Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Квiтень 16, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Вiвторок, 06 Сiчень 2015 12:29

Донбаська криза: від «Мінського» формату до «Нормандського»?

Rate this item
(0 votes)

На по­чат­ку по­точ­но­го тиж­ня в Бер­лі­ні від­бу­ли­ся кон­суль­та­ції по­лі­тич­них ди­рек­то­рів мі­ніс­терств за­кор­дон­них справ Ук­раї­ни, Ні­меч­чи­ни, Фран­ції, Ро­сії що­до умов ре­алі­за­ції мін­ських до­мо­вле­нос­тей від 5 ве­рес­ня ми­ну­ло­го ро­ку. За­зна­че­ний фор­мат дип­ло­ма­тич­них кон­суль­та­цій ві­до­мий як «нор­манд­ський», тоб­то пер­ша та­ка зу­стріч від­бу­ла­ся на рів­ні глав дер­жав 6 черв­ня 2014 ро­ку в Нор­ман­дії під час від­зна­чен­ня 70-річ­чя від­крит­тя «дру­го­го фрон­ту».

США самоусунулися від цього формату переговорів, намагаючись дипломатично «дотиснути» на переговорних майданчиках в Організації Об’єднаних Націй та в Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Але Рада Безпеки ООН досі залишається паралізованою російським право вето, тож основний тягар переговорного процесу було перенесено на рівень ОБСЄ.
Наприкінці серпня 2014 року після прямого втручання в бойові дії на Донбасі російської регулярної армії позиції української армії в зоні антитерористичної операції стали слабшими, що стимулювало процес замороження конфлікту. Водночас під тиском фактів, які доводять російську агресію в Україні, Захід запровадив низку економічних санкцій проти режиму Путіна. Це також зробило Кремль більш реалістичним щодо перспектив сепаратистського проекту «Новоросії». Звичайно, стратегічно від нього не відмовилися, але змінилася тактика його реалізації.


На цьому тлі 5 вересня 2014 року в Мінську й було підписано протокол намірів щодо припинення вогню. Правда, відтоді стабільного перемир’я в зоні конфлікту не було. Здається, Путін обрав тактику виснаження українського суспільства, розколу антипутінської коаліції та масштабного пропагандистського контрнаступу. Зокрема, напередодні офіційного початку діяльності Євразійського союзу Київ із посередницькою місією відвідали президент Білорусі Олександр Лукашенко та президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.
Аби показати «добру» волю у застосуванні всіх важелів урегулювання, російська влада погодилася на консультації в «нормандському» форматі на середньому дипломатичному рівні. У разі позитивних зрушень у бік компромісу остаточний успіх можна буде віддати більш високому формату зустрічі, можливо, в Астані 15 січня. У разі провалу все можна буде списати на непоступливість «української партії війни» та її західних союзників.
Найсумніше, що за будь-якого формату переговорів до компромісу між сторонами надто далеко. Це засвідчують навіть їхні публічно оприлюднені позиції. Україна має всі моральні, правові і будь-які людські підстави, аби вимагати поваги до свого суверенітету та відновлення територіальної цілісності. З різним ступенем послідовності щодо суб’єктів світової політики українську позицію підтримує більшість членів ООН.
Однак, на превеликий жаль, у сучасному світі, де цивілізовані правові норми поступаються дедалі частіше праву сильнішого, цього все ще замало. Путін розраховує, що впродовж кількох років йому має вистачити ресурсів, аби розколоти коаліцію підтримки України та змусити її окремих членів до «замирення» українським коштом.
Російська пропаганда, звичайно, звинувачує США у бажанні воювати з Росією до «останнього українця». Причому ці маневри супроводжуються зондуванням позиції США щодо можливості «розміну» українського питання на поступки Росії в Сирії або Ірані. На заваді цьому залишається неодноразово висловлена позиція президента США Барака Обами, який регулярно виступає на підтримку України.
Отже, початок 2015 року стає часом істини для конфлікту на Донбасі та щирості світової спільноти до його справедливого врегулювання.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».