Військо
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Сiчень 21, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 10 Жовтень 2014 03:00

У нас є чим воювати...

Rate this item
(0 votes)

У ЦЬОМУ ПЕРЕКОНАЛИСЯ ВІДВІДУВАЧІ ВИСТАВКИ «ЗБРОЯ ТА БЕЗПЕКА-2014», ЯКА ВІДБУЛАСЯ В КИЄВІ

Працюючи на чужі країни, зберегли свій потенціал
Понад 20 років наш вітчизняний оборонно-промисловий комплекс (ОПК) практично не працював на Українську державу: Збройні Сили, інші силові відомства за весь цей час не отримали жодного нового літака, танка, бронетранспортера.
— Вся наша армія існувала за рахунок усього того майна, що дісталося нам у спадок від Радянського Союзу, — вважає екс-міністр оборони, народний депутат Анатолій Гриценко. — А всі військові бюджети були бюджетами проїдання, тобто гроші витрачали здебільшого на харчування, підтримання військової інфраструктури у більш-менш пристойному стані. Так не мало бути...
Зважаючи на це, у багатьох наших громадян склалося враження, що ми, українці, ні на що не здатні. Маю на увазі оборонну галузь. Проте, виявляється, це не так: у цьому переконались усі, хто побував нещодавно на виставці, де наш ОПК демонстрував свої потенційні можливості.


— Принципово важливим є те, що продукція, представлена на виставці, вироблена українськими підприємствами, — заявив голова парламенту Олександр Турчинов, який теж побував на цьому заході.— А це значить, що, продукуючи новітні зразки озброєнь і техніки, ми не лише дбатимемо про обороноздатність країни, а й забезпечимо робочими місцями тисячі українців. Словом, наш оборонно-промисловий комплекс має всі можливості для подальшого розвитку.
Враховуючи той факт, що військо фактично не переозброювалося протягом останніх 23 років, то у людини, далекої від зазначеної проблеми, може виникнути закономірне запитання: звідкіля ж узялися усі ці експонати? Адже від проектування того ж танка до його виготовлення потрібно пройти чималий шлях. Відповідаю: всі ці роки вітчизняні конструктори, інженери не сиділи, склавши руки, а працювали над проектуванням новітніх зразків озброєння, техніки, які за своїми характеристиками не поступаються перед закордонними.
Лише у 2013 році експорт зброї і техніки подвійного призначення становив понад два мільярди американських доларів, а за обсягами продажу військового майна ми посідаємо почесне восьме місце, успішно конкуруючи з такими визнаними експортерами зброї, як США, Росія, Франція...
Не раз чув закиди на адресу ОПК, мовляв, працює на чужого дядька. Як на мене, то слава Богу, що працював і продовжує працювати, бо цим самим заробляв для держави мільярди доларів. І ще одне: коли б він узагалі не працював на чужого дядька, то за нинішніх реалій Україна опинилась би у вкрай жалюгідному стані, не маючи змоги продукувати сучасну зброю і грошей для її придбання в інших країнах.
Через події на сході країни навіть старенькі бабусі в селах дізналися, що, окрім граду як природного явища, є ще й інший «Град» — смертоносна зброя, здатна одним залпом знищувати сотні людей. Так ось, незабаром наше військо отримає модернізовані реактивні системи залпового вогню «Град», які називатимуться «Бастіон-1». Але справа не в зміненій назві, а у тім, що «Бастіони» значно швидше перезаряджатимуться, наноситимуть вогневі удари більш прицільно, що є дуже важливим чинником, а також зросте дальність стрільби — на п’ять кілометрів. Розміщуватитмуться ці системи залпового вогню на вітчизняних автомобілях «КрАЗ».
Свої можливості на зброярському форумі демонстрували десятки українських виробників озброєнь і військової техніки (ОВТ). Це, зокрема, підприємства, що входять до концерну «Укроборонпром», а також «АвтоКрАЗ», ІБІС, Науково-виробниче об’єднання «Практика», «Мікротек» та багато інших.
Однією з особливостей теперішньої виставки було те, що сюди завітали всі керівники силових відомств, тут можна було зустріти чимало генералів, які прискіпливо оглядали кожен експонат, цікавлячись його тактико-технічними характеристиками.
— Деякі зразки техніки вже проходять випробування в районі проведення антитерористичної операції, — сказав міністр оборони України Валерій Гелетей. — За результатами цих випробувань ми зробимо відповідні висновки і кращі з них будуть придбані для армії.
До речі, на виставці працювали представники відповідних управлінь Міністерства оборони, Генерального штабу, які ретельно вивчали представлені зразки зброї з прицілом на їх придбання у недалекому майбутньому.


