Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Серпень 15, 2020

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 25 Липень 2014 03:00

Скажіть безсонню «до побачення!»

Rate this item
(0 votes)

Без­сон­ня так чи інак­ше зна­йо­ме май­же 70% на­се­лен­ня Зем­лі. Не є ви­нят­ком і укра­їн­ці. Звіс­но, осо­бли­во ця проб­ле­ма ак­ту­аль­на ни­ні — три­вож­ні но­ви­ни зі Схо­ду Ук­раї­ни, тра­гіч­ні по­дії у зо­ні АТО, пе­ред­чут­тя но­вих проб­лем у на­шо­му жит­ті не мо­жуть не спро­во­ку­ва­ти по­ру­шен­ня в ді­яль­но­сті ЦНС ба­га­тьох кра­ян. Од­ним із пер­ших про­явів де­пре­сії або пе­ре­вто­ми нер­во­вої сис­те­ми є без­сон­ня.
Звід­ки са­ме у нас ви­ни­кає ця проб­ле­ма та як із нею вес­ти бо­роть­бу? Про це ми ви­рі­ши­ли по­спіл­ку­ва­ти­ся з фа­хів­цем — Ро­ма­ном Су­ли­ком, зна­ним реф­лек­со­те­ра­пев­том, кан­ди­да­том ме­дич­них на­ук і лі­ка­рем ви­щої ка­те­го­рії.

— Що за причини провокують появу безсоння?
— Безсоння, воно ж інсомнія,— стан організму, при якому порушується здоровий сон. Заснути важко, а якщо вдається, то сон триває короткий відрізок часу, і при пробудженні почуття відпочинку відсутнє. Безсоння посідає одне з перших місць у списку питань, з якими люди звертаються до лікаря: мучить безсоння, дає про себе знати невроз або ж соматичне, психічне захворювання.


