Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Липень 19, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 10 Жовтень 2014 03:00

Поговоримо про гастрит: причини, симптоми, лікування, профілактику

Rate this item
(0 votes)

Усім ві­до­мо, що гас­трит — це за­па­лен­ня сли­зо­вої обо­лон­ки шлун­ку. А те, що на це за­хво­рю­ван­ня страж­дає май­же по­ло­ви­на до­рос­лих укра­їн­ців, лег­ко з’ясу­ва­ти, за­зир­нув­ши до Ме­дич­но­го до­від­ни­ка або Ен­цик­ло­пе­дії. Гас­трит мо­же бу­ти ви­ра­же­ний по-різ­но­му — від не­ве­ли­ко­го по­чер­во­нін­ня тка­нин до ви­раз­ко­вої хво­ро­би шлун­ку.
А що є при­чи­ною ви­ник­нен­ня цьо­го за­хво­рю­ван­ня і як бо­ро­ти­ся з ним? Про це ми ви­рі­ши­ли роз­пи­та­ти гас­тро­ен­те­ро­ло­га — кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук, до­цен­та Окса­ну Венгрович.

— Гастрит, зазвичай, — це наслідок неправильного харчування. Спричинити його появу може нервове потрясіння. Причому не обов’язково сильне — гастрит і виразка можуть бути спровоковані як разовим, так і тривалим хронічним стресом. Це призводить до спазмів судин, що живлять слизову шлунку, і в ньому виникає запалення.
Запалення слизової оболонки шлунку може початися через зниження кислотоутворюючої функції, нестачу соляної кислоти, адже це — не лише дратівливий агент.

Вона також забезпечує захист слизової шлунку від різноманітних патогенних бактерій — мікроорганізмів, які завжди мешкають у людському тілі, а при ослабленні функцій захисту починають різко розмножуватися і призводять до запалення.
Також гастрит може бути спровокований підвищеною секрецією соляної кислоти — в такому разі вона сама відіграє роль фактора, що ушкоджує. Захворювання іноді виникає і при нормальному рівні кислотності, якщо спрацьовують інші причини: тривалий курс прийому препаратів, які провокують виникнення гастриту (наприклад, аспірин), дефіцит заліза, вітаміну B12 тощо.
— Оксано Зіновіївно, назвіть, будь ласка, характерні симптоми гастриту.
— Гастрит не має специфічних симптомів. Захворювання супроводжується печінням «під ложечкою», відрижкою, відчуттям переповнення у животі, слабкістю, різним болем, нездужанням і запамороченням. Захворювання з підвищеною або нормальною секреторною функцією підкріплюється печією і закрепами, а зі зниженою — нудотою і блювотою, проносами, здуттям живота.
На хронічний гастрит вказують: печія, відчуття переповненості шлунку після легкої трапези, відрижка, проблемне випорожнення. Коли ці симптоми швидко минають, їм, зазвичай, не надають значення. Однак звертати увагу треба на все і вчасно звертатися до лікаря, який визначить, серйозно це чи ні.
— Як лікують хворого, якому встановлено діагноз «гастрит»?
— Перед лікуванням потрібно визначити кислотність. Залежно від рівня соляної кислоти призначатимуться медикаменти, трави, дієти. Також фахівець, напевне, порадить пройти обстеження за допомогою зонду.
Хоч яким є вид і причини гострого гастриту, його лікування починають із розвантаження шлунку. Пацієнт має сісти на досить жорстку дієту, яка поступово розширюється. Першочерговим завданням при гострому гастриті є зменшення запалення, і тільки потім можна коригувати виділення шлункового соку. Отже, у перші дні захворювання, в усіх випадках гастриту, жорстка дієта буде заснована на супах, кашах, яйцях, зварених некруто («в мішечку»), пудингах і білих сухарях. При підвищеній або нормальній кислотності також рекомендується вживати незбиране молоко. Якщо хворий страждає непереносимістю цього продукту, можна обійтися слизовими супами або пити чай з молоком. Їжа не повинна бути холодною або гарячою — ідеальною вважається температура 37°С.
Добре, коли дієта ґрунтується на принципі роздільного харчування. При підвищеній секреції соляної кислоти категорично не рекомендуються м’ясні бульйони, оскільки вони викликають значне виділення шлункового соку, посилюючи ушкодження слизової. М’ясо можна їсти тільки відварне і нежирне, причому досить подрібнене, і вживати окремо від інших продуктів.
І ще: їсти слід потроху, але часто, адже хворий шлунок погано справляється з великою кількістю їжі. Харчуватися треба не менше, ніж п’ять разів на день і бажано в один і той самий час. Ретельна послідовна дієта дозволяє повністю вилікувати запалення стінок шлунку, якщо ступінь ураження незначний. У такому разі навіть можуть не знадобитися медикаменти.
Гастрит також можна лікувати травами. Для цього застосовуються відвари алтея лікарського, просвірняка лісового, подорожника великого, насіння льону і свіжовіджатий картопляний сік.
— Що робити, аби запобігти гастриту?
— Щоб не допустити виникнення гастриту, треба стежити за харчуванням: вживати тільки якісну їжу природного походження, що не містить консервантів, барвників, згущувачів, ароматизаторів та інших хімічних добавок. Їжу також слід ретельно пережовувати.
Основним призначенням шлункового соку є перетравлювання білків. Вуглеводи розщеплюються ще в порожнині рота. Якщо їжа достатньо обробляється слиною, шлунковий сік тільки завершує цей процес. А якщо пепсин і соляна кислота змушені виконувати додаткову роботу, вони стають агресивними і щодо слизової шлунку. Тому основною профілактикою гастриту є вживання натуральної їжі і ретельне її пережовування.
Також слід зазначити, що їжа не має бути надто гострою, кислою або солоною. Це не означає, що не можна класти у страви спецій, але додавати їх потрібно в розумних дозах.
Роз­мов­ляв Яро­слав ШЛА­ПАК,
Укр­ін­форм

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».