Суспільство
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Червень 16, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 01 Серпень 2014 03:00

Криза СОТ

Rate this item
(0 votes)

Дня­ми у Же­не­ві від­бу­ло­ся чер­го­ве за­сі­дан­ня Ге­не­раль­ної ра­ди Сві­то­вої ор­га­ні­за­ції тор­гів­лі. Сут­тє­вий вплив на по­ря­док ден­ний ро­бо­ти йо­го учас­ни­ків ма­ла кри­за, яка охо­пи­ла ді­яль­ність цієї ор­га­ні­за­ції. Її при­чи­ни є сис­тем­ни­ми.

Насамперед, найбільший негативний вплив має світова економічна криза, згортання обсягів інвестування, скорочення попиту на багато видів товарів, поглиблення кризи соціальної держави. Безпосередніми наслідками такого стану справ є торговельні війни, які концептуально заперечують ліберальні принципи відкритості ринків і забезпечення вільної конкуренції, якими досі керується Світова організація торгівлі.
Найбільш гучні скандали з цього приводу розгортаються між Китаєм та Євросоюзом і США. Пекін продовжує судові тяжби з Брюсселем та Вашингтоном, які навмисно закрили свої ринки для багатьох видів китайських товарів. Реагуючи на ці тенденції, Китай ініціював на недавньому бразильському саміті країн групи БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південно-Африканська Республіка) вироблення країнами, які розвиваються, спільної позиції щодо правил і умов діяльності БРІКС.


Новий фронт торговельних конфліктів відкрито між Росією та євроатлантичною спільнотою, яка запровадила проти Росії низку економічних санкцій у відповідь на дії Росії в Україні. Найширший режим санкцій проти ключових секторів російської економіки запровадили США. Аналогічні санкції пропонують ввести й новачки Євросоюзу.
Проблема тільки в тому, що принцип застосування санкцій суперечить ліберальним нормам торгівлі та заборони на дискримінацію в рамках Світової організації торгівлі. Крім того, неозброєним оком помітні протиріччя, які у фінансовій сфері накопичилися між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються.
На недавньому саміті країн БРІКС ішлося про ширше використання у взаємній торгівлі національних грошових одиниць замість американського долара. Також спільний інвестиційний банк країн БРІКС збирається спиратися на національні фінансові ресурси та стимулювати заміну долара у світових торговельних розрахунках. Унаслідок цього серйозно може загостритися найближчим часом проблема астрономічних обсягів державного боргу Сполучених Штатів Америки, що знову може загострити міжпартійні відносини у Вашингтоні, особливо напередодні проміжних листопадових виборів до Конгресу США.
Ступінь цих суперечностей настільки серйозний, що ставить під велике питання можливість самого функціонування Світової організації торгівлі.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».