Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Жовтень 17, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 17 Жовтень 2014 03:00

Світ ікебани

Rate this item
(0 votes)

Кияни і гості столиці змогли долучитися до унікального явища японської культури — мистецтва ікебани. Музей Ханенків спільно з Посольством Японії в Україні та Школою ікебани Ікенобо підготував виставку, на відкритті якої можна було стати свідком створення чудових квіткових композицій.
Їх дарувала і пояснювала зміст визнана майстриня з Японії Ямада Мідорі. Володарка титулу «Живе надбання нації», кавалер «Ордена рубінової зірки із золотими та срібними променями», вона очолює філію Інституту ікебани Ікенобо на теренах СНД. Другою почесною учасницею виставки стала професорка ікебани Анжела Лобастов із Молдови. Вона була першою іноземкою, яку запросили до Японії на професорський конкурс, що впродовж 300 років проводився виключно серед японців.
Крім цього, на виставці в Музеї Ханенків були представлені й твори київських викладачів та студентів школи ікебани. Київське відділення Школи ікебани Ікенобо існує з 1999 року. Спершу як курси при Посольстві Японії в Україні, а потім в Українсько-японському центрі НТУУ «КПІ». Кожного разу виставки майстрів школи Ікенобо стають святом для відвідувачів Музею Ханенків.


Ікебана (в перекладі з японської — «живі квіти») — унікальне явище, притаманне японській культурі, що втілює самобутнє світосприйняття цього народу. Ікебана як напрям мистецтва має давні традиції, що налічують понад 500 років. Але його витоки сягають глибини століть, коли японці вшановували богів синто (національної японської релігії) священними рослинами та квітами.
У середині ХV ст. мистецтво аранжування квітів вийшло за межі храмів. Воно знайшло прихильників серед представників аристократії та військових — самураїв. Приводом стала демонстрація в Кіото величної асиметричної композиції, що мала сакральний зміст. Її створив у золотій вазі настоятель храму Роккакудо Сенкей Ікенобо.
Саме від цієї визначної події починається відлік історії Школи Ікенобо зокрема та загалом ікебани як напряму мистецтва. З того часу й до сьогодні Школа Ікенобо є найавторитетнішою з-поміж понад трьох тисяч подібних. Але переважна більшість їх виникла в першій половині минулого сторіччя. Назва Школи Ікенобо походить від монастиря, який побудував принц Сьотоку Тайсі в VІІ ст., і складається з двох слів: «іке» — «ставок» та «бо» — «келія», тобто «келія біля ставка».
Упродовж 45 поколінь ченці, котрі жили в цьому монастирі, приймали ім’я Ікенобо та очолювали однойменну школу. Створюючи прекрасні композиції, вони навчали інших, закладали основи мистецтва ікебани і в безперервній традиції донесли це досконале мистецтво до наших днів.
Люди в усі віки любили квіти, але давні японці відчували, що квіти були не лише втіленням краси, а й віддзеркалювали плин часу та почуття у їх власних серцях. Коли ми розуміємо безслівну мову квітів та помічаємо їхній мовчазний рух, посилюються наші відчуття через форму, яка втілюється в ікебані.
Олена КОСЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».