Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Липень 19, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 04 Липень 2014 03:00

Чи можна полюбити оперу?

Rate this item
(0 votes)

Ні для ко­го не та­єм­ни­ця, що му­зи­ка, яка ото­чує ди­ти­ну змал­ку, стає час­ти­ною її сві­ту, впли­ває на фор­му­ван­ня ха­рак­те­ру та сві­то­гля­ду. Але для ба­га­тьох бу­де від­крит­тям, що ін­ту­їтив­но біль­шість ма­лень­ких слу­ха­чів на­дасть пе­ре­ва­гу му­зи­ці Мо­цар­та та Чай­ков­сько­го, а не ро­ку чи ре­пу.

Однак, переважно, дітям не дають можливості слухати класику, і вони поступово втрачають уміння насолоджуватися прекрасним. Змінити цю невтішну ситуацію вирішили у Київському муніципальному академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва, де було започатковано проект «Музичні класики».
Мета цього проекту — допомогти батькам та дітям навчитися сприймати багатогранний світ музичнотеатрального мистецтва, відновити або розвинути вміння слухати та любити класичну музику і театр. На першому занятті «Симфонічна абетка для дітей та їхніх батьків» маленькі та дорослі глядачі разом з професійними музикантами мали змогу долучитися до створення того дива, яке називають симфонічною музикою.

Під час другого уроку — «Симфонічна абетка» — вони здійснили захоплюючу мандрівку до чарівного світу хореографічного мистецтва, дізналися про багато балетних таємниць, чимало цікавих фактів з історії балету, танцювального костюму та взуття. А нещодавно відбулася прем’єра третьої програми цього пізнавального проекту — «Оперна абетка, або У пошуках загублених нот».
«Потрапивши в дитинстві на оперну виставу, я нудьгував, думав про буфет зі смачними тістечками і врешті... заснув. Бажання знову відвідати оперу не виникало довго. Значно пізніше, навчаючись у консерваторії як музикантінструменталіст, я почав відвідувати театр і так фанатично захопився оперою, що навіть вирішив змінити професію, щоб стати оперним режисером. Мене зачарувала і полонила магія оперного мистецтва, адже музика і людський голос як інструмент душі мають силу дивовижного емоційного впливу.
Тепер я розумію, що тоді — у дитинстві — був абсолютно не готовий до сприйняття такого складного мистецтва, як оперне. Познайомити з оперою, підготувати до її сприйняття, залучити до кола шанувальників і покликана наша «Оперна абетка», адже оперу неможливо полюбити, не пізнавши її, а пізнавши — не полюбити просто неможливо!», — розповів автор ідеї та режисерпостановник Віталій Пальчиков.
Під час цієї незвичайної вистави було здійснено подорож чарівним світом оперного мистецтва, дорослі та маленькі глядачі мали змогу дізнатися про цікаві факти з історії опери, відвідати найкращі театри світу. У доступній інтерактивній формі відбулося знайомство з невід’ємною частиною кожної опери — партитурою, а провідником у цій подорожі став геніальний композитор Моцарт.
Розповідь про світ опери доповнювала відеопроекція із зображенням кращих оперних театрів України, Росії, Австралії, Італії та інших європейських країн. У виконанні артистів театру прозвучали найяскравіші уривки з оперних хітів «Енеїда», «Євгеній Онєгін», «Кармен», «Аїда», «Весілля Фігаро», «Валькірії». Усі костюми, створені за ескізами заслуженого художника України Людмили Нагорної, надали цьому музичному дійству святкових барв та неповторності.
Крім естетичної насолоди, під час музичної вистави можна було дізнатися багато нового. Приміром, як виникла опера, які є види цих музичних вистав, чим відрізняються бас, баритон, сопрано та тенор або як залежно від кількості виконавців називається ансамбль. Далеко не кожен знає, що «Браво!» вигукують співакові, «Брава!» — голосно дякують співачці, а «Браві!» — прийнято вигукувати групі артистів на сцені.
Ця програма, як і весь пізнавальноосвітній проект «Музичні класики», є швидше приємним винятком, маленьким острівцем серед океану низькопробної попси. Чи прийде час, коли серед цього бурхливого океану почнуть з’являтися вже не острови, а материки духовності? Як говорила Леся Українка: «Без надії сподіваюсь»...
Едуард ОВЧАРЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».