Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Червень 15, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Вересень 2014 03:00

Самозваний Халіф

Rate this item
(0 votes)

Про ство­рен­ня ве­ли­ко­го ха­лі­фа­ту, який об’­єд­нає всіх му­суль­ман, мрі­яв Уса­ма бен Ла­ден. Ко­ли у трав­ні 2011 ро­ку аме­ри­кан­ські коман­дос ски­да­ли в Ін­дій­ський оке­ан ті­ло вби­то­го бен Ла­де­на, іра­кець Абу Бакр аль-Баг­да­ді за­ли­шав­ся ма­ло­ві­до­мим на За­хо­ді коман­ди­ром од­нієї з груп су­ніт­ських бо­йо­ви­ків. Піз­ні­ше, че­рез три ро­ки, на очах зди­во­ва­но­го сві­ту, в то­му чис­лі му­суль­ман­сько­го, — по­чав ре­алі­зо­ву­ва­ти мрію лі­де­ра «Аль-Ка­їди».

Наприкінці червня нинішнього року сунітські джихадисти з «Ісламської держави Іраку та Леванту» («ІДІЛ») оголосили про створення халіфату, тобто імперії під владою ісламського духовного лідера. Це перший халіфат після повалення останнього османського халіфа у 1924 році. Він створений на зайнятій джихадистами території Сирії та Іраку — приблизно рівній за величиною Бельгії — від Червоного моря на заході до Перської затоки на сході. Халіфом, тобто спадкоємцем пророка Магомета, назвався не хто інший, як сам Абу Бакр аль-Багдаді.

