Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Квiтень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 03 Жовтень 2014 03:00

Остеопороз, як із ним боротися?

Rate this item
(0 votes)

Час­то про ньо­го чу­ти до­во­дить­ся у чер­гах — хоч до сто­ма­то­ло­га, хоч до те­ра­пев­та або в ощад­ка­су для опла­ти ко­му­нал­ки, а то й прос­то у на­би­то­му па­са­жи­ра­ми тро­лей­бу­сі. Сло­во це за­мор­ське і ду­же три­вож­не — «ос­тео­по­роз». Усі зна­ють ли­ше те, що по­в’яза­не во­но з по­ру­шен­ням каль­ці­єво­го об­мі­ну в ор­га­ніз­мі, й те, що кіст­ки ста­ють крих­ки­ми. Страх і жах, од­не сло­во.
А щоб сер­йозно ро­зі­бра­ти­ся з ос­тео­по­ро­зом, ми звер­ну­ли­ся до фа­хів­ця — док­то­ра ме­дич­них на­ук, про­фе­со­ра Ан­дрія Ка­лаш­ни­ко­ва.

— Остеопороз (буквально: пориста кістка) — це прогресуюче зменшення щільності кісткової тканини, що призводить до зменшення міцності кісток. Це захворювання вражає одночасно всі кістки скелета, що зумовлює ризик переломів у найпростіших життєвих ситуаціях, при звичних повсякденних навантаженнях. У наших кістках містяться мінеральні речовини, зокрема кальцій і фосфор, які надають кісткам твердість і щільність. Остеопороз характеризується зменшенням вмісту цих мінеральних речовин у всіх кістках скелета за рахунок їх вимивання.


