ЄВРОБАСКЕТ-2009: НЕДОСЯЖНА РЕАЛЬНІСТЬ?
У серпні й вересні під егідою ФІБА традиційно відбуваються відбірні турніри. Цьогоріч жіночі та чоловічі національні збірні змагаються за право зіграти у фінальній частині чемпіонату Європи 2009 року.

Українська жіноча збірна завершила кваліфікацію важкою перемогою над ізраїльтянками, але цей виграш подарував нашим співвітчизницям хіба що теоретичні шанси. Гра у спорткомплексі «Меридіан» перетворилась на справжній баскетбольний трилер. Гості впевнено розпочали поєдинок. Удало користуючись триочковими кидками, вони повели перед 19:18 після десяти хвилин гри.
Наші суперниці утримували перевагу протягом другої й третьої чвертей. Українки все ж зберегли інтригу і вирвались вперед у четвертій чверті завдяки п'яти очкам поспіль від Інни Єгорової. Збірна Ізраїлю швидко повернула собі перевагу, а Лірон Коен збільшила її до восьми пунктів. Та несамовита підтримка трибун (у ці хвилини багатоголосим хором залунав національний гімн) додала наснаги українкам, які змогли ліквідувати відставання. Ірина Бірюк і Олександра Горбунова у найважливіший момент узяли гру на себе і перевели поєдинок у додатковий час. На той час Ізраїль залишився без свого лідера Шей Дорон, котра отримала п'ять фолів. Це позначилось на діях гостей у додатковій п'ятихвилинці. Українки захопили перевагу і вирвали важливу перемогу.
Олександра Горбунова закінчила гру з 26 очками та 10 підбираннями. Ірина Бірюк набрала 15 балів, Олена Огороднікова і Олена Жержерунова додали до переможного доробку 12 очок кожна.
Наші співвітчизниці набрали у відбірному турнірі тринадцять очок (п'ять перемог і три поразки), на п'ятки наступають ізраїльтянки та литовки, в активі яких по дванадцять пунктів. В останньому турі литовки зіграють у Німеччині, а ізраїльтянки приймуть британок. Лише сенсація — перемога острівної команди дасть українкам змогу поїхати на Євробаскет-2009. «Зайвою» стала поразка від німецької команди, двічі «синьо-жовті» програли литовкам.
Якщо жіноча збірна закінчила відбірний турнір, то чоловіча тільки-но перетнула екватор. Досвідчений наставник головної команди Валентин Мельничук суттєво омолодив склад. Це дозволило побачити перспективу збірної, але стабільності українцям поки що бракує. Після поразки на виїзді від збірної Туреччини збірна України спромоглася на сенсаційний результат у Києві. У драматичному двобої наші співвітчизники здолали команду Франції.
Французи прибули до столиці України у статусі фаворита групи. Про що можна говорити, коли у складі «триколірних» є справжні зірки заокеанської Національної баскетбольної асоціації, приміром, Тоні Паркер. Гості швидко підтвердили статус, захопивши перевагу з перших миттєвостей поєдинку. Роні Туріаф набрав 11 очок у першій десятихвилинці та забезпечив шестиочкову перевагу. Андрій Агафонов увійшов у гру на початку другої чверті, й саме його п'ять очок дали змогу наблизитись на мінімальну відстань — 28:29. Вдалі триочкові спроби від Онуфрієва, Забірченка та Кольченка принесли перевагу українській збірній. Та, на жаль, зберегти перевагу до великої перерви не вдалося. Тарік Кірксе завершив першу половину влучним кидком, і команди пішли на відпочинок за переваги французької збірної (39:40).
Після перерви «гойдалки» тривали. Коли українці програвали вісім–десять очок, здавалося, що досвідчені французи не дозволять наздогнати себе. Проте вчасно заговорила «далекобійна артилерія». На фініші гри після триочкової спроби Сергія Ліщука зал вибухнув, бо українці вирвались вперед — 75:73. Тоні Паркер улучив із лінії штрафніх лише раз, скоротивши відставання. Проте герой останніх хвилин зустрічі Сергій Ліщук знову приніс три очки в одній атаці (два з фолом), забезпечивши чотириочкову перевагу збірної України за 36 секунд до фінальної сирени. Туріаф схибив у одній з двох спроб із лінії штрафних, і наша збірна залишилась з м'ячем за 23 секунди до завершення гри. Невиправдана втрата з боку Олександра Кольченка ледь не коштувала команді Україні перемоги. Тоні Паркер тактично помилився, забивши обидва штрафні кидки, і часу на виправлення ситуації у гостей не лишилось — перемога збірної України (78:77).
Сергій Ліщук виявився найрезультативнішим у складі збірної з 18 пунктами. Ростислав Кривич додав 15 балів, а на рахунку Олександра Кольченка — 12 очок.
На жаль, розвинути успіх у Бельгії українці не змогли. До поєдинку з нашою збірною бельгійці програли обидва свої матчі, тож матч проти «синьо-жовтих» був останнім шансом позбутися тавра аутсайдера. На перших хвилинах господарі палацу спорту в Шарлеруа виклали свої аргументи, повівши в рахунку 10:0. На жаль, до кінця зустрічі максимумом для наших баскетболістів було скорочення відставання, але бельгійці щоразу знаходили відповіді, часто влучаючи в кошик із периметра. А от українці «подружитися» з місцевими кільцями так і не змогли. Господарі багато фолили, та реалізація штрафних кидків була на рівні якогось шкільного колективу — близько 50 відсотків. Здається, саме цей чинник став вирішальним. Команда Бельгії виграла з рахунком 72:61. Мало не половину очок збірній України приніс Артур Дроздов, який набрав 27 пунктів.
Після гри головний тренер збірної України Валентин Мельничук провину за невдачу взяв на себе: «Засмучений, адже вважав, що після ігор з Туреччиною та Францією — командами, що перебувають у верхньому ешелоні європейського баскетболу, у Бельгії зможемо показати гідну гру та розраховував на перемогу. Тоді б можна було сподіватися, що виправдається припущення, яке я висловив, коли приймав команду: нам потрібно перемагати у трьох домашніх матчах і одному виїзному поєдинку.
Вважаю, що провина за цю поразку лежить на мені, адже я не зміг пробитися до серця й свідомості деяких наших гравців. З перших тренувань після перемоги над Францією стало помітно, що ставлення гравців дещо змінилося, що дехто вважає, що досяг вершини. Я намагався пояснювати, що поганих команд на цій стадії не існує, загострював увагу на невдалих торішніх іграх, але марно.
І все ж життя триває. Ми з хлопцями проведемо відверту чоловічу розмову та зробимо висновки. Сподіваюсь, що ця поразка їх протверезить».
У суботу збірна України прийматиме лідера групи — збірну Туреччини, яка здобула три перемоги в трьох матчах. У середу турки виграли у французів (77:65). В активі французької, бельгійської й української команд лише по одній перемозі.