Як зазначає британський експерт з ісламського тероризму Афзаль Ашраф із Лондонського Королівського інституту оборони і розвідки (RUSI), халіф-самозванець не залишив великого вибору мусульманам. Він закликав усіх вірних підпорядкуватися його владі і пригрозив, що, в разі відмови, кожний винний каратиметься на смерть. «Оголосивши себе халіфом, аль-Багдаді задекларував свою зверхність над усіма джихадистами, а також тими, що з «Аль-Каїди», — пояснює журналістам Ашраф. — Він відкинув лідерство спадкоємця Усами бен Ладена Аймана аз-Завахірі, який пробував його дисциплінувати». Таким чином, аль-Багдаді продемонстрував слабкість «Аль-Каїди».
Джейсон Бурк, автор книг про радикальний іслам, писав в «Обсервері», що в середині Сирії та Іраку виникла «держава, яка має свої релігійні школи, пекарні, електростанції, експортує нафту, збирає податки, навіть організовує паради танків, здатна до проведення заморських операцій і війни на різних фронтах».
Професор Петер Нойманн із Лондонського Королівського коледжу вважає, що майно «Ісламської держави» вартує приблизно два мільярди доларів. Вона існує за рахунок продажу нафти, струму із захоплених електростанцій, контрабанди, рекету, різноманітних податків і хабарів від підприємців.
Про халіфа, який тримає під зброєю 30–50 тисяч людей, відомо зовсім мало. Донедавна його в обличчя не знали навіть командири «Ісламської держави» — кажуть, на зустрічі з ними він з’являвся у балаклаві. У 2011 році американці визнали його терористом і за допомогу в захопленні живим або мертвим пропонували 10 мільйонів доларів.
Аль-Багдаді народився на початку 70-х років у Самаррі, одному зі святих іракських міст, під іменем Аввад Ібрагім Алі аль-Бадрі аль-Самаррі. Відповідно до офіційної джихадистської біографії його брати були вчителями арабської мови та риторики. Майбутній халіф сам став духовним. Він нібито навіть здобув ступінь доктора наук з історії та ісламських досліджень в ісламському університеті у Багдаді.
Після смерті аз-Заркаві під час бомбардування у 2006 році американці вистежували і вбивали чергових лідерів «Аль-Каїди». Коли у 2010 році командування перейшло до аль-Багдаді, повстанський рух ненадовго притих. Ще через рік вибухнула громадянська війна в Сирії. З 2013 року бойовики прийняли назву «Ісламська держава Іраку та Леванту». Вони набрали силу і розпочали наступ у Західному Іраку. Суніти, яких дискримінував уряд прем’єра Нурі аль-Малікі (віднедавна покинув посаду), вітали їх, як визволителів.
У Сирії Абу Бакр аль-Багдаді творчо розвинув поняття джихаду. Він вбивав не тільки невірних, солдатів аль-Асада і аль-Малікі, а також усіх, хто ставав на його дорозі: шиїтів, яких вважає єретиками, і навіть сунітів, які чинили йому опір. Лише в червні цього року в Іраку загинуло 2,4 тисячі людей. Більш ніж половину з них становили цивільні. На захоплених землях джихадисти встановлюють закони шаріату — суворих ісламських законів.
У недавно опублікованій доповіді ООН наводяться факти, коли на підконтрольній території у Сирії кожної п’ятниці відбуваються регулярні екзекуції — стинають голови (навіть 15-річним підліткам), карають звинувачених у зраді жінок, б’ють різками за викличний одяг. Шиїтські святині у Мосулі сплюндровано і спалено. У липні джихадисти зруйнували мечеть — пам’ятник Набі Юніс — символ Мосулу. У цю святиню приходили не тільки паломники-шиїти, а й близькосхідні християни.
Влада халіфа спирається на терор і страх. Карою за відмову сліпого послуху часто є смерть. Захоплених у полон іракських солдатів розстрілюють. Поширювані в Інтернеті відео з екзекуціями створювалися з великою увагою до деталей (кров капає на пісок, скривавлені тіла). Як зазначає знавець Близького Сходу Кармі Леві, бойовики халіфа вміло використовують інструменти епохи суспільних медіа, які невеликим коштом «дають потенціал виробництва майже, як у Спілберга».
Це мало далекосяжні наслідки. Войовничі і керовані офіцерами колишньої армії Саддама Хусейна підрозділи «Ісламської держави» відкинули майже під Багдад набагато сильнішу і краще озброєну іракську армію. На шляху багатотисячних загонів джихадистів стали відомі своєю мужністю і бойовими якостями курдські бойовики — пешмерги. Вони відчайдушно боронили свою автономію у Північному Іраку. Але і пешмерги почали відступати під натиском військової махіни халіфату.
Аль-Багдаді веде кілька воєн одночасно. У Сирії воює з аль-Асадом (недавно його люди здобули важливий військовий аеродром), але і з колишніми союзниками, наприклад, з бойовиками Джабхат ан-Нусра, які співпрацюють з «Аль-Каїдою» Фронту оборони населення Леванту. У червні в Дейр Гафер, неподалік від Алеппо, люди халіфа розіп’яли вісьмох сирійських заколотників за те, що ті були занадто помірковані.
Тривожним дзвінком стало захоплення джихадистами другого за величиною іракського міста — Мосулу. В руки «ІДІЛ» там потрапила американська зброя (в тому числі шість бойових вертольотів Блек Хоук) і 500 мільярдів свіжовидрукуваних іракських динарів (вартістю приблизно 430 мільйонів доларів). Ісламісти здійснили там масову екзекуцію 670 в’язнів із захопленої в’язниці Бадуш.
Спочатку вони підступом схилили всіх шиїтів виявити свою ідентичність, а потім вивезли в пустелю за містом, кинули на коліна і розстріляли. Посланцям ООН розказали про це нечисленні врятовані — під грудами мертвих тіл вони вдавали також мертвих.
У середині серпня американські літаки почали бомбардувати позиції джихадистів, а американці, британці, французи і німці — озброювати пешмергів. Курди відбили стратегічну греблю на Тигрі з великою ГЕС. У відповідь джихадисти почали відрізувати голови американським і англійським журналістам.
Річард Баррет, колишній працівник британської розвідки, який бореться з тероризмом, заявляє, що керівник «Ісламської держави» перевершив Аймана аз-Завахірі, наступника бен Ладена і керівника «Аль-Каїди». «Останні 10 років аз-Завахірі зашився десь на пакистансько-афганському кордоні і, крім оприлюднення кількох заяв, нічого не зробив», — писав Баррет у «Нью-Йорк Таймс». Тим часом аль-Багдаді зробив на диво багато: зайняв цілі міста, мобілізував величезну кількість людей, безжально вбиває противників в Іраку і Сирії.
Через це журнал «Тайм» назвав його «найнебезпечнішою людиною на землі», а «Вашингтон пост» — «найбільш впливовим лідером джихаду». «Метою «Ісламської держави» є територіальна експансія в регіоні, а не атаки на Захід, — вважає експерт із питань ісламського тероризму з RUSI Афзал Ашраф. І нагадує, що сам бен Ладен колись сказав, що «не хоче знищити Захід, бо кому буде тоді продавати нафту».
Пентагон серйозно ставиться до загрози з боку «Ісламської держави». Коли в Україні і всій Центрально-Східній Європі запитують: «Хто зупинить Путіна?», то варто пам’ятати, що для Заходу питання: «Хто зупинить халіфа?» не менш важливе.
Петро ПЕТРІВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».