Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Травень 27, 2020

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 11 Квiтень 2014 03:00

Родова травма афганської демократії

Rate this item
(0 votes)

5 квітня 2014 року афганці обрали президента своєї країни. Поки що його ім’я не відоме, бо, враховуючи інфраструктурну специфіку Афганістану, де переважно гірський рельєф місцевості, тривала громадянська війна й відсутність інвестицій, дефіцит надійних засобів комунікації, необхідно до двох тижнів на підбиття підсумків голосування. 

Крім того, свою копійчину у технічні складності підрахунку бюлетенів внесли таліби. Їхні бойовики знищили відразу після голосування декілька виборчих дільниць з усією документацією, що ставить під сумнів легітимність цих виборів.
Але попри суттєві проблеми з організацією голосування та діяльністю міжнародних спостерігачів (на фініші виборчої кампанії у декількох провінціях Афганістану були вбиті німецькі журналісти) країни НАТО покладають на вибори великі очікування. Народне волевиявлення має закріпити нову демократичну легітимність за афганською владою.


Цього разу на третій президентський термін не міг балотуватися Хамід Карзай, який перебуває при владі з 2001 року, тобто від часу усунення з Кабула талібів і початку західної антитерористичної операції на території Афганістану. Після цього він ще раз переобирався на вищу посаду.
Однак чимало афганців пам’ятають, як 2009 року друга перемога Карзая була забезпечена визнанням недійсними майже мільйона бюлетенів. Тоді такі дива виборчих технологій пояснювали неписемністю більшості афганських виборців. Цей фактор робив специфічною й цю виборчу кампанію, коли претендентам на президентське крісло було необхідно більше звертатися до виборців не письмово, а аудіовізуально.
Свою передвиборчу кампанію з нелегальних позицій провів і рух талібів. Вони закликали афганців бойкотувати вибори. Утім, за офіційними даними, близько 60% афганців взяли участь у виборах, хоча найважче це було робити жінкам, проти участі яких була не лише тривала традиція, а й негативне ставлення родини й близьких. Тож не дивно, що за межами міст частка жіночих голосів на виборах була мізерною.
Серед фаворитів першого туру виборів називають колишнього міністра внутрішніх справ пуштуна Залмая Расула, за якого фактично агітував сам Хамід Карзай. Правда, поки що незрозуміло, чи була така підтримка йому на користь, чи вона перетворилася на контрпропаганду серед пуштунських племен. Також серед фаворитів вирізнявся етнічний таджик, теж колишній міністр закордонних справ Абдулло, який був опонентом Карзая на виборах 2009 року. Нарешті серед лідерів перегонів був і колишній міністр економіки Ашраф Гані.
Етнополітична строкатість афганського суспільства виключає перемогу одного з кандидатів вже у першому турі голосування. Показово також, що вся трійця лідерів ще до остаточного підбиття підсумків голосування почала звинувачувати всіх і кожного у фальшуванні виборів. Зрозуміло, що головним політичним переможцем за таких обставин стають таліби, яким навіть не потрібно витрачати багато коштів на антирекламу демократії.
Отже, за два тижні стане зрозуміло, хто саме вийшов до другого туру виборів. Саме тоді настане найбільш відповідальний етап. Адже таліби не особливо активно діяли терористичними засобами, аби зірвати відбірний перший тур виборів, скоріше за все, накопичували ресурси на другий тур.
Тому найближчий місяць обіцяє бути одним із найбільш складних у новітній історії Афганістану. Фактичний провал другого туру може поставити під сумнів намір країн — членів НАТО залишити Афганістан. Але найгірше, що навіть за оптимістичного сценарію обрання у другому турі нового президента, який (що взагалі буде казково) влаштовуватиме всі етнічні групи Афганістану, йому буде дуже важко вивести країну на шлях прогресу і процвітання. 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».