Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Липень 16, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 24 Жовтень 2014 03:00

Мистецтво, що рятує

Rate this item
(0 votes)

У На­ціо­наль­но­му куль­тур­но-мис­тець­ко­му та му­зей­но­му ком­плек­сі «Мис­тець­кий Ар­се­нал» стар­ту­вав доб­ро­чин­ний про­ект «Мис­тец­тво, що ря­тує». Йо­го за­по­чат­ку­ва­ли АТ «Ощад­банк», НКММК «Мис­тець­кий Ар­се­нал» та гро­мад­ська ор­га­ні­за­ція «Во­лон­тер­ська Сот­ня «Доб­ро­во­ля». Ви­став­ка пре­зен­ту­ва­ла тво­ри су­час­но­го ук­ра­їн­сько­го мис­тец­тва від про­від­них мит­ців, які ве­ли­ко­душ­но від­да­ли до­ро­гі кар­ти­ни на лі­ку­ван­ня вій­сь­ко­вих, по­ра­не­них під час АТО.

Серед них — Олександр Бабак, Володимир Будніков, Мирослав Вайда, Олександр Верещак, Ігор Гайдай, Ігор Гусєв, Ніна Денисова, Олександр Друганов, Ілля Ісупов, Жанна Кадирова, Ірина Каленик, Микита Кравцов, Олександр Король, Володимир Костирко, Арсен Савадов, Ілля Чічкан, Тіберій Сільваші.

Художникам не довелося довго пояснювати, навіщо їм жертвувати свої мистецькі твори. Всі вони погодилися це зробити, аби виручені від продажу картин гроші допомогли воїнам. Це, у свою чергу, породило щедрість людей, які купували картини.

Навряд чи цю хвилю добра можуть перемогти ті мерзотники, які прийшли для того, аби забрати чуже, принесли в Україну зло, смерть, ненависть, насильство.
В експозиції були представлені фотографії та інформація про поранених бійців, які лікуються у військовому шпиталі та потребують негайної допомоги від громади. Їх автор — відомий фотограф Олександр Чекменьов, який народився у Луганську і добре знає, як живуть люди на Сході України. У його фокусі — завжди людина, соціальні атрибути, що визначають її буття, задають систему координат для сприйняття.
Всі 50 бійців, світлини яких увійшли до експозиції, переживають найбільш трагічний етап свого життя. Спочатку організатори проекту задумували його як «П’ятдесят митців — п’ятдесят бійців», потім — як «Мистецтво, що рятує». Поки готувався каталог художніх робіт, один із воїнів, який розраховував на допомогу від коштів, що були б зібрані під час виставки, помер.
Тому організатори дуже поспішали. Вже на першому тихому аукціоні було придбано 80% представлених на виставці робіт. Причому за цінами, набагато вищими, ніж вартість, зазначена їх авторами у каталозі. Від цього стає світло на душі.
За великим рахунком, люди, які можуть дозволити собі придбати талановиті роботи, мають дві відправні точки для своїх дій. Вартість роботи, визначена митцем, який передав її для допомоги пораненим бійцям, і вартість лікування, вирішення конкретної життєвої проблеми.
В чому вона полягає, можна було дізнатись зі світлин, діагнозу і суми коштів, потрібних на лікування. Кожен з учасників аукціону визначав, скільки грошей готовий віддати за мистецький твір. За деякі давали шість каталогових номіналів.
Принципово важливо, аби ці гроші надійшли адресно тому бійцю, який потребує допомоги. В «Ощадбанку» відкрито спецрахунки для поранених воїнів, визначено напрямки, за якими надається конкретна фінансова допомога, продумано механізми контролю. Зроблено багато того (усе зробити неможливо), що може допомогти вирішити складні проблеми, полегшити нелегкі життєві обставини, в яких опинились поранені бійці.
За деякі художні роботи велися неабиякі торги. Покупці хотіли залишити спогади, допомогти конкретному пораненому бійцю відновити здоров’я. Свою картину відомий у світі Анатолій Криволап оцінив у 1 млн 200 тис. грн. На світових аукціонах його твори продають за десятки тисяч фунтів стерлінгів. Як і картини Олега Тістола, котрий у каталозі виставив ціну 210 тис. грн. Його робота сподобалася двом поціновувачам мистецтва. Один із них вніс завдаток 260 тис. грн.
Організатори виставки попросили у Олега Тістола надати ще одну картину такої ж вартості. Митець був розчулений і віддав на допомогу пораненим ще один твір. Одному відомому бізнесмену припала до душі картина Оксани Левчені «Маленький Пікассо з хромосомним рядом». Її авторка оцінила у 20 тис. грн. Бізнесмен вирішив заплатити 10 тис. дол. і не забирати картину, аби її міг придбати інший колекціонер. Твір удруге купили за ціною каталогу.
Тож організатори проекту «Мистецтво, що рятує» поспішали недаремно. У них усе вийшло. Така взаємодія бізнесу, громадських структур, митців є свідченням дорослішання нашого суспільства. Це помічають закордонні спостерігачі й українські громадяни. Війна змінила кожного з нас і все наше суспільство. І тепер ми не маємо права полишати тих, хто пролив кров за нашу незалежність.
Організатори проекту «Мистецтво, що рятує» планують ще подібні доброчинні проекти. Митці дуже пишаються тим, що змогли долучитися до акту милосердя.
Олена КОСЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».