Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Травень 13, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Вересень 2014 03:00

Вибори на краю світу

Rate this item
(0 votes)

Но­ва Зе­лан­дія не­час­то опи­няє­ть­ся у сві­то­вих но­ви­нах. Не на­ба­га­то біль­ше ува­ги при­ді­ля­ють сві­то­ві за­со­би ма­со­вої ін­фор­ма­ції її су­сід­ці — Авст­ра­лії. Ці ко­лиш­ні бри­тан­ські ко­ло­нії спро­мог­ли­ся ство­ри­ти діє­ві де­мо­кра­тич­ні по­лі­тич­ні сис­те­ми, які за­ли­шаю­ть­ся чи не най­го­лов­ні­ши­ми скла­до­ви­ми ко­лиш­ньо­го ко­ло­ні­аль­но-ім­пер­сько­го спад­ку.

Тісні економічні відносини між Новою Зеландією та Австралією, принаймні від другої половини ХХ століття, дають можливість простежити умовну синхронність перебування при владі в цих країнах ідеологічно споріднених політичних сил. Фактично до початку ХХІ ст. це були лівоцентристи-лейбористи. У нульові роки нашого століття політична ініціатива перейшла до правоцентристів, які намагаються проводити неоліберальні, насамперед економічні реформи.


Водночас більш помітними стали нормативні відмінності виборчих систем Нової Зеландії та Австралії. Від 1996 року в Новій Зеландії була змінена виборча система, яка стала пропорційно-мажоритарною, тобто на виборчій дільниці новозеландці отримують бюлетень, за яким обирають список певної політичної партії, і бюлетень кандидатів, які балотуються за тим чи іншим виборчим округом. Символічно, що час повноважень парламенту відтоді обмежується трьома роками.
На думку новозеландців, це дає можливість обмежити партійний монополізм на виборах. Зокрема, після цієї виборчої реформи більше можливостей для представництва у новозеландському парламенті отримали корінні жителі — маорі, які не завжди інтегровані до місцевих парламентських партій.
Щоправда, на передостанніх виборах 2011 року, які відбувалися за фактичного піку негативних наслідків світової економічної кризи для новозеландської економіки, жодна політична сила не здобула парламентської більшості. Тому за підтримки мажоритарних парламентарів країною правив уряд парламентської меншості на чолі з Національною партією.
20 вересня 2014 року в Новій Зеландії відбулися чергові парламентські вибори. На фініші виборчої кампанії Едвард Сноуден звинуватив новозеландську владу у систематичному стеженні за власними громадянами. Але привнесені зовні скандали не вплинули на підсумок народного волевиявлення.
Уперше від 1996 року, коли в Новій Зеландії була запроваджена мажоритарно-пропорційна система голосування, одна партія здобула переконливу перемогу — правоцентристська Національна партія на чолі з Джоном Кеєм отримала мандат на формування уряду. Лейбористи та «зелені» залишилися в опозиції. Виправити помилку, якщо така була, новозеландці матимуть нагоду вже за три роки, якщо не раніше.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».