Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА
УКРАЇНА І СВІТ
АРАБСЬКИЙ ТЕЛЕКАНАЛ ВИХОДИТЬ НА АНГЛОМОВНУ АУДИТОРІЮ
Катарське телебачення відсвяткувало перші десять років від заснування і тепер започатковує англомовні передачі. «Аль-Джазіра», один з найбільш впливових і разом з тим суперечливих телеканалів у світі, починав як аматорське телебачення з невеликим бюджетом і такою ж аудиторією. Нині це потужний професійний інформаційний канал, який дивляться 40 мільйонів людей. Його творці та журналісти належать до найавторитетніших на Близькому Сході.
«Аль-Джазіру» називають арабським телеканалом CNN, оскільки він не тільки інформує, але і формує громадську думку арабів щодо подій у регіоні й у світі. Власники катарського телебачення тепер хочуть впливати й на глядачів інших континентів. Отже, кілька днів тому почала роботу англомовна версія телеканалу — «Аль-Джазіра Інтернешнл».
Його новини дивитимуться 40 мільйонів нових глядачів в Америці, Азії, Австралії і Європі.
«Ми пишаємося нашими досягненнями за ці 10 років. Тепер наша англомовна версія телеканалу подаватиме таку ж важливу інформацію і культивуватиме об’єктивну і збалансовану журналістику в англомовному світі»,— сказав директор телеканалу Вадах Чанфан.
Проблема полягає в тому, що багато осіб має застереження щодо об’єктивності телеканалу. Назва «Аль-Джазіра» вперше з’явилась у масовій свідомості людей Заходу після вибуху війни з тероризмом. Власне, за посередництво цього каналу «Аль-Каїда» тримала зв’язок зі світом.
На цьому телеканалі можна було побачити й почути записи Усами бен Ладена, на яких він погрожував новими нападами. «Аль-Джазіра» також транслювала записи терористів, зроблені під час страт заручників. Телеглядачі могли спостерігати за жорстокими сценами, проте їх переконували, що саме терористи є мучениками.
Політика США та Ізраїлю на цьому телеканалі завжди гостро засуджувалась. Віднедавна відставний міністр оборони США Дональд Рамсфельд неодноразово звинувачував «Аль-Джазіру», що вона стала пропагандистським рупором терористів і щоденно очорнює Вашингтон. Два роки тому президент Джордж Буш навіть пожартував, що не відкидає можливості бомбардування головного офісу телеканалу.
Тому немає нічого дивного в тому, що поява катарського телебачення на американському ринку викликає бурхливі емоції. Згідно з соціологічними опитуваннями громадської думки дві третини американців хочуть, щоб влада заборонила трансляцію. Один з американців в електронному листі на форумі консервативної станції «Fox Neus» так обґрунтував цю вимогу: «Ми не потребуємо в нашій країні антиамериканської пропаганди».
«Аль-Джазіра» має проблеми й на Близькому Сході. Її сучасні, за зразком BBC та СNN, інформаційні програми, у яких журналістки виступають без традиційних ісламських хустин, часто провокують різкі протести радикалів. З іншого боку, за сприяння екстремістам катарське телебачення критикують світські режими. Через транслювання окремих програм кілька арабських країн відкликали з Катару своїх послів. Справжню війну проти «Аль-Джазіри» веде союзник США Саудівська Аравія. Там не тільки створили конкурентний канал «Аль-Арабія», а й заборонили місцевим фірмам розміщувати рекламу на каналі «Аль-Джазіра». І не в останню чергу тому, що утримує «Аль-Джазіру» шейх Катару Хамад ас Сані.
«Аль-Джазірі» вдалось переманити до себе кількох зірок ВВС, зокрема сера Девіда Фроста і Ражеха Омаара. Девід Фрост — один з найвідоміших журналістів Великої Британії, який провів інтерв’ю з сімома останніми президентами США та шістьма прем’єрами своєї країни. Стаж роботи 67-річного журналіста на телебаченні становить 40 років. Ражех Омаар — популярний британський військовий кореспондент, який народився в Сомалі. Його роботу ставили за приклад успішної кар’єри кольорового іммігранта у Великій Британії. В «Аль-Джазірі» він вестиме щоденну авторську програму.
«Аль-Джазіра» не приховує, що її метою є конкуренція з найпопулярнішими інформаційними телеканалами світу. Ії можливості спираються на гігантський бюджет і найсучаснішу апаратуру, вона утримує 30 офісів по всьому світу, на неї працюють кілька сотень журналістів. Тепер «Аль-Джазіра» доступна для 80 мільйонів людей, але її керівники сподіваються, що незабаром вона переманить частину глядачів з інших популярних каналів. Нині найбільшу аудиторію має ВВС: щоденно його програми дивляться приблизно 270 мільйонів осіб. Колись ВВС вважали прикладом журналістської об’єктивності, але від певного часу звинувачують у «лівому ухилі». Вихід на ринок англомовної версії «Аль-Джазіри» англійський канал вважає серйозною загрозою для себе, яка посилюється тим, що у 2007 році буде відкрито новий телеканал ВВС арабською мовою.
Друге місце — 163 мільйони глядачів у всьому світі — посідає американське телебачення CNN, яке ототожнюють з лібералами і Демократичною партією. Останнім часом CNN відчуває все більшу конкуренцію з боку консервативного каналу «Fox News», але серед американських телеканалів залишається лідером.
На початку грудня розпочне діяльність «французька відповідь CNN», під назвою «France 24». Це телебачення з річним бюджетом 102 мільйони стало елементом культурного наступу Парижа. Хоча воно вестиме передачі і англійською, а згодом й арабською, головним його призначенням є поширення французької мови й утвердження французьких цінностей як альтернативи англійським.
І ось такому добірному товариству за порівняно короткий час арабський телеканал склав сильну конкуренцію. Його поважають і побоюються як суперника в боротьбі за прихильність телевізійної аудиторії.
Євген ПЕТРЕНКО
також у паперовій версії
читайте:
- КУБА НА ПЕРЕХІДНОМУ ЕТАПІ
- ЯК КИТАЙСЬКИЙ ПІДВОДНИЙ ЧОВЕН ПЕНТАГОН НАЛЯКАВ
назад »»»
Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».