— Що ж викликає розвиток остеопорозу?
— Причиною цього є гормональні порушення і порушення обміну речовин. При остеопорозі кістки стають пористими, як губка, у результаті чого значно знижується їх міцність. З точки зору фізики цей процес можна охарактеризувати як зменшення щільності кісткової тканини. У медицині для позначення цього процесу існує спеціальний термін — остеопенія. Приблизно до 25–30 років щільність кісток людини збільшується, досягаючи свого піку у 30–35 років. Після цього починається зворотний процес — щільність кісткової тканини починає зменшуватися.
Цей процес розвивається не в усіх однаково і залежить від багатьох факторів. Дослідження вчених показали, що в Україні кожна третя жінка і кожен шостий чоловік віком понад 50 років страждають від цієї хвороби. Через неї багато хто, отримавши у похилому віці перелом, вмирає протягом півроку, а більшість залишається назавжди прикутою до ліжка.
Наслідки розвитку остеопорозу у вигляді переломів тіл хребців і трубчастих кісток обумовлюють значний підйом захворюваності та смертності серед осіб похилого віку. Основними причинами, які можуть викликати розвиток остеопорозу, є куріння і зловживання алкоголем, недостатня фізична активність і малорухливий спосіб життя, неправильне харчування і зловживання обмежувальними дієтами.
— Які типи захворювання розрізняють?
— Є два основних типи остеопорозу: первинний і вторинний. Первинний (інволюційний, постменопаузальний, сенільний або старечий) розвивається, як правило, після 50 років. До факторів його ризику відносять: літній вік, крихку статуру, невеликий зріст, наявність переломів у сімейному анамнезі та пізнє настання менструацій (після 15 років). Первинний остеопороз у жінок розвивається у 4–5 разів частіше, ніж у чоловіків.
Вторинний же остеопороз найчастіше є наслідком порушення обмінних, ендокринних або гормональних процесів в організмі. Порушення кальцієвого обміну може відбуватися внаслідок нераціонального харчування, зловживання алкоголем, куріння, вживання великої кількості кави, лікарських препаратів, вимушеної відсутності рухової активності і хронічної ниркової недостатності. Вторинному остеопорозу сприяють також надмірна активність щитовидної залози, наявність цукрового діабету, зниження функції яєчників (у жінок) і посилення функції кори надниркових залоз.
— Як розгледіти цю недугу? Одне слово, які ознаки і симптоми остеопорозу?
— Раз уже ця хвороба настільки підступна, що має безсимптомний перебіг до того моменту, коли зміни у кістковій тканині стають практично незворотними, виникає розумне запитання: чи є якісь непрямі ознаки, за якими можна визначити початок розвитку остеопорозу?
Сучасна медицина володіє достатньо ефективним методом розпізнавання остеопорозу на початкових його стадіях, коли зниження щільності кісткової тканини не перевищує 3–5%. Цей метод називається кісткова денситометрія. Це — ультразвукова діагностика кісткової тканини. На рентгенівському знімку, на жаль, можна розрізнити зміни, викликані остеопорозом, лише при втраті 15–20% кісткової тканини.
Існують, однак, непрямі ознаки розвитку остеопорозу і зниження щільності кісткової тканини. У першу чергу це — зміна (зменшення) зросту більше ніж на 1–1,5 см — серйозний сигнал для звернення до фахівця. Ще одною непрямою ознакою остеопорозу є погіршення постави. Будь-яке викривлення хребта — це теж серйозний сигнал. В інших випадках найбільш частими симптомами остеопорозу є характерні болі у грудному та поперековому відділах хребта.
— Як проводиться сучасна діагностика захворювання?
— Метод діагностики остеопорозу за допомогою визначення рівня вмісту кальцію у крові не має під собою ніяких підстав. Справа в тому, що при остеопорозі, як правило, рівень кальцію в крові залишається в нормі. Більш того, нормальний рівень кальцію найчастіше підтримується саме за рахунок вимивання його з кісткової тканини. Раджу звернутися за консультацією до фахівця, якщо у вас було два і більше переломів у віці після 40 років. При появі будь-яких больових або неприємних відчуттів у кістках також слід негайно проконсультуватися з фахівцем щодо остеопорозу.
— Чи існує як така його профілактика?
— Величезну роль у справі профілактики остеопорозу відіграє відмова від таких шкідливих звичок, як куріння і зловживання алкоголем. Фізична активність і достатнє навантаження на всі кістки скелета є одним з основних і дуже ефективних методів запобігання зниженню щільності кісткової тканини (остеопенії). Ця щільність безпосередньо залежить від фізичного навантаження на кістки.
Найбільше зниження маси кісток було помічено у космонавтів в умовах невагомості, а також у людей, прикутих до ліжка. Тобто у тих, хто позбавлений можливості долати вагу власного тіла. Ефективним засобом профілактики остеопорозу є рухливі ігри і прогулянки на свіжому повітрі. Дуже корисно підніматися на свій поверх сходами, а не на ліфті. Усі без винятку блага сучасної цивілізації одночасно є посібниками остеопорозу.
Рекомендоване офіційною медициною вживання підвищених доз кальцію зазвичай відчутних результатів не приносить. Обумовлено це тим, що цей кальцій просто не засвоюється організмом. Натомість він може «з успіхом» відкладатися у печінці, нирках і сечовому міхурі у вигляді каменів.
Помилково вважається, що причина розвитку остеопорозу криється у нестачі кальцію. При грамотно складеному раціоні харчування людині цілком достатньо кальцію, який надходить до організму з натуральними продуктами. Корисні при остеопорозі всі сорти капусти, особливо броколі, всі види горіхів, цільнозернові продукти з усіх видів злакових і бобових культур та кисломолочні продукти. Звісно, корисні всі сухофрукти, у першу чергу курага і чорнослив, різноманітна зелень, особливо шпинат, а також свіжі овочі і фрукти без винятку.
— Як лікувати остеопороз, якщо хвороба вже розвинулася?
— Нині існує великий спектр препаратів для його лікування, які більшою чи меншою мірою задовольняють критеріям ефективності терапії. Для лікування і профілактики остеопорозу залежно від його тяжкості і вираженості призначають бісфосфонати, кальцитонін, фториди, активні метаболіти вітаміну D.
При ендогенному гіперкортицизмі (хвороба або синдром Іценко-Кушинга) часто спостерігається різко виражений ступінь остеопорозу з компресійними переломами тіл хребців і переломами ребер. В активній фазі захворювання потрібно енергійне лікування остеопорозу. При вираженому больовому синдромі препаратом вибору є кальцитонін, що застосовують одночасно із солями кальцію і препаратами вітаміну D.
При постменопаузальному остеопорозі також рекомендується призначення кальцитоніну у дозі 100 МО (парентерально), а при досягненні ефекту — 50–100 МО парентерально або 100–200 МО через день у вигляді інтраназального аерозолю.
У лікуванні вторинного остеопорозу (зокрема, стероїдного) найбільшого поширення набули антірезорбтивні засоби та препарати вітаміну D. Призначення до препаратів кальцитоніну і кальцію карбонату додатково препаратів вітаміну D (альфакальцидол) приводить до нормалізації кальцію в крові і запобігає гіпокальцимії. Таким чином, нині існує цілий арсенал засобів, за допомогою яких здійснюється профілактика і лікування остеопорозу. Завдання лікаря полягає в адекватному виборі препаратів, їх комбінації та схем лікування.
Роз­мов­ляв Яро­слав ШЛА­ПАК,
Укр­ін­форм

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».