Людина i право
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 23 Травень 2014 03:00

Поліція – не для залякування і терору, а для надання послуг

Rate this item
(0 votes)

На очах менш ніж одного покоління в міліції сталися вкрай негативні зміни. Боротьба зі злочинним світом дуже швидко перетворилася на боротьбу зі своїм народом. Люди почали боятися міліціонерів більше, ніж бандитів. З кожним роком погіршувалася ситуація з дотриманням прав людини. Згідно з моніторингом, проведеним Харківським інститутом соціальних досліджень, 2009 року жертвами незаконного насильства в органах внутрішніх справ стало понад 600 тис. осіб, 2010-го кількість потерпілих сягнула 780–790 тис. осіб, 2011-го — 980 тис. 

Демілітаризація, децентралізація, багатопрофільність
Реформувати міліцію тією чи іншою мірою бралося багато міністрів. Яскравим був почин Юрія Кравченка, котрий збурив суспільство, запропонувавши запровадити нову форму чорного кольору і перейменувати ввірене йому відомство в поліцію. Його наступник Юрій Смирнов робив акцент (принаймні в публічних заявах) на психологічному тестуванні майбутніх міліціонерів, щоб до їхніх лав не потрапили садисти чи інші неадеквати.


Про те, що в міліції не все гаразд, вкотре заговорили за рік до Помаранчевої революції, коли МВС очолював Микола Білоконь. Результати контрольно-перевірочних занять серед його керівників продемонстрували, що вони погано стріляють, не знають законів, а про фізичну підготовку краще не згадувати. Тож зусиль з реформування пропонували докладати саме в цих напрямах. Юрій Луценко під час свого першого міністерського терміну впроваджував особисті прийоми громадян керівниками управлінь. Проте всі ці добрі наміри мали косметичний характер і без зміни підвалин відомства були приречені на неефективність.
Події у Врадіївці, котрі завершилися народним бунтом, більш ніж переконливо показали, що система тотально прогнила. Співпраця міліціонерів з тітушками під час протесту на Майдані продемонструвала, що правоохоронці зрослися з криміналітетом, тому вся система потребує докорінних змін. Нині, коли її діяльність виявилася як ніколи затребуваною суспільством під час протистояння в Криму та Донецькій і Луганській областях, міліція виявилася недієздатною і деморалізованою.
Нинішній очільник МВС просто змушений розпочати масштабні зміни. Нещодавно у відомстві розглядали напрацьований Кабінетом Міністрів проект концепції реформування правоохоронних органів. Він передбачає, що його кінцевою метою є перетворення МВС на правоохоронне відомство європейського зразка. На порядку денному — багатопрофільність, демілітаризація і децентралізація управління, зазначив директор Департаменту моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС Михайло Вербенський. Прикметно, що обговорення згаданого проекту відбувалося за участі представників Держприкордонслужби, Держкомміграції, Державної служби з надзвичайних ситуацій і Національної гвардії. Тобто йдеться про масштабні зміни.
Свій проект представила також Експертна рада із захисту прав людини і реформування відомства, до складу якої входять представники Омбудсмана, правозахисних організацій, науковці і соціологи. Своє дітище вони планують представити на суд Венеціанської комісії.

Замість ДАІ — адміністративна поліція
Реформу в жодному разі не повинна проводити сама міліція, її мають готувати і втілювати ті, хто не зацікавлений у збереженні посад чи дивідендів від впливу, йдеться в запропонованому документі. Певною мірою перетворення в міліції можна представити як зміни, необхідні для вирішення її системних проблем. Серед них — безкарність, надмірне застосування сили і спецзасобів, воєнізована структура, що призводить до закритості системи і відсутності дієвих механізмів контролю з боку громадськості, низька ефективність роботи, недосконале законодавче регулювання, наявність великої кількості підзаконних нормативних актів, які суперечать законам і Конституції, невластиві функції.
Головна мета реформування — перетворення репресивної моделі міліції на сервісну службу поліції, яка керується принципами верховенства права, а також безумовного дотримання прав і свобод людини. Основною функцією поліції має бути запобігання злочину чи правопорушенню, а не боротьба з ними.
Структура поліції має бути сучасною і логічною. Державтоінспекція, патрульна служба, державна лісова охорона та рибоохорона мають бути реорганізовані, а їхні функції слід передати адміністративній поліції. Підрозділи карного розшуку, боротьби з організованою та економічною злочинністю, незаконним обігом наркотиків теж мають зникнути з покладенням їхніх функцій на кримінальну та фінансову поліцію. Функції державної служби охорони можуть виконувати приватні підприємства. На довершення запропоновано розпрощатися з ветеринарною міліцією. Також поліція не повинна займатися реєстрацією транспортних засобів і прийманням іспитів на право керування ними та видачею водійських посвідчень.
Повноваження забезпечувати порядок і безпеку на території населених пунктів і об’єктів місцевого значення (автошляхи, озера, парки, ріки) повинні мати виключно місцеві громади за допомогою такого інструмента, як місцева поліція. Її керівництво і особовий склад пропонують обирати всією громадою або місцевою радою.
Кожен поліцейський має нести персональну відповідальність за свої дії чи бездіяльність, віддані накази. Для цього він на форменому одязі матиме персональний знак із прізвищем або номером (нашивку, жетон). Його заборонено приховувати, він дублюється на кожному комплекті сезонного одягу та на шоломах і бронежилетах.
Державі належить змінити статус поліції і перетворити її з воєнізованого формування на службу, яка надає послуги із гарантування безпеки і правопорядку. Поліцейські повинні стати держслужбовцями, а не військовими, а звання в поліції не мають повторювати військові звання. Для розслідування фактів свавілля поліцейських належить створити окремий незалежний орган.
Розпочинати реформу слід уже зараз, наголошує директор однієї з програм Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов. Адже, консервуючи ситуацію, переставляючи місцями керівників обласних управлінь міліції, влада лише викликає невдоволення і наражає суспільство на небезпеку.
До речі, на початку травня в МВС було ухвалено рішення про підготовку до проведення національного експерименту з реформування роботи органів внутрішніх справ на базі Львівської області. За дорученням міністра до середини червня має бути розроблений план з перспективою втілення напрацювань у масштабі всієї країни.

Ніна КЛИМКОВСЬКА 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».