Коли з’являться у війську «Коршуни» і «Козаки»?..
Чи розпочнеться, нарешті, глибока технічна модернізація ЗС України? І якщо так, то коли і за рахунок яких саме зразків озброєнь, техніки? В яку копійку це обійдеться?
Ці запитання ставили майже всі відвідувачі виставки, насамперед із числа патріотично налаштованих громадян.
— Мені як армійському полковнику, який віддав Збройним Силам понад 30 років життя, дуже соромно за сьогоднішній стан нашого війська, — говорить Анатолій Мартко — житель Тернополя, який спеціально приїхав до Києва, щоб на власні очі побачити експонати виставки. — Нині побутує думка, що до цього його довів попередній президент. Так, Янукович свідомо нищив армію, діючи як агент впливу Кремля. Але, за великим рахунком, до цієї ганебної справи доклалися всі його попередники, усі колишні прем’єр-міністри, колишні міністри оборони та інші вищі чиновники, ставлячись до своєї армії абияк. Ось і пожинаємо тепер результати їхньої «бурхливої діяльності»...
Цілком згоден з Анатолієм Митрофановичем та його однодумцями. Але...
Яка користь із махання руками після бійки? Тепер куди важливіше зробити правильні висновки і постаратись якомога швидше вивести ЗС із того становища, до якого їх довели наші попередні керманичі.
На думку директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентина Бадрака, для створення в Україні армії європейського зразка знадобиться 5–7 років і щорічне виділення на переозброєння 700 мільйонів доларів.
— Лише за такої умови матимемо високомобільне, добре оснащене військо, — каже Валентин Володимирович. — Українська армія буде здатна дати гідну відсіч росіянам, які навряд чи залишать нас у спокої. Не скажу, що ми спроможні на всі 100% забезпечити себе всім необхідним: на це здатні усього кілька країн світу. Але й ті змушені купувати у інших деякі зразки озброєнь.
Та ж Росія, маючи потужний військово-промисловий комплекс, до якого входять кілька підприємств, здатних випускати військово-морську техніку, замовила у Франції два вертольотоносці «Містраль». А до недавнього часу мала тісні контакти з багатьма нашими заводами з ОПК. Але якщо ми сповна використаємо ті потужності і можливості, які маємо, то більш як на 50% зможемо переоснастити армію. А це за нинішніх умов сміливо можна назвати подвигом!..
...Фахівці конструкторського бюро «Південне», яке спеціалізується на розробках та виробництві космічних ракет, супутників та безлічі іншої високотехнологічної техніки, розробили ракету «Коршун», яка, за висновками військових експертів, може скласти конкуренцію кращим світовим аналогам. Оскільки запускати її можна практично з будь-якого носія: літака, корабля, наземного комплексу. Вона здатна вражати цілі за 300 кілометрів і з великою точністю.
Утім, конструктори можуть збільшити дальність її польоту, але Україна має міжнародні зобов’язання щодо подібної зброї, які не дозволяють цього робити. Але й цієї відстані цілком достатньо, щоб діставати командні пункти ворога, аеродроми, інші важливі комунікації. «Коршун» здатен летіти на надмалих і на надвисоких висотах, через що його майже неможливо знищити. Наприклад, той же «Бук», за допомогою якого терористи збили «Боїнг», може діставати цілі на висоті не більше 20 кілометрів, а стеля польоту «Коршуна» становить майже 50 кілометрів!...
Важливо, що, окрім цих характеристик, «Коршун» здатен нести на своїх крилах могутній бойовий заряд, спроможний повністю знищувати міцні фортифікаційні укріплення.
Науково-виробнича компанія «Прогрес» розробила станцію «Адрос», здатну створювати оптико-електронні перешкоди для ракет з інфрачервоними головками самонаведення, якими комплектуються такі ракети, як «Стріла», «Ігла» і навіть найновіший і широко розрекламований російський комплекс «Верба» та інші види озброєнь, що є зараз у росіян та терористів, які діють на сході країни.
