Людина i право
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 24 Сiчень 2014 02:00

Обережно, діти!

Rate this item
(0 votes)

Протягом минулого року у слідчих ізоляторах Державної пенітенціарної служби України (ДПтСУ) та виховних колоніях утримували 810 неповнолітніх — майже на 40% менше, ніж у 2012-му. Ще одна позитивна тенденція — удвічі зменшилася кількість підлітків, доставлених до органів внутрішніх справ. Проте працівники міліції і надалі порушували права дітей при доставлянні та адмінзатриманні — таким є висновок Генеральної прокуратури. 

Міліціонер не знає, як скласти протокол?
Підсумком прокурорських перевірок протягом року стали, зокрема, 800 документів реагування на порушення з боку працівників міліції прав неповнолітніх під час притягнення їх до адміністративної відповідальності. За результатами їх розгляду притягнуто до відповідальності 961 службову особу, 40 незаконних актів скасовано. Про це повідомив начальник Головного управління захисту прав дітей Генеральної прокуратури України Володимир Вишинський.


Які адмінпорушення найчастіше вчиняють неповнолітні? Більш ніж дві третини протоколів складено за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях (48%), розпивання спиртних напоїв або появу у п’яному вигляді у громадських місцях (25%).
Можна ухвалити потрібні концепції і закони, створити відповідні структури, які б опікувалися їх виконанням, однак набагато важче змінити ставлення міліціонерів до дітей, які перебувають у конфлікті із законом. Інакше чим пояснити той факт, що всупереч законодавству особистий огляд неповнолітніх і їхніх речей проводять за участю лише одного понятого або й без нього. Застосовують і таке сумнівне ноу-хау, як поняті різної статі. Буває, що ними стають працівники органів внутрішніх справ.
Парадоксально, але міліція попри свою надзвичайну зайнятість додає собі зайвої роботи і складає протоколи щодо підлітків, яким ще не виповнилося 16 років, що також є порушенням законодавства, бо адмінвідповідальність настає лише після цього віку.
Якщо ж старшого неповнолітнього доставляють до райвідділу для складання протоколу, працівник міліції повинен невідкладно зателефонувати батькам. Порушник не дає номера? У такому випадку слід дзвонити до служби у справах дітей. А після виконання всіх необхідних процедур не можна відпускати дитину «в нікуди», її треба віддати батькам під розпис. Утім, під час прокурорських перевірок у журналах ОВС таких дій не зафіксовано.
За незначні порушення підлітків не потрібно затримувати. Якщо хлопець стоїть на зупинці і тримає в руці пляшку пива, то немає сенсу вести його до райвідділу — протокол про адмінпорушення належить скласти на місці. Особливо в тому випадку, якщо у неповнолітнього при собі документ, де вказано анкетні дані. Секрет надмірної суворості полягає в тому, що пепеесник зазвичай не знає, як складати протокол, а в райвідділі є краще навчені працівники.
Прокурори звертають увагу на те, що справи про адмінправопорушення мають розглядати винятково у судовому порядку, однак цією нормою нехтують майже в кожній області. До речі, служителі Феміди також допускали брак у своїй роботі — застосовували до підлітків адмінстягнення і заходи впливу, не передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення (КпАП).
І вже буквально кричущим є зняття відбитків пальців у затриманих в адмінпорядку неповнолітніх без будь-яких правових підстав для цього. Це допускається тільки за підозрою у скоєнні ними кримінального злочину.

На своєму подвір’ї курити можна
Загальновідомо, що правила притягнення неповнолітніх до адмінвідповідальності чітко виписано в КпАП. Але працівники міліції нерідко його ігнорують і застосовують ті ж норми, що й до дорослих порушників. Типовий приклад — адмінарешт, застосований щодо 14-літнього підлітка з Вінниці. Його затримали з канабісом у такій кількості, яка тягне за собою адмінвідповідальність. Однак згідно із законом такий запобіжний захід не можна застосовувати до неповнолітнього.
Що це — необізнаність чи недбале ставлення до своїх обов’язків? Як стверджують прокурорські перевірки, міліціонери частенько не завдають собі клопоту вивчити нормативні документи, якими повинні керуватися у щоденній діяльності, мовляв, кодексів та інструкцій багато, а часу не вистачає.
Хоча інколи може здатися, що очевидні перекоси допущено навмисно. Як інакше пояснити той випадок, коли професійну увагу працівника ОВС привернула дівчина-підліток, котра курила сигарети на своєму подвір’ї? Жоден закон цього не забороняє, незважаючи на те що вона неповнолітня. Проте стражі порядку склали протокол і передали його до суду. Звісно, служитель Феміди закрив провадження за відсутності складу адмінпорушення.
Загалом же впродовж 2013 року працівники прокуратури виявили порушення прав неповнолітніх не тільки у сфері адмінзаконодавства, а й у спеціальних установах, колоніях та слідчих ізоляторах ДПтС і ОВС, а також у притулках та центрах соціально-психологічної реабілітації дітей. Ідеться про право на освіту, на проведення соціально-психологічної роботи з їхніми вихованцями. Увагу прокуратури привернув той факт, що в Сумській області у вечірній школі при слідчому ізоляторі з 14 неповнолітніх навчалися лише четверо, але навіть їх не змогли забезпечити необхідною кількістю підручників.
У спецустановах ОВС площі та обладнання приміщень, де перебували діти, не відповідали встановленим нормам, ігнорувалося як право на щоденну прогулянку, так і норма нового Кримінального процесуального кодексу про те, що неповнолітніх заборонено тримати разом із дорослими під час попереднього ув’язнення.
У притулках та центрах соціально-психологічної реабілітації низки областей посадові особи не забезпечували належного контролю за поведінкою підопічних, а це подекуди призводило до тяжких наслідків. Так, у Житомирській області працівники центру залишили без догляду двох неповнолітніх, які після вживання алкогольних напоїв намагалися завдати собі тілесних ушкоджень. Крім того, у цих установах допускають порушення норм харчування, використовують продукти без документів, що посвідчують їх якість, інколи з порушенням терміну зберігання. Не завжди їхні вихованці забезпечені необхідними медикаментами.
Працю прокурорів у цій сфері важко переоцінити, зазначає керівник центру «Право для всіх» Олександр Краснокутенко. Адже в поле зору міліції потрапляють не тільки діти, що проживають у кризових сім’ях (таких налічується майже 50 тисяч), а й із родин, яких вважають благополучними. Втім, батьки цих неповнолітніх також не завжди можуть визначити, законно притягнули їхніх чад до тієї ж адмінвідповідальності чи ні — для цього потрібні спеціальні знання. А інформацію про притягнутих вносять до відповідної бази даних, і це може мати негативні наслідки для дитини в майбутньому.

Ніна КЛИМКОВСЬКА 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».