Головна
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
Головні новини
За пенсіями до ПФ звернулося 64 тис.переселенців У зв’язку з переїздом через воєнні дії на ... (12 Жов 2014)
Добра воля Не­що­дав­но бу­ли ... (12 Жов 2014)
Як Москва сама себе висікла 7 сеп­ня уряд Ро­сії на ... (12 Жов 2014)
Турецький Кіссінджер іде вгору Ре­джеп Та­йп Е­до­ган ... (12 Жов 2014)
Союз держав-ізгоїв У Мос­кві дня­ми ... (12 Жов 2014)
Активізація дипломатичних маневрів навколо Ураїни Чергове загострення військово-політичного ... (12 Жов 2014)
План Путіна Пе­зи­дент о­сії ... (12 Жов 2014)
Штайнмаєр вважає Порошенка й Путіна відповідальними за ... Міністр закордонних справ Німеччини ... (12 Жов 2014)
УКРАЇНА – НАТО Учо­ра в Уель­сі ... (12 Жов 2014)
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА УКРАЇНА І СВІТ
ПЕРЕРВАНА МІСІЯ
Польське МЗС почало відкликати послів, чиї імена згадано в оприлюдненій нещодавно доповіді про діяльність у 1990–2006 роках так званих Військових інформаційних служб (ВІС) у посткомуністичній Польщі. Міністр закордонних справ Анна Фотига підтвердила факт «виклику до Варшави окремих послів для консультацій», але відмовилась від коментарів, пославшись на «правило не обговорювати кадрові питання» і вимоги «дипломатичної безпеки».

Однак зрозуміло, що повернення дипломатів на батьківщину стало наслідком публікації доповіді комісії, у якій викрито структуру польської військової спецслужби і згадано про мережу агентів розвідки і контррозвідки. Серед «засвічених» є й нинішні співробітники дипломатичного відомства. Наразі йдеться про чотирьох послів — глав дипломатичних представництв в Австрії, Кувейті, Китаї і Туреччині. Кожен з них, вірогідно, виконував завдання ВІС.
Виклик до Варшави посла країни в Кувейті Казимежа Романського став проблемою і для НАТО. Справа в тому, що від січня поточного року на нього покладено обов’язки представника Північноатлантичного альянсу у Кувейті, а польське посольство фактично стало резиденцією НАТО. Варшава два роки домагалась від союзників такого визнання, а тут — неприємний конфуз. Пан Романський — випускник курсів Московського інституту міжнародних відносин, має звання полковника. Як вважають у Варшаві, з такою «плямою» в біографії на дипломатичній ниві робити нічого. Щоб згладити ситуацію перед північноатлантичним співтовариством, міністр Фотига наголосила, що країна перебуває у «близькому контакті» з штаб-квартирою НАТО і ситуація не зашкодить діяльності Альянсу.
У доповіді поіменно згадано 90 офіцерів, які в різні роки працювали військовими аташе за кордоном, багато хто з них пройшов підготовку в СРСР. У цьому списку опинились вісім осіб, які досі служать у закордонних представництвах Польщі. Як зазначив високопоставлений польський дипломат, для них це означає завершення місії. Звільненим буде важко знайти правові підстави для свого захисту — викриття їх як співробітників військових спецслужб автоматично позбавляє посадовців дипломатичного статусу. Проте багато згаданих у доповіді осіб заявили, що подадуть до суду на її автора — нинішнього главу військової контррозвідки Антоні Мацеревича.
Доповідь вже стала причиною гострого конфлікту між колишнім президентом Польщі Лехом Валенсою і нинішнім — Лехом Качинським, адже останній став ініціатором укладання документа, який викликав справжнє політичне цунамі. Чим воно закінчиться, важко прогнозувати, особливо якщо уряд не зможе надати нових вагомих доказів у цій справі. Польське суспільство сприйняло інформацію неоднозначно, незважаючи на те, що більшість поляків підтримує прагнення уряду до люстрації державного апарату. Аналітики зауважують: це відбувається тому, що пан Мацеревич подав доповідь, політично надто забарвлену.

Петро ПЕТРІВ
також у паперовій версії читайте:
  • РЕАЛІЇ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
  • РОМАНО ПРОДІ ЗАЛИШИВСЯ
  • У ПОШУКАХ ПОРЯТУНКУ ДЛЯ ІРАКУ

назад »»»


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».