Військо
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Квiтень 15, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 28 Листопад 2014 18:35

Не хочеш захищати країну – плати

Rate this item
(0 votes)

ЗА ТАКИМ ПРИНЦИПОМ ДІЮТЬ ОКРЕМІ ПОСАДОВЦІ ВІЙСЬКОВИХ КОМІСАРІАТІВ

Ни­ні, ко­ли Ук­раї­на опи­ни­ла­ся у вкрай склад­ній си­ту­ації, де­сят­ки ти­сяч її гро­ма­дян, ри­зи­ку­ючи влас­ним жит­тям, зі зброєю в ру­ках від­сто­юють її не­за­леж­ність і те­ри­то­рі­аль­ну ці­лі­сність. А ось ін­ші в цей час ско­юють кри­мі­наль­ні пра­во­по­ру­шен­ня, під­ри­ва­ючи бо­йо­ву го­тов­ність ук­ра­їн­сько­го вій­ська, еко­но­міч­ну без­пе­ку дер­жа­ви. Цим «доб­ро­ді­ям» про­ти­сто­ять пра­во­охо­рон­ні ор­га­ни, зок­ре­ма і вій­сь­ко­ві про­ку­ро­ри.

Про ро­бо­ту сво­їх ко­лег що­до за­по­бі­ган­ня зло­чин­но­сті окре­мих по­са­дов­ців, за­хис­ту прав вій­сь­ко­во­служ­бов­ців, на­сам­пе­ред учас­ни­ків ан­ти­те­ро­рис­тич­ної опе­ра­ції, ми по­про­си­ли роз­по­віс­ти вій­сь­ко­во­го про­ку­ро­ра Цен­траль­но­го ре­гіо­ну Ук­раї­ни, дер­жав­но­го рад­ни­ка юс­ти­ції 2 кла­су Юрія Вій­тє­ва.

