Розмаїття
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 13, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 28 Березень 2014 02:00

Музика, яку любив Кобзар

Rate this item
(0 votes)

Папку рукописних документів, присвячених Тарасові Шевченку, знайшли серед особистого архіву Анатолія Добрянського працівники Чернівецької муніципальної бібліотеки, названої на його честь, повідомляє i-pro.kiev.ua. Це переліки народних і професійних музичних творів, які любив слухати Кобзар. 

Серед пісень, якими захоплювався Шевченко, є вказані Добрянським: «Пісня про Нечая», «Стоїть явір», історичні пісні й думи «Про Морозенка», «Про Сагайдачного», «Про Кармалюка» та ін. Список академічних творів Глінки, Моцарта, Бетховена і Верді частково висвітлює зв’язок поета з професійною музикою. З російським композитором Глінкою він не раз бачився, оскільки той часто бував у маєтку Енгельгардтів, а згодом у Петербурзі демонстрував для еліти уривки зі своєї опери «Руслан і Людмила». Шевченко, як свідчать дослідники, був добре обізнаний із творами західноєвропейських композиторів, бував на петербурзьких концертах Ліста.


Анатолій Добрянський серед інших університетських предметів викладав спецкурс «Література і музика». Окрім того, довгі роки вів музичний лекторій у Чернівецькій філармонії. Без нього не обходилися музичні й загалом мистецькі вечори в Чернівцях, зокрема присвячені Шевченкові.

ШЕВЧЕНКІВСЬКА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ У ВІЛЬНОМУ ДОСТУПІ
Побачила світ книжка професора Леоніда Ушкалова під назвою «Моя Шевченківська енциклопедія», в якій уміщено близько трьох сотень есеїв про світ ідей та образів Шевченка, повідомляє i-pro.kiev.ua. Щодня впродовж року на сторінці «Шевченко — від «А» до «Я» у Facebook з’являтиметься по одному есею з цієї книжки. Приміром, уже є есеї «Автопортрет» і «Акуратність».
Автор стверджує: якщо людина зможе щодня приділяти лише три хвилини свого часу на читання енциклопедії, то знатиме про Шевченка все, що знає він. Це не академічний проект. Книжка підходить читачам різних рівнів. Її може прочитати і як людина досить далека від цієї проблематики, так і високочолий інтелектуал, який теж знайде щось цікаве для себе.
Леонід Ушкалов — український літературознавець і письменник, доктор філологічних наук, професор Харківського державного педагогічного університету імені Г. Сковороди, автор академічних розвідок з історії української літератури, філософії та богослів’я, науково-популярних праць, дитячих книжок, упорядник, редактор і коментатор численних наукових та художніх видань. 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».