Уявімо, скільки людських життів було б збережено, коли б ЗС мали «Коршуна» чи «Адроса» у своїх підрозділах?.. До речі, «Адрос» уже проходить випробування в районі збройного конфлікту, і, як розповідають наші льотчики, жоден вертоліт, оснащений цією системою, не був збитий ворогом, навіть коли потрапляв у зону обстрілів сучасними російськими ракетами!..
Столичні зброярі теж переконливо доводять, що за минулі роки не втратили хисту створювати новітні, надсучасні зразки зброї. На виставці «Зброя і безпека-2014» вони демонстрували «Скіф» — переносний протитанковий комплекс, який теж успішно використовують українські військовики у війні з терористами-сепаратистами і російськими найманцями. Прототипом нашого «Скіфа» є американський ПТК «Явлін», але якщо його дальність стрільби 2,5 кілометра, то нашого — понад п’ять. Завдяки тактико-технічним характеристикам, якими він наділений, цей комплекc здатен знищувати і танки, оснащені сучасними системами захисту.
Київське підприємство «Ленінська кузня», яке спеціалізується на виробництві продукції морського та річкового призначення, довело, що йому до снаги й інша продукція оборонного спрямування, створивши бойовий модуль. Він важить усього 280 кілограмів, що дозволяє встановлювати його навіть на легкій броньованій техніці. Модуль, про який ідеться, оснащений великокаліберним кулеметом, а також автоматичним гранатометом «Український автоматичний гранатомет-40». Це — абсолютно новий витвір нашої оборонної промисловості, який за дальністю стрільби, точністю враження значно перевищує російський аналог.
Добре зарекомендував себе на сході країни український танк «Оплот», серійне виробництво якого налагодили харківські танкобудівники. За багатьма характеристиками він може конкурувати з російськими і навіть американськими танками типу «Абрамс». Особливої уваги заслуговує система «Варта», спроможна фіксувати ракети, запущені з протитанкових комплексів противника, і збивати їх під час польоту.
Перелік зразків озброєнь, які досить ефективні у протистоянні з ворогом, можна продовжувати й продовжувати. Кажу це не з позицій патріотично налаштованої людини, а тому, що так воно і є. Звичайно, Україна не є лідером у світі за розробками і виготовленням надсучасної техніки військового призначення, але разом із тим не помилюсь, коли скажу, що за цими показниками ми входимо в 10–15 провідних країн світу. А це немало!
Сьогодні багато розмов точаться навколо відсутності у нас безпілотників, здатних вести ефективну розвідку над територією противника, відстежуючи будь-які пересування живої сили і техніки. Саме завдяки отриманій таким чином інформації можна успішно наносити вогневі удари по скупченнях військ противника, виконувати інші важливі завдання.
Війна з російськими найманцями, терористичними угрупованнями переконливо доводить, що її успіх значною мірою обумовлений маневреністю наших військ. А для цього потрібна відповідна техніка, на якій би вони пересувалися. Нині наш оборонно-промисловий комплекс може запропонувати захисникам Вітчизни такі швидкісно-високопрохідні автомобілі, як «Козак», «Кугуар», «Дозор».
— Вони здатні перекидати маневрові групи наших військовослужбовців навіть за умов важкого бездоріжжя, — каже Валентин Бадрак. — Ця техніка потрібна насамперед для проведення розвідки, рейдів по тилах противника та патрулювання. Якщо поставити їх поруч із традиційними бронетранспортерами, які експлуатуються по 30 і більше років, то тут ніякого порівняння бути не може. Той же «Кугуар» пройшов успішні випробування в деяких країнах Африки, куди було продано їх кілька десятків.
Однією з переваг нашої зброї є і те, що вона значно дешевша, аніж закордонна. За словами Президента України Петра Порошенка, високоточна протитанкова французька чи американська ракета в 14 разів дорожче за українську, яка за своїми можливостями не поступається їм.
Виставка «Зброя і безпека-2014» переконливо довела: Україна спроможна забезпечити себе багатьма кращими зразками озброєння, військової техніки, наявність якої в підрозділах Збройних Сил, Національної гвардії суттєво підвищить обороноздатність нашої держави.
Сергій ЗЯТЬЄВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».