Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 22, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 22 Липень 2016 21:32

Головне – це вибір

Rate this item
(2 votes)

Кож­на но­ва ви­ста­ва Кла­сич­но­го Ху­дож­ньо­го Аль­тер­на­тив­но­го Те­ат­ру — свід­чен­ня твор­чо­го зрос­тан­ня ко­лек­ти­ву, удо­ско­на­лен­ня про­фе­сій­ної май­стер­но­сті йо­го ак­то­рів. Чим да­лі, те­атр ста­вить пе­ред со­бою склад­ні­ші та ам­біт­ні­ші зав­дан­ня. Та, на­пев­не, най­склад­ні­ше бу­ло вті­ли­ти у жит­тя остан­ній на сьо­го­дні твор­чий за­дум те­ат­ру — по­ста­ви­ти п’єсу Віль­яма Шек­спі­ра «Гам­лет».

Якщо про свої ролі у виставах «Чайка», «Собака на сіні» чи «Безіменна зірка» художній керівник КХАТу Катаріна Сінчілло мріяла ще змалку, то про те, аби зіграти Гамлета, навіть не замислювалася. І коли головний режисер театру Віктор Кошель запропонував їй узяти для нової постановки цю виставу і зіграти і в ній головну роль, то вона дуже здивувалася.

«Коли на прохання нашого головного режисера подумати про постановку «Гамлета» я ще раз перечитала цей шедевр світової драматургії, то раптом зрозуміла, що це все написано про мене і про мого найближчого друга — поета і кіносценариста Олега Ремпинського, який у жовтні 2015 року пішов із життя. І я відчула головне — мені є що сказати людям і світу цими текстами, я маю розказати свою історію, сучасну, актуальну, до того ж історично достовірну. І присвятила її світлій пам’яті Олега Ремпинського», — розповіла Катаріна Сінчілло.
У новій постановці всі дійові особи є головними, а кожен із виконавців збагатив свою роль власними людськими рисами та життєвим досвідом. Напевне, ролі у виставі стануть етапними у творчому житті кожного з акторів, задіяних у «Гамлеті». Це і певний щабель майстерності в акторській біографії Валерія Рождественського, і багатообіцяючий початок творчого шляху для Наталії Шаркевич, Олександри Рудницької, Івана Ганева.
Для Дениса Воронкова робота в «Гамлеті», можливо, стане вирішальною у житті. Виконавець зможе врешті дати собі відповідь на запитання — бути йому глибоко драматичним актором чи обмежити своє амплуа музичними комедіями? У заслуженого артиста Україна Віктора Кошеля роль у «Гамлеті» була дипломною роботою під час навчання у Театральному інституті імені Івана КарпенкаКарого, а сьогодні він знову повертається до цього великого драматургічного матеріалу. Але, напевне, стрижнем спектаклю стала роль Гамлета у виконанні К. Сінчілло.
Щойно глядач потрапляє до зали, він опиняється серед простору, обмеженого лампадами, у центрі — трон з мечем, а над ним — Всевидяче Око. Один із персонажів — Гораціо грає на сопілці, що є старовинним українським музичним інструментом. В основу музичного оформлення покладена музика Вілли Лобоса Бахініана, в одній із частин якої вухо вловлює тему, дуже подібну до української мелодії. Також використано твори Горана Бреговича, а у фіналі звучить пісня Бориса Гребенщикова.
За версію постановників Гамлет народився дівчинкою та заради збереження трону і королівської влади в руках династії Король і Королева відважилися приховати цей факт і видати дочку за сина. Коли свідком розкриття цієї таємниці стає Офелія, то вона гине не від божевілля, а їй допомагає піти з життя королева Гертруда.
Це — лише одна з родзинок нової постановки, а допитливий глядач знайде для себе тут ще багато нового і цікавого. Лише зазначимо, що нова версія «Гамлета» перегукується з іншими творами Шекспіра. Деякі сцени нагадують п’єси «Макбет», «Ромео і Джульєтта», комедію «Дванадцята ніч». Діалоги персонажів гармонійно доповнюють сонети Шекспіра, що є вершиною його поетичної творчості.
«Кожен час має свого Гамлета. Для нас було важливим поставити «Гамлета» актуальним саме сьогодні. Тиранія знецінює людські життя, а справедливість, піднімаючись зі своїх глибин, послаблює могутність державного демона. Під час лихого царювання у багатьох не вистачає сил для опору злу насильства. Головне — це вибір, який робить кожен із нас у своєму земному втіленні, кому ти служиш і що залишиш після себе», — розповів режисерпостановник, заслужений артист України Віктор Кошель. Очевидно, ці слова є ключем для розуміння нової вистави.
Новонародженим «Гамлетом» КХАТ відкриє 11 вересня свій 7й театральний сезон. Цей показ стане бенефісом художнього керівника театру — Катаріни Сінчілло.
Еду­ард ОВ­ЧА­РЕН­КО
Фо­то Ан­ни Лі

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».