Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 18 Жовтень 2019 12:15

Герпес: Що й до чого

Rate this item
(0 votes)

Дехто вважає, що застуда на губах лікується алое, льодом, корвалолом та зеленкою, а генітальний герпес — содовими ваннами. На жаль, це — міф.
Розповісти, що спричиняє герпес, як його лікувати і чи можна позбутися герпесу назавжди, ми запросили фахівця — лікаря-інфекціоніста Галину Кирилівну ГУНЬКО.

— Чому виникає герпес?
— Існує герпесвірус людини (ГВЛ) 1-го та 2-го типу. Вірус 2-го типу викликає переважно генітально-анальні інфекції, а 1-го — ротової порожнини, губ чи інших частин голови.
— Як саме передається герпесвірус?

— Герпесвірус 2-го типу передається під час незахищеного сексу, а також під час вагінальних пологів, якщо в матері в той момент є загострення герпесу. Герпесвірус 1-го типу може передаватися через спільний посуд, коли інфекція проявляється активно.
Більшість людей заражається ГВЛ-1 у віці до 5 років від батьків чи інших дітей. Під час гоління обличчя є ризик поширити власний вірус з ділянки прояву по волосяних фолікулах шкіри. Це спричинить так званий герпетичний сикоз.
Люди, що займаються контактними видами спорту, можуть завдяки ударам отримувати власний вірус у нові ділянки тіла, наприклад щелепу чи вухо. Навіть у стоматологів, що працюють без рукавиць, може з’явитись інфекція нігтів і кутикули після контакту з людиною, в якої гінгівостоматит, який є одним із проявів герпесу.
— Як проявляється герпес?
— Первинна інфекція ГВЛ-1 проявляється не як застуда на губах, а як гінгівостоматит чи фарингіт. Цей вірус персистує (тобто тривало зберігається в організмі) у нервах, найчастіше — трійчастому та блукаючому, закінчення якого підходять до шкіри та слизових, і до деяких внутрішніх органів.
Далі прояви можуть зачіпати ясна, губи чи інші ділянки голови, проявлятись і в носі, і як вірусний кератит очей, або викликати багатоформні еритеми, або ураження стравоходу чи інших органів.
Генітально-анальний герпес може проявлятись у вигляді виразок, почервоніння, висипів та свербежу, але може мати і безсимптомний перебіг. У цьому і полягає підступність генітального герпесу — людина поширює вірус, не знаючи про його існування.
Герпесвіруси 1-го і 2-го типу діагностують методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) чи серологічними методами, тобто виявляють або ДНК вірусу, або антитіла до нього. У разі виявлення герпесвірусу людини потрібно зробити ще аналіз на ВІЛ.
— Чи можна одужати після зараження герпесом?
— На жаль, після зараження віруси вже ніколи нікуди не діваються, а перебувають у нейронах та час від часу активуються. Провокатором може бути ультрафіолет, механічне пошкодження нерва, тимчасове чи постійне порушення імунітету.
Під час активації латентного вірусу нові віріони транспортуються по нейронах до слизових оболонок і викликають виразки та висипання на шкірі.
Утім, прояви захворювання не тривають постійно. Це добре, бо людина не живе у стані дискомфорту. Але погано те, що у цей час вірус може передаватися далі.
З часом загострення інфекції стають дедалі рідшими. Для зменшення їхньої частоти, тривалості чи повного запобігання використовують постійну чи періодичну терапію системними противірусними препаратами.
— А як же лікують герпесвірусну інфекцію?
— Первинний курс терапії зазвичай триває 8–10 днів або до зникнення проявів. При цьому прописують препарати системної дії, а саме — таблетки на основі змінених нуклеотидів.
У разі дуже тяжкого перебігу інфекції можливе внутрішньовенне введення ліків. Медичні протоколи не радять користуватися ліками з місцевою дією через їхню низьку ефективність.
Герпес на обличчі часто починається з продрому — періоду, коли хворобу можна відчути як поколювання, свербіж, біль, але ще не можна побачити. Якщо розпочати терапію у період продрому, то це може зупинити прояв.
Постійна супресивна терапія на 70–80% знижує ймовірність прояву генітального герпесу у людей, схильних до частих загострень (6 чи більше протягом року). Нині показана безпечність та ефективність прийому ацикловіру упродовж шести років та валацикловіру та фамцикловіру протягом року. Такий підхід (постійна терапія) покращує якість життя пацієнтів значно ефективніше, ніж епізодична (раз на рік).
Але з часом частота проявів інфекції зменшується сама собою, тому рано чи пізно постійну терапію можна замінити епізодичною.
— Чи можливо уникнути зараження герпесом?
— Щоб уникнути герпесу: не цілуйтесь, якщо у партнера губи чи ротова порожнина почали свербіти, поколювати чи з’явилися висипання, не пийте разом з однієї чашки чи пляшки з людиною, яка на губах має герпес. Не можна, звісно, й користуватися спільною гігієнічною помадою.
А ще — зробіть із партнером аналізи на ВІЛ, герпес 1-го та 2-го типів, онкогенні штами папіломавірусу людини і сифіліс. У разі відсутності інфекцій достатньо гормональних контрацептивів.
Якщо в одного з партнерів генітальний герпес, то під час загострень і проявів від сексу слід утриматися, навіть захищеного. В інший час потрібно користуватися презервативами.
— Що робити, аби герпес був у постійно латентному стані?
— Користуватися сонцезахисними кремами. Перед поїздкою у гори чи на море, де високий індекс ультрафіолетового випромінювання, можна пройти превентивний курс протигерпесними препаратами. Жодні імуностимулятори не запобігають повторному вираженню герпетичної інфекції. Немає доказів ефективності мазей з антигерпетичними компонентами.
Якщо герпес проявляється 1–3 рази на рік, то краще обійтись епізодичною терапією (раз на рік чи у разі загострення) — інакше є ризик розвитку стійкого до терапії штаму вірусу.
Люди, чия імунна система ослаблена протипухлинною терапією, імуносупресією у зв’язку з трансплантацією, чи ВІЛ-інфікованим людям слід запобігати загостренню герпесу медикаментозно та постійно.
Наявність генітального герпесу необхідно обговорити з лікарем та потенційним партнером. Лікар має скласти план терапії та запобігання повторним проявам і розповісти, як убезпечити партнера від зараження.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».