Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 20, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 17 Жовтень 2014 03:00

З інсультом не жартують!

Rate this item
(0 votes)

Ни­ні все час­ті­ше се­ред при­чин рап­то­вої кон­чи­ни на­ших спів­гро­ма­дян зу­стрі­чає­ть­ся діа­гноз-ви­рок: ін­сульт. Ві­до­мо, що він ви­ни­кає як ус­клад­нен­ня різ­них за­хво­рю­вань. Це — гос­тре по­ру­шен­ня моз­ко­во­го кро­во­обі­гу, яке мо­же су­про­во­джу­ва­ти­ся різ­ни­ми функ­ціо­наль­ни­ми по­ру­шен­ня­ми. Ін­ко­ли все по­чи­нає­ть­ся із за­па­лен­ня ле­ге­нів, а за­кін­чує­ть­ся...
Од­не сло­во, при пі­до­зрі на ін­сульт усі дріб­ни­ці — не­без­печ­ні. Про це ми ви­рі­ши­ли по­го­во­ри­ти з фа­хів­цем — кан­ди­да­том ме­дич­них на­ук, до­цен­том Сер­гі­єм Коб­цем.

— Отже, що ж може спровокувати інсульт?
— Спровокувати гіпертонічний криз, на тлі якого може розвинутися інсульт, можуть різні причини. По-перше, це різкі скачки атмосферного тиску за примхливої погоди. По-друге, слід уникати важких, часто непосильних для літніх людей навантажень. Ми не закликаємо відмовитися від життєво важливої для багатьох фізичної роботи — носити воду, колоти дрова, працювати на присадибних ділянках.

Однак наскільки це можливо, у літньому віці варто обмежити фізичні навантаження і нервові потрясіння.
До групи ризику потрапляють і люди, які ведуть малорухомий спосіб життя, набрали надмірну вагу, страждають на ішемічну хворобу серця, перенесли інфаркт міокарда, хворі на цукровий діабет, курці та небайдужі до алкоголю.
— Прийнято вважати, що інсульт завжди атакує раптово...
— Як правило, це так і відбувається. Часто перші прояви — невелике погіршення самопочуття: головний біль, частіше в потиличній ділянці, нудота, блювота, запаморочення, болі в ділянці серця і, природно, підйом артеріального тиску.
У подальшому може розвинутися занепад сил, слабкість або оніміння половини тулуба і кінцівок, сліпота, порушення мови або ковтання. Буває, що перестає бачити одне око.
Мінімізація наслідків інсульту на 100% залежить від правильності дій хворого і його близьких!
— Що ж вони мусять робити при підозрі на інсульт?
— Якщо виникла така підозра, необхідно, по-перше, уникати різких рухів і навантажень. По можливості слід укласти хворого в ліжко. Не варто приймати препарати, що знижують артеріальний тиск. Відразу треба викликати швидку допомогу. Коли вона приїде, будьте готові до того, що хворого покладуть у стаціонар. Не треба панікувати, якщо хворий опинився в лікарні без грошей для придбання дорогих медикаментів. Усі українські лікарні мають препарати для надання невідкладної допомоги, якими вони забезпечуються за держпрограмою.
Їжа повинна бути легкозасвоюваною, а вода — негазованою. На день потрібно споживати рідини не менше 1–1,5 л самостійно. Якщо у хворого відсутній апетит, лікар дозволяє продукти для посилення апетиту — іноді можна і гостреньке-солоненьке з’їсти. Важливо забезпечувати щоденний гігієнічний догляд. Як правило, хворий цілком здатний самостійно розчесатися, поголитися, поїсти, просто іноді йому необхідна невелика допомога.
У відновлювальному періоді призначають лікувальну гімнастику, якою потрібно почати займатися під керівництвом інструктора, а потім продовжити заняття вдома.
— Як визначити, коли час звернутися до лікаря?
— Прислухайтеся до себе частіше. У всьому світі всі люди після 40 років регулярно стежать за своїм артеріальним тиском. Що це означає? Необхідно знати свій звичайний тиск. І якщо він час від часу піднімається або знижується, звертатися до лікаря. Той призначить курс постійного лікування для стабілізації тиску.
Комплексна терапія не тільки відновлює тиск, але й покращує роботу серця. Щоб уберегти себе від інсульту, слід кинути курити, дотримуватися дієти, яка знижує рівень холестерину. Особливо важливо обмежити здобну, жирну і смажену їжу.
Людям із цукровим діабетом також треба бути напоготові і постійно контролювати рівень цукру в крові. До речі, зараз в аптеці можна придбати для цієї мети спеціальні тести. Що стосується алкоголю, то невелика його доза — 20–30 мілілітрів на добу в перерахунку на чистий спирт — цілком допустима. Тобто за добу ви можете випити всього одну чайну ложку коньяку. Саме у такій кількості алкоголь буде корисним для здоров’я. Варіант: накопичити по ложці за місяць і випити у кінці місяця пляшку коньяку лікарями не вітається, оскільки може призвести до прямо протилежних наслідків.
— А як встати на ноги після інсульту?
— При правильній реабілітації вже через три тижні 20% тих, хто переніс інсульт, виходять на роботу. Протягом першого року одужують ще 20%. Однак у цей самий період може розвинутися і повторний інсульт, що й відбувається в половини пацієнтів. До нього схильні всі, хто переніс його хоча б раз.
Мистецтву жити повноцінно після інсульту можна навчитися на спеціальних курсах для пацієнтів та їх родичів, які діють при багатьох спеціалізованих клініках. Заняття щомісяця для хворих (безкоштовні) покликані запобігти повторному інсульту, а також вирішити життєво важливі проблеми: виробити оптимальний режим харчування, рухливості.
Знання та навички, отримані на курсах, дають і психотерапевтичний ефект: друзі по нещастю починають спілкуватися, обмінюючись своїм особистим досвідом. І головне — потрібно пам’ятати: з інсультом життя не закінчується, він, як й інші хвороби, боїться оптимістів. Побільше позитивних емоцій, яскравих вражень, щирих усмішок — й інсульт не ризикне підібратися до вас знову!
Роз­мов­ляв Яро­слав ШЛА­ПАК,
Укр­ін­форм

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».