Безсоння — явище, що повторюється та супроводжується дратівливістю, почуттям тривоги, нервозністю, частими роздумами. Процес засинання утруднений. Сон чуйний, переривчастий. Сновидіння кошмарні, з картинами польоту і падіння.
Хронічне безсоння може стати попередником розвитку таких захворювань, як старечий психоз, ендогенна депресія, шизофренія тощо. Безсоння також можна зарахувати до однієї з ознак раннього старіння, оскільки безсоння у літньому віці — симптом найпоширеніший.
— Які існують види безсоння?
— Порушення процесу засинання виникає через підвищену збудливість і загальний стан тривоги. Хворий переживає, що не може заснути. Намагаючись знайти кращу позу для сну, постійно крутиться в ліжку, лічить подумки, а сон усе не настає, і засипання розтягується на тривалий період.
Насамперед слід згадати інтрасомнічне безсоння, котре характеризується відчуттям мінімальної глибини сну, множинними пробудженнями і труднощами заснути знов.
Постсомнічному безсонню притаманне раннє пробудження. Ну а гіперсомнія — це часта сонливість без можливості заснути як реакція на психотравму чи порушення здорового сну.
— Причини безсоння: які вони?
— Чому мучить безсоння? По-перше, через психічний розлад. Безсоння оселяється там, де часті стреси, неврози, депресія, інші психічні захворювання та розлади. Як побороти безсоння у цьому випадку? Навчитися опановувати життєві ситуації, контролю своїх почуттів та емоцій.
А другим фактором, як правило, виступають хронічна втома, розумове перенапруження з властивими їм ознаками сонливості у денний час доби, неспанням, безсонням вночі і неможливістю прокинутися вранці.
— Тоді як же впоратися з безсонням?
— Влаштовуйте у робочий час невеликі, але часті перерви з можливістю перебування на свіжому повітрі. Боротьба з безсонням може початися і з усунення таких, здавалося б, незначних причин, як некомфортний матрац, подушка, білизна, розпивання напоїв із кофеїном (кава, чай, пепсі, енергетики).
Зашкодити може й прийом ліків безпосередньо перед сном та калорійна вечеря. Заважають сну і сторонні дратівливі і відволікаючі фактори: шум, світло, різкі запахи. Крім того, шкідливі звички, що впливають на якість сну і провокують безсоння, — алкоголь та куріння. І, звісно, часті переживання через нереалізовані можливості, бажання, що також породжують безсоння.
— Які народні методи лікування безсоння варто рекомендувати?
— Насамперед — мед. Здавна відомо, що він є найефективнішим снодійним, причому абсолютно нешкідливим. От, скажімо, кілька рецептів. Візьміть 1 ст. ложку «Боржомі», 1 ст. ложку меду і 0,5 ст. ложки дрібно нарізаного лимона. Все перемішайте і приймайте щоранку протягом місяця.
Другий. Візьміть 1 склянку лимонного соку, 2 ст. ложки гречаного меду і 2 ст. ложки волоського горіха. Мед і лимонний сік змішайте до однорідної маси, додайте потовчений горіх. Вживайте по 1 ст. ложці перед сном.
Третій. Розмішайте 1 ст. ложку меду в 1 склянці теплої води і випивайте на ніч.
— А які лікарські препарати проти безсоння можна порадити?
— Найбільш щадні препарати від безсоння мають у своєму складі натуральні рослинні компоненти. Це — біолан, скажімо. Препарат є комплексом амінокислот і пептидів, що нормалізують роботу центральної нервової системи і тим самим вирішують проблему безсоння, або стресового стану. Препарат абсолютно нешкідливий. Позбавляючи від безсоння, біолан одночасно справляє на організм загальнозміцнюючу дію, покращує мозковий кровообіг, а також підвищує розумову і фізичну працездатність.
Орто-таурин — препарат, що містить у собі амінокислоту таурин, вітаміни групи В, магній і бурштинову кислоту. Він нормалізує сон, підвищує працездатність, позбавляє від дратівливості і піднімає настрій. Рекомендується до застосування курсом 10–30 днів по одній капсулі за 40 хвилин до сну.
Балансін є комбінованим полівітамінним препаратом, що містить такі речовини, як лецитин, тирозін, магній, селен, вітаміни групи В і екстракт гінкго білоба. Оптимальний ефект забезпечується при регулярному прийомі (по 1 таблетці двічі на день). Балансін поповнює нестачу вітамінів, мінералів, мікроелементів і допомагає впоратися з високими психоемоційними навантаженнями. Особливо рекомендується для позбавлення від безсоння, викликаного так званим синдромом менеджера.
— А коли вже на часі вдаватися до хімії, тобто до власне лікарських препаратів?
— Лікарські препарати від безсоння мають яскраво виражену дію і, на відміну від народних засобів, рекомендуються тільки у тому випадку, якщо у вас є час для повноцінного сну. Їх не рекомендують приймати, якщо вам необхідно прокинутися вночі, і їх категорично заборонено приймати, якщо вам, можливо, доведеться сісти за кермо в найближчі кілька годин. І ще принципове: приймати дані препарати дітям або при вагітності слід лише після консультації з лікарем. Цілком здоровим чоловікам теж варто порадитись із лікарем.
Розера — нова фармацевтична розробка, що справляє вплив на нормалізацію режиму сну-неспання і при цьому не викликає депресії центральної нервової системи. Препарат схвалено фахівцями для тривалого прийому, не викликає залежності і рекомендується всім, у кого існують проблеми із засинанням.
Амбіен або амбіен CR допомагає заснути протягом півгодини. Належить до класу снодійних препаратів і виписується лікарем. Він призначений винятково для короткострокового застосування (не більше 10 днів) і допомагає позбутися від частих нічних пробуджень, неспокійного сну і раннього ранкового пробудження.
Лунеста також допомагає заснути в короткий термін, сон триває при цьому не менше 7–8 годин. У зв’язку з цим не рекомендується застосовувати його, якщо ви не впевнені, що зможете поспати таку кількість часу. В іншому випадку, перервавши сон, ви будете відчувати млявість, розбитість і втому.
Соната — це препарат нового покоління. Він швидко виводиться з організму, що дає можливість прийняти його навіть о 2 годині ночі після спроб заснути самостійно, і при цьому на ранок ви не будете відчувати жодних побічних ефектів типу сонливості або млявості.
У деяких випадках безсоння — один із симптомів депресії, і тому можуть використовуватися й седативні антидепресанти.
— А як щодо трав’яних подушок або ароматерапії?
— Для швидкого засинання можна застосовувати трав’яні подушки. Дуже просто зробити їх самостійно. Для цього візьміть: листя дріоптериса чоловічого, лавра благородного, ліщини, квітки цмина піскового, хвоя сосни, шишки хмелю, трави м’яти, герані, материнки, пелюстки троянд. Сушити їх необхідно дуже швидко, не допускаючи пересушування. Зберігати у герметичних поліетиленових пакетах, поки не знадобляться.
Для набивання подушок найкраще підійдуть: лавр + папороть (1:1); лавр + папороть + хміль (1:2:3); папороть + хміль + лавр + м’ята (2:2:2:1).
Щоб ароматизувати повітря в спальні, невеликі трав’яні подушки можна покласти на батарею.
Не варто нехтувати й ваннами від безсоння. Прийняття теплих ванн дуже добре для міцного і спокійного сну. Температура води не має бути вищою за 37–38°C. Приймати ванну слід або перед їдою, або через 1,5–2 години після неї. Час перебування у ванні не повинен перевищувати 20–25 хвилин.
Краще, якщо вода не закриватиме ділянки серця. Однак не варто приймати ванни щодня.
Дуже ефективними є теплі снодійні ванни з додаванням ефірних олій: 5 крапель м’ятної, 2 краплі ромашкової і 2 краплі апельсинової.
Для заспокоєння у ванній можна використовувати й запашні рослини, що сприяють хорошому сну. Часом досить кілька разів прийняти ванни з квітами нагідків, травою череди, м’яти, материнки, і сон нормалізується. Добре діють хвойні ванни.
І гарячі ванночки для ніг на ніч теж знімають втому, заспокоюють нервову систему і поліпшують сон.
Утім, пам’ятайте: коли ви дуже сонні і втомлені, то в жодному разі не приймайте ванну, адже ви можете у ній заснути, і невідомо чим це все може закінчитися. Тож спати слід у комфортному ліжку. Спокійного сну!
Ярослав ШЛАПАК, УКРІНФОРМ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».