Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Квiтень 16, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Вiвторок, 06 Сiчень 2015 12:37

Проблеми Євросоюзу

Rate this item
(0 votes)

По­ча­ток но­во­го ро­ку по­зна­чив­ся су­пе­ре­чли­ви­ми тен­ден­ці­ями у ба­га­тьох кра­їнах Єв­ро­со­юзу. На Різд­вя­ні свя­та у Сток­голь­мі уль­тра­пра­ві під­па­ли­ли при­мі­щен­ня ме­че­ті. На ксе­но­фоб­ські де­мон­стра­ції про­ти му­суль­ман, зок­ре­ма на Різд­вя­ні свя­та у Дрез­де­ні, бу­ла ви­му­ше­на ре­агу­ва­ти бун­дес­канц­лер Ан­ге­ла Мер­кель. На­то­мість лі­дер­ка На­ціо­наль­но­го фрон­ту Фран­ції Ма­рін Ле Пен за­кли­ка­ла фран­цу­зів від­мо­ви­ти­ся від по­лі­тич­ної ко­рект­но­сті та за­хис­ту прав мен­шин, включ­но з му­суль­ман­ською.

Ці політичні новини навіть відштовхнули на другий план розширення зони євро, адже 1 січня 2015 року Литва перейшла на спільну європейську грошову одиницю євро. Наразі за бортом зони євро як із причин власного небажання, так і невідповідності критеріям членства, залишаються дев’ять з двадцяти восьми країн — членів Євросоюзу: Болгарія, Велика Британія, Данія, Угорщина, Польща, Румунія, Хорватія, Чехія, Швеція.
Цей факт став черговим приводом для дискусії між європейськими скептиками та європейськими оптимістами. Оптимісти вважають, що неухильне розширення зони євро є свідченням її життєздатності, навіть попри сучасний рекордно низький курс обміну євро на американський долар. Натомість європейські скептики, яких у Німеччині очолює позапарламентська партія «Альтернатива для Німеччини», звертають увагу на «родові вади» монетарного союзу.


Ключовою з них є різний рівень економічного розвитку, що змушує багатші країни зони євро заради збереження стабільного курсу підтримувати бідніші країни. Це, на думку європейських скептиків, робить механізм управління Євросоюзом надмірно складним і забюрократизованим.
Своєрідним підтвердженням цих аргументів можна вважати загострення політичної кризи у низці «проблемних» країн зони євро. У той час, як жорсткі економічні заходи частково заморозили кризові явища в Португалії, Іспанії, Італії, навпаки, помітне загострення сталося в Греції.
На тлі суперечливих наслідків шокових реформ загострюється внутрішньополітичне становище в Греції, яка готується до позачергових парламентських виборів. Приводом для них стала спроба правоцентристського прем’єр-міністра Антонаса Самараса домогтися більш вагомої політичної підтримки шокових реформ від греків, адже досі стабільність правлячої коаліції залежала від позиції дрібних парламентських партій, за винятком неофашистської «Золотої зорі».
У сподіванні покращити політичні позиції правляча грецька коаліція провалила три тури виборів нового президента країни, що автоматично означало призначення на 25 січня позачергових парламентських виборів.
Тож новому складу Європейської комісії доведеться найближчим часом демонструвати дива дипломатичного мистецтва не лише за межами ЄС, а й у середині Євросоюзу.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».