну витримку і вам під силу втриматися від спокуси спробувати все й одразу, немає потреби замислюватися над тим, як підготуватися до святкового застілля. На багатьох не діють такі поради, як, наприклад: не намагайтеся перепробувати всі страви, дотримуйтеся помірності, по можливості більше рухайтеся, танцюйте, виходьте на свіже повітря тощо.
Що робити тим, у кого при вигляді столу, на якому повно делікатесів, не вистачає сил подолати спокусу? Тут на допомогу приходить народна медицина: в її арсеналі є засоби, що допомагають знизити апетит. А якщо не будете голодні — не з’їсте зайвого. Прийміть за півгодини до застілля 20 крапель настоянки кукурудзяних рилець (продається в аптеці) — і навіть найспокусливіші страви не викличуть у вас вовчого апетиту. Спробувавши їх зовсім трохи, одразу втратите до них інтерес.
Безпосередньо перед їжею можна пожувати листочок м’яти, гілочку кропу або кілька зерняток кмину. Це допоможе знизити апетит. Якщо ж їх немає під рукою, можна пожувати трохи лимонної або мандаринової цедри, адже ці фрукти, зазвичай, є на новорічному столі.
Як підготувати організм до застілля, знають і ароматерапевти: вони радять мати при собі змочений ефірною олією ванілі носовичок. Цей аромат стане серйозною перепоною на шляху до переїдання.
Одне слово, якщо ви скористаєтеся хоча б половиною рекомендацій, то після новорічних і різдвяних застіль у вас залишаться лише найприємніші спогади.
Розмову вів Ярослав ШЛАПАК, Укрінформ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».