Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Вересень 22, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Грудень 2014 13:08

Ось перший сніг і перший лід! Як не відправитись в політ?

Rate this item
(0 votes)

Ста­тис­ти­ка свід­чить, що взим­ку жін­ки най­час­ті­ше ла­ма­ють щи­ко­лот­ку, чо­ло­ві­ки — ру­ку, а ді­ти — клю­чи­цю. Кіль­кість травм осо­бли­во збіль­шує­ть­ся у ви­хід­ні. Для тих, хто не го­то­вий ми­ри­ти­ся з та­ким ста­ном справ, ре­дак­ція за­про­си­ла до роз­мо­ви ор­то­пе­да-трав­ма­то­ло­га, кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук Іго­ря Са­му­сен­ка.

— У багатьох регіонах країни випало чимало снігу. То, мабуть, у зв’язку з цим збільшилася кількість травм?
— Звичайно, перший сніг і перший лід несуть неприємності. Протягом останніх днів кількість травм у нас помітно зросла. Але в цілому це залежить не від снігопаду або ожеледиці, а від самих громадян. Як показує практика, кількість травм найчастіше збільшується в суботу та неділю, тобто у вихідні.
— Чому саме у вихідні трапляється найбільша їх кількість?
— Це пов’язано з тим, що багато хто займається активним відпочинком і спортом саме в ці дні. У вихідні народ більше гуляє, з’їжджає з гір на лижах і санках, відвідує льодовий стадіон тощо, більше вживає алкоголю. Тож саме у вихідні слід бути особливо обережними.

Часто неправильно з’їжджають із гірки і ламають собі куприк, тому любителям санної їзди обов’язково слід підкладати собі що-небудь м’яке, щоб не забитися, а ще — міцно триматися у санях, щоб випадково не вивалитися з них. Є такі відчайдухи, котрі на ногах люблять кататися. Цього робити не можна! Треба обов’язково використовувати спеціалізовані пристосування, які зараз є в продажу. Також не можна їздити на санках «поїздом» з гори, як це дехто робить, тому що один впаде — і буде купа мала, а там і до травм недалеко.
— Ігоре Валентиновичу, які травми найчастіше трапляються взимку?
— Жінки частіше ламають щиколотки. Це нижня частина гомілки, трохи вище того місця, де стопа з’єднується з ногою. Чоловіки переважно ламають руки. Утім, і жінки також. А старі люди ламають шийку стегна. Біда, одним словом.
— А діти?
— У дітей найчастіше бувають підвивихи або вивихи, часто ламають ключицю, адже це дуже крихке місце.
— Щоразу, коли випадає сніг, комунальні служби виявляються абсолютно не готовими до слизьких доріг і забувають посипати їх сумішшю піску та солі. Як не впасти і нічого не зламати?
— Насамперед, для зниження ризику впасти потрібно вибрати «правильне» взуття. Я рекомендую зимові кросівки із гарною ребристою підошвою, а ось вигляд дівчат, котрі цокають по льоду шпильками модних чобітків, викликає у мене почуття жаху. Звичайно, краса вимагає жертв, але зламана рука навряд чи додасть вам привабливості, дівчата і жінки. Так от, бажано взимку ходити у взутті на невисоких підборах або танкетці з якісною підошвою. Народні умільці у майстерні можуть прошипувати ваші черевики. Якщо шкода грошей, можете вдома обклеїти підошву наждачним папером або звичайним лейкопластирем (на день вистачить).
— А якою має бути хода: пробігти слизьку ділянку шляху або дріботіти качиним кроком, стискаючи зуби?
— Просто треба йти. Саме йти, а не бігти навздогін громадському транспорту, що ось-ось рушить. Пожалійте своє здоров’я. Намагайтеся рухатися узбіччям тротуару, по старому листю, ближче до стін будинків, стовпів та інших потенційних опор. Також не слід тримати руки в кишенях — при падінні ви їх не встигнете витягти. До того ж вільними руками легше контролювати рівновагу. Наступати треба на всю підошву і не піднімати ноги високо, роблячи кроки. Краще ковзати в буквальному сенсі.
Пам’ятаєте, у дитинстві нас навчали не човгати ногами? Забудьте це і човгайте по льоду — так відчуватимете рельєф, а випадковий горбик чи ямка не будуть для вас несподіванкою. Розслабте ноги в колінах і дивіться вниз, будьте готові до падіння, але сподівайтеся на краще. Психологи вважають, що саме готовність упасти знижує ймовірність падіння.
— А якщо пішохід усе ж таки послизнувся?
— Якщо вже послизнулися, намагайтеся присісти — ви впадете з меншої висоти, ніж могли б. Утім, не розчепірюйте рук і ніг, краще згрупуватися і падати на бік. Кажуть, що п’яні падають і нічого не ламають, тому що їхнє тіло розслаблене. Не вірте. Ламають! Та ще й як! А м’язи треба, навпаки, напружити, щоб удар припав на них, а не на ваші тендітні кістки і суглоби. Голову втягніть у плечі, ноги злегка зігніть і не намагайтеся пом’якшити падіння долонями рук — можете отримати перелом передпліччя або зап’ястя.
Якщо падаєте на спину, фахівці радять підборіддя притиснути до грудей, а руки розкинути ширше і вдаритися ними по землі в момент падіння, аби стикнутися з місцем падіння з меншою силою. Якщо ви падаєте з висоти, наприклад, із драбини чи сходів, важливо захистити голову і шию — прикрийте їх руками.
— Можна при травмі обійтися своїми силами чи обов’язково слід звертатися до лікарів?
— Якщо людина отримала травму, то краще звернутися по допомогу у травмпункт або поліклініку до профільного фахівця, тим паче, якщо відчуваєте, що травма у вас складна. Приміром, ногу підвернули, йти не можете — в такому випадку краще викликати бригаду швидкої допомоги, яка якісно і кваліфіковано допоможе вам і доставить у стаціонар за місцем проживання. Якщо пошкодили кістки, то «швидка» проведе знеболення, зафіксує травмовану кінцівку. Цього ви самостійно зробити не зможете.
— Нас застерігають, що самолікування може погіршити стан потерпілого.
— Погіршення стану може викликати запальні процеси, які перейдуть в інші ускладнення.
Якщо місце травми дуже болить, то слід прикласти холод і відразу ж викликати швидку допомогу. Якщо ви можете самостійно дістатися до найближчої лікарні — вирушайте негайно. Але в будь-якому разі вам необхідна допомога фахівця, а самолікування — шлях до ускладнень.
— Чи треба взимку, зокрема під час ожеледиці, носити із собою якісь ліки від болю, мазі від вивихів чи ударів тощо?
— Ні, з собою нічого не треба носити. Зазвичай, виходить так, що ви все одно нічим собі допомогти не зможете, а мазей від вивихів просто не буває. Буває забій м’язів, тоді можна прийняти знеболювальне, але враховувати, щоб у вас на ці ліки не було алергії. Узагалі всі лікарські препарати слід приймати лише за призначенням лікаря, самодіяльність тут ні до чого.
Розмовляла Ярослава ШЛАПАК, Укрінформ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».