Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Квiтень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 15 Серпень 2014 03:00

Повернення до повноцінного життя поранених бійців — справа особистої честі

Rate this item
(0 votes)

На Сході України триває антитерористична операція, в якій активну участь беруть вояки українського війська. На жаль, не обходиться без людських втрат, поранень та контузій, яких зазнають наші солдати й офіцери.

Первинну медичну допомогу вони отримують ще в районі бойових дій, потім їх відправляють до розгорнутих мобільних польових шпиталів, цивільних лікувальних закладів у зоні проведення операції, а далі — до військово-медичного клінічного центру Північного регіону у м. Харків, де надають кваліфіковану медичну допомогу. Чимало бійців залишаються там і отримують лікування до повного одужання, але не всі: пацієнтів із найбільш тяжкими та комбінованими пораненнями доправляють до Головного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ», що в Києві.
Про перебіг їхнього лікування редакція «ДУ» попросила розповісти начальника цього закладу полковника медичної служби, кандидата медичних наук Анатолія Казмірчука.— Наш Центр — це сучасний багатопрофільний клінічний, лікувально-діагностичний та науковий центр, оснащений найсучаснішими зразками лікувально-діагностичної апаратури. Тут працюють досвідчені лікарі, які надають високоякісну медичну допомогу постраждалим під час бойових дій,— розповідає Анатолій Петрович.— У наших клініках та відділеннях виконується широкий діапазон оперативних втручань, необхідних пораненим.
— З якими пораненнями потрапляють до вас військовики?
— Це переважно вогнепальні, ушкодження травматичного характеру.
«Множинні вогнепальні осколкові сліпі поранення м’яких тканин голови, передньої поверхні грудної клітки», «Вогнепальна проникаюча наскрізна черепно-мозкова травма, забій головного мозку важкого ступеня. Перелом лівої ключиці», «Множинні вогнепальні осколкові сліпі поранення м’яких тканин голови, шиї, передньої поверхні грудної клітки. Баротравма обох вух. Травматичний розрив барабанних перетинок з обох сторін» — ось далеко неповний перелік діагнозів, з якими останнім часом до нас поступають учасники АТО.
Хочу зазначити, що деяких пацієнтів наші лікарі буквально витягують із того світу, оскільки їхні поранення, висловлюючись професійною термінологією, несумісні з життям. Але і в таких випадках намагаються використати сповна останню можливість, годинами стоячи за операційним столом. І я їм щиро вдячний за це!
У нас існує неписане правило: коли йдеться про життя будь-якої людини, що перебуває в Центрі на лікуванні, і лікарі, і медсестри не рахуються ні з власними інтересами, ні з часом, ні з утомою. При гострій необхідності вони поспішають до своїх пацієнтів і серед ночі. Були випадки, коли проводили біля операційного столу 8–10 годин. Ну а щодо військовиків, які вступили у смертельний двобій з добре навченим ворогом,— і поготів. На їхньому місці міг опинитися кожен із нас, наші сини й онуки.
Розповідаючи про організацію лікувального процесу, хочу згадати тих своїх колег, яким доводиться найбільше опікуватися здоров’ям поранених. Зокрема, головного хірурга МО України, полковника медичної служби, доктора медичних наук Анатолія Шудрака, провідного хірурга, полковника медичної служби Ростислава Гибало. Саме на них покладено визначення медичного сортування поранених, профілізації, першочерговості проведення оперативних втручань, прийняття складних організаційних та лікувально-діагностичних рішень.
Враховуючи характер поранень, лікуємо пацієнтів у клініках і відділеннях хірургічного профілю, але в лікувальному процесі задіяний і персонал усіх діагностичних служб, терапевтичного циклу.
Хочеться згадати основні клініки, де лікуються поранені. Це — клініка нейрохірургії і неврології, яку очолює полковник медичної служби, доктор медичних наук, професор Олександр Данчин. І тут проходять лікування пацієнти з вогнепальними пораненнями голови, хребта, спинного мозку. Лікарі і медичний персонал докладають титанічних зусиль, своїм професіоналізмом, людським ставленням роблять, здавалося б, неможливе, щоб їхні підопічні не лише вижили, а й повернулися згодом до повноцінного життя.
Поранені з ураженням судин отримують лікування в клініці судинної хірургії. Її начальник — полковник медичної служби Володимир Роговський чи не щодня чує слова вдячності від пацієнтів, їхніх рідних та близьких, адже спільно зі своїми колегами він прооперував чимало поранених.
Наведу такий приклад. Близько місяця тому до нас надійшов на лікування офіцер, який під час зіткнення з терористами дістав тяжке поранення нижньої кінцівки. Стан його був не те що тяжкий, а загалом критичний через велику крововтрату, розвиток травматичного шоку. Але Володимир Михайлович, порадившись із колегами, прийняв єдино правильне рішення: оперувати. Так, йому довелося ампутувати нижню кінцівку, але життя молодій людині врятували. Сподіваюсь, що у подальшому в офіцера буде все гаразд: він залишений у кадрах Збройних Сил, і нині вирішується питання його подальшої реабілітації та протезування.
