Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 23 Травень 2014 03:00

Газовий монологічний діалог

Rate this item
(0 votes)

Європейський Союз, перебуваючи в стадії виборів до Європейського парламенту, зіштовхнувся з потужним російським тиском. «Газпром» у відповідь на європейські санкції щодо Росії вдарив по Україні. Її перевели на передоплату за газ, погрожуючи зупинити поставки в разі невиконання цього ультиматуму. Фактично анонсовано дату чергової газової війни, яка може розпочатися вже за декаду. Принаймні, поки що російська, українська та європейська сторони не знайшли компромісу щодо розв’язання цінового питання на газ для України. 

Літні місяці на вагу золота у закачуванні запасу газу до українських підземних сховищ заради його використання в період найбільшого зимового попиту 2015 року. Зрозуміло, що українська сторона не хоче платити за невиправдані борги за газ. Натомість Україна готова платити за ринковими цінами, а з боргами розрахуватися з урахуванням минулих і теперішніх реалій. Тобто Україна пропонує Росії врахувати свої втрати газу на кримському шельфі.


З іншого боку, важка зброя енергоносіїв є потужною, адже газ для промислових східних регіонів України — це робочі місця, без яких вони перетворяться на вогнища соціального хаосу і безвладдя. Поки що здається, що саме ця мета є ключовою для росіян. Показовими також є спроби терактів на стратегічних газових магістралях, що є аргументом для російської сторони, яка неодмінно звинуватить українську владу в нездатності виконувати свої договірні зобов’язання.
На превеликий жаль, Євросоюз надто повільно виробляє спільну позицію з газового питання. Польська пропозиція посилити солідарність у цьому питанні поки що лише на словах сприйнята Ангелою Меркель. З внутрішньополітичних міркувань вона більше прислухається до власних промисловців.
Зокрема, керівник Східного комітету німецької економіки Екхард Кордес вважає, що нові санкції приведуть до політики захисту російських виробників від іноземної конкуренції через систему обмежень: імпортних та експортних мит, субсидій та інших заходів. Не дивно, що керівництво «Газпрому» середнього і вищого рівнів виведене з-під дії розрекламованих «персональних» санкцій. Ще красномовніше виглядають спекуляції навколо блокування або неблокування будівництва газопроводу «Південний потік» в обхід території України.
На жаль, Україна не дуже переконливо виглядає в інформаційних війнах навколо газового сектора. Росіяни максимально ефективно використали факт призначення сина віце-президента США Джозефа Байдена — Хайдена Байдена на високу посаду в одній з українських фірм із видобутку сланцевого газу. Не дуже переконливо поки що виглядають українські позови до всіляких арбітражних міжнародних судів. Адвокати «Газпрому» нагадують, що декриміналізацією факту підписання сумнозвісної газової угоди від 19 січня 2009 року українська влада де-факто і де-юре визнала їхню законність.
Тож із метою зміцнення своїх позицій на газових переговорах Україні потрібно терміново знайти більш потужні аргументи, аби російський газовий монолог перетворився на рівноправний діалог. 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».