Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Березень 03, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 14 Лютий 2014 02:00

Двадцять років доброго гумору

Rate this item
(0 votes)

Більшість спектаклів, які з’являються на афіші Київського академічного театру «Колесо», йдуть на сцені багато років. Але є й такі, що живуть не лише роки, а десятиліття. Так, минулоріч виповнилося 25 років, як репертуар театру поповнили вистави «Ліка», «Триптих для двох» і «Любити, палати і бути таким, як раніше...» 

А нещодавно тут відзначили 20-річчя від дня прем’єри детективно-ексцентричної комедії «Випадок у готелі «Дю Комерс», постановку якої здійснила народна артистка України Ірина Кліщевська за п’єсою Франсіса Вебера «Контракт».
«Вистава — це живий організм, і її не можна вбити. Постановки-ювіляри — це живі вистави, тут порушуються проблеми, які не втратили своєї актуальності за роки, що минули після їхньої появи на сцені нашого театру. А спектакль «Випадок у готелі «Дю Комерс» неначе поставлений узагалі вчора», — розповіла Ірина Яківна.


Двадцять років тому, гортаючи сторінки видання «Французька драматургія у 2-х томах», І. Кліщевська звернула увагу на творчість відомого французького драматурга та сценариста Франсіса Вебера. Митця, який став відомим завдяки створенню сюжету до серіалу Іва Робера про «Високого блондина» та сценарію до власного фільму «Іграшка». Жерар Депардьє та П’єр Рішар блискуче грали у його фільмах, а голлівудські режисери зняли кілька римейків за його сюжетами.
Відчувши зацікавленість глядачів творчістю Франсіса Вебера, театральні режисери із задоволенням взялися за постановки вистав. Нині кращі театральні колективи світу вважають за честь мати в репертуарі спектаклі за п’єсами цього видатного комедіографа. Його творчість не могла не зацікавити і один із кращих театрів Києва.
За сюжетом найманий убивця Ральф має поцілити з вікна готелю в одного високопосадовця, який у цей час проїжджатиме повз готель. Але помилково до номера кілера був поселений комівояжер Франсуа, від якого Ральф та його помічник Фелікс ніяк не могли відкараскатися. Одна комічна ситуація породжує іншу — і так до самої розв’язки. Актуальності виставі надають згадки про акції протестів, що відбуваються поруч із готелем «Дю Комерс» (мимоволі згадується сучасна Україна).
«На перший погляд може здатися, що вистава дуже проста. Але виявилося, що грати французьку ексцентрику досить нелегко, адже це зовсім інша естетика театрального мистецтва. Отож постало питання, що потрібно зробити, аби цей матеріал був цікавий українському глядачеві.
Виявилося, що ключ до успіху — це серйозне ставлення до своїх персонажів. Коли говориш серйозно про кумедні речі та серйозно граєш комічні ситуації, то це виявляється смішним. Мені дуже подобається грати у «Випадку в готелі «Дю Комерс». З роками дорослішає вистава, а разом із нею дорослішаю я та мій персонаж», — розповів Вадим Лялько, який уже двадцять років виконує роль Фелікса. За цей час разом з Олегом Лепенцем (Ральф) вони створили своєрідний і неповторний дует. Відчувається, що артисти добре розуміють один одного навіть без слів.
Багато років роль Франсуа блискуче виконував Олександр Фуртас, однак смерть передчасно забрала цього талановитого та самобутнього актора. Свого часу цікаві образи в цій виставі були створені Олександром Бірюковим, Олександром Хорошком, Віктором Шестаковим та Оленою Кривдою. Та час не стоїть на місці, приходять нові актори. Кожен із них приносить у виставу щось своє. Франсуа у виконанні Сергія Ладесова вийшов сентиментальним та проникливим; Гарсон (артист Олександр Дідик) — пластичний, рухливий, енергійний, його гра надає спектаклю більшого динамізму; заслужений артист України Олег Коваленко завдяки своєрідній манері та особливій вимові створює неповторний образ лікаря Вольфа, а коли на сцену виходить молода і вродлива Аліна Проценко (Луїза), то всі чоловіки в її присутності наче намагаються грати ще краще.
Добрий французький гумор, вдала режисура, блискуча гра акторів, професійно підібрані декорації та музичне оформлення. Цього достатньо, аби вистава збирала аншлаги протягом двадцяти років. Як завжди, все геніальне просте.

Едуард ОВЧАРЕНКО

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».