На найвищому рівні спеціалізовану допомогу отримують і в клініці ушкоджень, де начальником — полковник медичної служби, доктор медичних наук Ігор Савка. До речі, Ігор Станіславович захистив докторську дисертацію, в якій розглядалися проблеми лікування людей, котрі отримали мінно-вибухові поранення. А серед його пацієнтів ушкоджень таких вистачає. Тож разом із начальником травматологічного відділення — полковником медичної служби Сергієм Цивіною, старшими ординаторами — підполковниками медичної служби Володимиром Бондаренком, Юрієм Ярмолюком реалізує свої знання та багатий досвід на практиці.
— А чи є для цих людей усі необхідні лікарські препарати?
— Так, жодних проблем у цьому питанні не виникало, не виникає і, впевнений, не виникне. Якщо для лікування солдата чи офіцера потрібен той чи інший препарат, питання про його вартість не стоїть. Якщо немає в наявності, то негайно купують. До речі, під час відвідування нашого Центру Президент України — Верховний Головнокомандувач Збройними Силами України Петро Порошенко залишився задоволений якістю лікування, побутовими умовами, в яких перебувають учасники антитерористичної операції.
— Серед ваших пацієнтів, які воювали з бойовиками-сепаратистами, є не лише військовослужбовці Збройних Сил України, а й Національної гвардії, МВС, бійці-добровольці...
— Я зрозумів, куди ви хилите. Так ось, ніякої різниці між ними ми не робимо: всіх, незважаючи на приналежність до того чи іншого відомства, лікуємо повністю безплатно. Хіба може бути інакше? Вони ж воювали, проливаючи кров, за Україну, за нас із вами.
— Мені відомо, що лікарі очолюваного Вами закладу відряджаються до Харкова, де допомагають своїм колегам у лікуванні потерпілих. Розкажіть, будь ласка, про цей напрямок роботи.
— Так, на Слобожанщині вже побувало чимало наших фахівців. Вони, зважаючи на величезні навантаження, які випадають на долю наших колег із Харківського військово-медичного клінічного центру, допомагають їм у лікуванні поранених. Зазвичай, це лікарі хірургічного профілю. Зокрема, полковники медичної служби Анатолій Шудрак, Ростислав Гибало, Володимир Роговський, Ігор Гангал, Ігор Савка, Анатолій Казмірчук, Богдан Жупан, підполковник медичної служби Юрій Ярмолюк, майори медичної служби Володимир Шипунов, Дмитро Николюк, судинний хірург Олексій Родіонов та ін. Хочу зазначити, що жоден із моїх колег не відмовлявся від відрядження, навіть маючи вагомі на те підстави. Більше того, дехто з наших фахівців побував там уже не раз. Лікарі розуміють важливість своєї місії і гідно її виконують. За це їм величезна подяка!
— У палатах бачив молодих людей, які відвідують хворих. Хто вони?
— Це волонтери, які, працюючи на громадських засадах, надають пораненим всіляку допомогу: у транспортуванні, при обстеженні, в догляді, допомагають предметами першої необхідності, продуктами харчування.
— Хіба в Центрі пацієнтів не годують?
— На харчовий раціон хлопці не скаржаться, навіть задоволені ним. Лікувальне харчування у нас готується за більш ніж 20-ма дієтами, адже це необхідна умова швидкого одужання. А дівчата, яких ви бачили, приносять хворим фрукти, соки, солодощі.
Щоб хоч якось відволікти хлопців від тяжких думок, організовуємо для них різні просвітницькі заходи. Приміром, нещодавно в нашому клубі за активного сприяння мого заступника по роботі з особовим складом полковника Геннадія Перова, артистами одного із столичних театрів показана вистава за творами Тараса Шевченка. Судячи з реакції глядачів, вона їм сподобалася.
— Тепер багато пересічних українців, комерційні структури надають військовослужбовцям — учасникам бойових дій на сході — всіляку допомогу. Центр за час лікування поранених отримував гуманітарну допомогу?
— Події, про які ви кажете, ще раз довели, наскільки українці чуйні до чужого горя, як вони намагаються допомогти тим, хто опинився в біді. Лише останнім часом до нас звернулися з пропозиціями допомогти чимало людей і особисто, і з комерційних структур та організацій. Ми, звісно, не відмовляємося від неї, хоча Міністерство оборони, військово-медичний департамент дбають про те, щоб солдати й офіцери отримували необхідне та якісне лікування, були забезпечені ліками, лікувально-діагностичним обладнанням, витратними матеріалами.
На сьогодні Центр отримав допомоги на більш як 2 млн гривень. Обсяг цієї допомоги не зменшується. На нашому сайті щоденно оновлюється перелік отриманої гуманітарної допомоги від громадян. Я та мої колеги щиро вдячні усім справжнім патріотам, хто подав руку допомоги.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ
також у паперовій версії читайте:

  • «ТУТ ПРАЦЮЮТЬ СПРАВЖНІ ПРОФЕСІОНАЛИ...»

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».