1 ГРУДНЯ — ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ ПРОКУРАТУРИ

— На жаль, навіть зараз, коли проти України ведеться неоголошена війна, вистачає громадян, які нехтують чинним законодавством, вільно чи не вільно цим самим підіграючи нашим недругам,— зазначає Юрій Миколайович.— Свідченням цього є той факт, що в поточному році військовими прокурорами Центрального регіону України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення понад 600 військових злочинів.
— Розкажіть, будь ласка, про деякі з них. Приміром, про ті, що так чи інакше стосуються подій, котрі відбуваються на сході країни.
— Від весни в Україні проведено три так звані хвилі мобілізації громадян до Збройних Сил та інших військових формувань. Сотні, тисячі українців самі приходять до військових комісаріатів із проханням відправити їх у зону бойових дій — люди хочуть захищати рідну землю. Але не всі. Дехто ухиляється від виконання конституційного обов’язку щодо захисту держави. У цьому їм активно сприяють окремі посадові особи, зокрема представники військових комісаріатів.
— Конкретні факти можете навести?
— Звичайно. Працівники військової прокуратури Дарницького гарнізону спільно з оперативниками міліції затримали офіцера Шевченківського райвійськкомату столиці. Він отримав 20 тисяч гривень, пообіцявши одному з киян посприяти в уникненні призову і відправки в зону АТО.
Нещодавно завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно цілої групи зловмисників, яка діяла на Вінниччині і до складу якої входили командир частини, військовий комісар району і житель міста Києва. Їхній «бізнес» будувався на прийнятті громадян на військову службу за контрактом. Перед охочими стати в армійський стрій висували такі умови, що той, хто не мав роботи та не міг прогодувати свою родину, змушений був погоджуватися на їхні умови.
Зафіксовано 6 епізодів, коли зловмисники отримали від п’яти громадян по 600 євро, а від одного — тисячу американських доларів. Цинізм «бізнесменів» не мав меж: знаючи, що один із потенційних вояків має намір одразу вирушити в зону АТО, все одно взяли в нього гроші! Розслідування цього кримінального провадження завершено, до суду направлено обвинувальний акт щодо вказаних осіб. Сподіваємося, що вони будуть справедливо покарані.
Слідчим відділом військової прокуратури Центрального регіону України закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно заступника голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій генерал-майора Б. Встановлено, що високопосадовець одержав кошти на загальну суму близько 160 тисяч гривень за сприяння в діяльності комерційного підприємства. А генерал-лейтенант прикордонної служби В. був затриманий на отриманні хабара в розмірі 349 тисяч гривень.
Особи, проти яких було здійснене кримінальне провадження, не належать до незаможних верств населення. І хоч вони мали стабільну зарплатню, непоганий соціальний захист з боку держави, жадоба грошей усе ж штовхнула їх на протиправні дії.
— Вам, Юрію Миколайовичу, окрім «хабарних» справ, доводиться розслідувати й інші, зокрема ті, що скоєні на підприємствах оборонно-промислового комплексу, котрі завдали державі значних збитків. Назвіть найбільш резонансні з них.
— Прокуратурою Центрального регіону України під час перевірки на державному підприємстві «Київський бронетанковий завод» виявлено нестачу одного танка Т-72, який належав Міністерству оборони і був на зберіганні. У ході розслідування з’ясувалося, що посадові особи цього підприємства, зловживаючи службовим становищем, у період 2013-2014 років привласнили бойову машину, завдавши державі збитків майже на 200 тисяч гривень. Також встановлено факт замаху на заволодіння майна оборонного відомства посадовцями цього заводу, які без відома МО України здійснили ремонт та передпродажну підготовку семи танків типу Т-72 за загальною залишковою вартістю 1,5 мільйона гривень з метою їх подальшої реалізації на зовнішньому ринку.
Окрім цього, виявлено також факти нестачі комплектуючих до військової техніки. Зокрема, встановлено, що посадові особи заводу протягом 2002–2014 років не забезпечили збереження військового майна МО України. Це призвело до втрати багатьох вузлів та агрегатів до танків, інших гусеничних машин на сім мільйонів гривень. А нам зараз так не вистачає техніки та озброєння!
Загалом на цьому підприємстві тривалий час реалізовували різні оборудки, спрямовані на збагачення певних осіб. Наприклад, улітку поточного року без укладання договорів та за відсутності погодження з державним концерном «Укроборонпром» посадовці заводу переказали двом комерційним підприємствам кошти за надання послуг із відновлення верстатів та за товарно-матеріальні цінності, такі, як вироби з металу, запчастини для бронетехніки тощо, які не були поставлені. Окрім цього, під час кримінального провадження встановлено, що більшість цін на товари були завищені, а деякі з них узагалі не мали жодного стосунку до потреб оборонно-промислового комплексу.
Також встановлено, що керівництвом підприємства було укладено на загальну суму 12 мільйонів гривень договір поставки корпусів до нових БТР із комерційною фірмою, яка не є їх виробником і не має відповідної ліцензії на торгівлю товарами військового призначення, а фактично здійснює свою діяльність лише у сфері надання охоронних послуг.
За цими кримінальними провадженнями державному підприємству спричинено збитків на загальну суму понад 30 мільйонів гривень!
Загалом злочинів, пов’язаних зі зловживанням службовим становищем і спрямованих на незаконне збагачення серед чиновників різного рівня вистачає. Зокрема, на одному з державних підприємств МО виявлені факти прихованого здавання в оренду приміщень, внаслідок чого держава не доотримала понад 850 тисяч гривень.
— А як просувається справа щодо «страйку» солдатів-строковиків однієї з частин Національної гвардії, який викликав широкий резонанс у державі і суспільстві?
