Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Квiтень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 23 Жовтень 2015 18:55

Як не постраждати від низьких температур

Rate this item
(0 votes)

Ме­ди­ки твер­дять, що по­страж­да­ти від пе­ре­охо­ло­джен­ня мож­на і при плю­со­вій тем­пе­ра­ту­рі. Адже по­год­ні умо­ви з тем­пе­ра­ту­рою ниж­че +7°С вже вва­жаю­ть­ся та­ки­ми, що мо­жуть спри­чи­ни­ти проб­ле­ми зі здо­ров’­ям.

Тож температура, при якій можна переохолодитися, може бути і плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 градусів і нижче. А це вже реальна загроза вашому життю. Як же поводитися у період суттєвого похолодання й напередодні морозної зими, ми вирішили розпитати фахівця — лікаря-гігієніста, кандидата медичних наук Іго­ря Ге­ни­ка.


— Який ме­ха­нізм згуб­но­го впли­ву хо­ло­ду на ор­га­нізм лю­ди­ни?
— Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. А що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркуляція крові у кінцівках сповільнюється. І першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура, скажімо, як -20°С.
— Як же за­по­біг­ти пе­ре­охо­ло­джен­ню?
— Одягайтеся багатошарово, тобто одягніть на себе кілька легких вдяганок замість однієї теплої. Це запобігатиме спітнінню, яке на холоді є небезпечним.
І якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з них. Із цих же міркувань одяг має бути цілком вільним. А ще — захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром. Вiзьмiть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на свіжому повітрі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження. А ще ніколи не виходьте на двір голодним. Обов’язково добре попоїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з’їжте що-небудь.
Заходьте кожні півгодини-годину в тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці. При цьому по можливості захопіть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.
Рухайте руками, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах, а також пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже енергійно, надмірність може зашкодити замерзлим тканинам.
І в жодному разі не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню й іншим негараздам. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно.
— А чо­го ка­те­го­рич­но не мож­на ро­би­ти на ву­ли­ці за хо­лод­ної по­го­ди?
— Звісно чого — торкатися металу як голими руками, так і язиком. Діти, зокрема, до цього дуже меткі. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і в місці дотику може виникнути обмороження. Те ж саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при потраплянні на неї, тому під час роботи з подібними матеріалами на холоді неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.
Не можна на холоді вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла, а це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, а це заважатиме вам уберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
— Як на­да­ти пер­шу до­по­мо­гу при пе­ре­охо­ло­джен­ні?
— Так, не варто вважати, що переохолодження мине саме по собі. Як тільки з’являться його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.
Власне, перша допомога при переохолодженні нескладна — зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте. У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря.
У крайньому разі треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися у теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла. При відмороженні варто дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин — накладати термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), вживати теплі напої.
Втім, у жодному разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою або біля батареї, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження. А ще обов’язково пийте якомога більше рідини — будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальне та негайно зверніться по кваліфіковану допомогу!
— А як ді­яти, ко­ли від пе­ре­охо­ло­джен­ня по­страж­дав ваш вір­ний чо­ти­ри­ла­пий друг?
— Собаки, як і люди, можуть отримати переохолодження й обмороження. В екстремальних ситуаціях їм часто доводиться розраховувати тільки на допомогу свого господаря, тому що в деяких ситуаціях — наприклад у лісі на полюванні — навряд чи можна зустріти ветеринарного лікаря. Тому обов’язок кожного власника собаки — володіти необхідними знаннями та навичками, щоб зуміти надати допомогу не тільки собі, але й постраждалій тварині.
Треба бути уважним до собаки, щоб вчасно розпізнати його стан і вжити заходів самому або звернутися до ветеринара. При обмороженнях перша допомога — швидке зігрівання. Постраждалу ділянку змащують спиртом, горілкою або розчином марганцівки і кладуть зігріваючу пов’язку з ватою. Непогано напоїти собаку теплим свіжезавареним солодким чаєм. І знову ж таки — бігцем до лікаря, тут уже до ветеринарного.
Одне слово, будете дотримуватися порад медиків, без проблем уникнете шкідливого впливу низьких температур на організм.
Ярослав ШЛАПАК, Укріформ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».