Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Липень 05, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 17 Жовтень 2014 03:00

Сланці приходять на допомогу

Rate this item
(0 votes)

Ці­на на наф­ту зни­жує­ть­ся — остан­нім ча­сом во­на ста­ла ниж­че 90 до­ла­рів за ба­рель, бо у сві­ті ду­же по­віль­но рос­те по­пит на цей енер­го­но­сій, а од­но­час­но рос­туть йо­го по­став­ки.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оцінило, що у цьому році попит світу на нафту зросте тільки на 150 тисяч барелів на день, тим часом її видобуток із родовищ поза межами картелю ОПЕК підніметься аж на 1,6 мільйона барелів на день. У наступному році, на думку МЕА, попит на нафту зросте на 1,2 мільйона барелів щоденно — менше, ніж досі прогнозувалось. А одночасно видобуток із родовищ з-поза меж ОПЕК підніметься на 1,3 мільйона барелів щоденно.
Левову частку цих додаткових поставок чорного золота забезпечує експлуатація родовищ американських сланців.
Наприкінці минулого десятиріччя енергетична галузь у світі пережила струс, коли виявилося, що американські нафтовики здійснили перелом у видобутку газу зі сланцевих родовищ.

Несподівано дізналися, що завдяки інноваційним технологіям своїх нафтовиків Сполучені Штати Америки мають нові власні запаси газу на кілька десятків років споживання. А завдяки експлуатації сланцевих запасів ціна газу в США протягом чотирьох років знизилась у чотири рази і у цьому десятиріччі вона найнижча у світі. Після чверті століття систематичного зниження з 2008 року видобуток нафти у США почав зростати.
У серпні нинішнього року видобуток сирої нафти у Сполучених Штатах Америки становив уже 8,6 мільйона барелів щоденно і був найвищим із липня 1986 року, повідомило американське урядове Агентство енергетичної інформації (АЕІ). А наприкінці наступного року видобуток нафти у США виросте до 9,5 мільйона барелів щоденно і буде найбільшим із 1970 року.
Це радикально зменшує залежність США від імпорту чорного золота. Десять років тому попит на нафту у США аж на 60% задовольняла сировина з приналежних до ОПЕК арабських, африканських країн і Венесуели. У 2013 році завдяки експлуатації американських сланцевих родовищ імпортована нафта була потрібна для забезпечення вже тільки третини попиту США. А згідно з прогнозами АЕІ у наступному році цей показник знизиться до 21% і буде найнижчим із 1968 року.
Значну частину нафти американці отримують із Канади і прогнозоване обмеження їхньої залежності від імпорту означає, що Сполучені Штати у наступному році можуть стати енергетично незалежними. США вже визнано найбільшим виробником нафти серед західних демократій і на додачу — набагато стабільнішим від багатьох держав, які належать до картелю ОПЕК. І саме США мають забезпечити аж 91% додаткових поставок нафти, яка у наступному році потрапить на світові ринки.
На думку АЕІ, у наступному році нафта «Брент» буде коштувати у середньому 103 долари за барель, на 3 долари дешевше, ніж у нинішньому році, і на 2 менше, ніж прогнозувало Агентство.
Падіння ціни болісно відчує Росія, яка майже половину бюджетних доходів отримує від нафтової галузі. У серпні США і Євросоюз заборонили експортувати в Росію технології, пов’язані з видобутком нафти зі сланцевих родовищ і в Арктиці. Із середини вересня європейським і американським фірмам заборонено надавати Росії послуги щодо експлуатації таких родовищ. Це дозволяє прогнозувати невеселе майбутнє для російських нафтовиків, бо експлуатовані ними родовища поволі вичерпуються і єдиним шансом для Москви утриматись у ролі світової нафтової імперії є експлуатація нових сланцевих і арктичних родовищ.
Петро ПЕТРІВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».