— За цим фактом триває досудове розслідування. Встановлено, що, порушуючи чинне законодавство України щодо заборони військовослужбовцям організації страйків та участі в них, 13 жовтня 2014 року близько 400 військовослужбовців строкової служби без зброї самовільно залишили свої частини і рушили до Адміністрації Президента України. Там вони провели незаконний страйк із вимогою звільнення їх з військової служби в запас. Про результати розслідування громадськість буде поінформована.
— Розкажіть, будь ласка, про відповідальність за скоєння військових злочинів: це, певно, буде корисно знати потенційним порушникам чинного законодавства.
— Суворість покарання залежить від тяжкості вчиненого злочину. Наприклад, за непокору командиру, самовільне залишення військової частини чи місця служби солдатом — військовиком строкової служби передбачено позбавлення волі строком від 5 до 10 років. А за викрадення, привласнення зброї, боєприпасів, вибухових речовин можна отримати від 10 до 15 років ув’язнення.
До речі, нещодавно військова прокуратура Центрального регіону України завершила кримінальне провадження стосовно двох військовиків Полтавського гарнізону. Вони звинувачувались у тому, що на початку вересня нинішнього року самовільно залишили розташування своєї частини на Полтавщині і протягом місяця ухилялися від військової служби. За це, згідно із судовим рішенням, позбавлені волі строком на два роки. Кожен. Військовою прокуратурою Чернігівського гарнізону проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом відмови військовослужбовців виконувати бойовий наказ командира підрозділу про відбуття в зону АТО. Двоє солдатів перебувають під вартою. Після оголошення цим військовикам про підозру їхні співслужбовці (у кількості 21 особа) погодилися відбути на схід.
— Відомі факти, коли навіть тепер, коли в країні йдуть бойові дії, порушуються права військовослужбовців. Ви знаєте про це?
— Не лише знаємо про такі випадки, а й реагуємо на них, вживаємо заходів представницького характеру щодо захисту осіб, які беруть участь в АТО. Зокрема, за позовами військових прокурорів поновлено права людей, яких після мобілізації незаконно звільнили з роботи.
Подано до суду два позови до одного з комерційних банків в інтересах громадян, яких призвали на військову службу в особливий період. Справа в тім, що банк вимагав від них дострокового виконання зобов’язань за кредитним договором, сплати відсотків за користування кредитом та штрафних санкцій.
Ще один приклад: після втручання військової прокуратури Житомирського гарнізону була погашена заборгованість перед 717 військовослужбовцями строкової служби, які не отримали грошового забезпечення за кілька місяців. А це 2,2 мільйона гривень.
У Харківському гарнізоні під час перевірки забезпечення прав військовослужбовців та членів їхніх сімей виявлено чимало порушень. Військові прокурори з’ясували, що 1300 військовикам, мобілізованим до армії, не виплачено грошового забезпечення на загальну суму понад чотири мільйони гривень.
У Чернігові 8 працівникам, призваним на військову службу під час мобілізації, не сплатили середнього заробітку, розмір якого становив близько 40 тисяч гривень. Після втручання прокуратури права відновлено. Хочу зауважити, що питання соціального та правового захисту громадян, призваних під час мобілізації до війська, постійно перебувають у полі зору військових прокурорів.
Також військовими прокурорами приділяється увага щодо усунення порушень законодавства про оплату праці. Так, під час перевірки встановлено, що на Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві впродовж кількох місяців поточного року не виплачували заробітну плату. На виконання вимог прокурорського подання керівництвом заводу погашено заборгованість із виплати заробітної плати 3,8 тис. працівників на загальну суму 31,6 млн грн та сплачено до Пенсійного фонду 17,5 млн грн.
— У недалекому минулому було допущено чимало порушень у царині земельних відносин. Траплялися випадки незаконного заволодіння землями оборони.
— Зараз доводиться відновлювати законність. Так, за позовом військової прокуратури Вінницького гарнізону скасовано рішення органу місцевого самоврядування та визнано недійсним державний акт на землю: саме на підставі цього документа приватна структура незаконно використовувала у комерційних цілях землі оборони, що розташовані в Літинському районі Вінницької області. Причому з водоймою, лісовими насадженнями та туристичною інфраструктурою. Загальна площа комплексу становила понад 494 гектари, а вартість — більш як п’ять мільйонів гривень. Зусиллями прокурорів забезпечено повернення цієї ділянки МО України.
— Як прокоментуєте, Юрію Миколайовичу, факт поновлення у війську інституту гауптвахт?
— Саме життя переконливо довело, що свого часу поспішили з їх ліквідацією. Командири втратили вагомий важіль впливу на тих своїх підлеглих, які полюбляють порушувати дисципліну: самовільно залишають розташування частин, демонструють свою зверхність за допомогою кулаків тощо. Ось для таких і відновили гауптвахту. Зараз у Центральному регіоні України діє одна гауптвахта — в Києві.
— Нині, коли на сході тривають бойові дії, а військова прокуратура розслідує військові злочини, притягуючи винних до відповідальності, дехто називає її функції каральними.
— Військові прокурори ретельно розслідують будь-яке правопорушення, будь-який злочин і лише тоді виносять вердикт. А остаточне рішення щодо міри покарання виносить суд, при цьому підозрюваний користується всіма правами, передбаченими чинним законодавством щодо захисту. Тому такі порівняння є некоректними.
Стосовно тих, хто зневажає закон, прокурори вживатимуть відповідних заходів. Така практика існує в усіх цивілізованих країнах світу. До речі, в багатьох із них відповідальність за скоєння злочинів є ще жорсткішою, ніж в Україні. І в притягненні таких осіб до відповідальності там ніхто не бачить порушень прав людини, нехтування демократичними цінностями.
Напередодні Дня працівників прокуратури, користуючись нагодою, хотів би привітати всіх військових прокурорів із професійним святом, побажати їм та їх сім’ям витримки, щастя, здоров’я і всім нам — щоб скоріше настав мир.
Ін­тер­в’ю про­вів Сер­гій ЗЯТЬ­ЄВ
Фото надано автором

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».