Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Вiвторок Жовтень 14, 2014
ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА
ВІЙСЬКО
ДВЕРІ НАТО ВІДЧИНЕНІ
АЛЕ КОЛИ НАС ТУДИ ЗАПРОСЯТЬ, ЗАЛЕЖИТЬ ВІД НАС САМИХ
Геннадій Аксьонов закінчив Київське вище військове інженерне радіотехнічне училище. Військову службу проходив у різних точках колишнього Союзу і за кордоном. Зокрема, на півдні Монголії — в пустелі Гобі. Протягом кількох років брав участь у створенні військової академії в Північній Кореї. В Середземному морі спостерігав за навчаннями військово-морського флоту США.
Остання посада — заступник начальника кафедри радіотехнічної розвідки Київського вищого військового інженерного радіотехнічного училища. Військове звання — полковник запасу. Кандидат технічних наук, доцент.
По звільненні в запас очолював Програму соціальної адаптації військовослужбовців, що була складовою частиною Міжнародного фонду «Відродження» (ПСАВ МФВ) і Міжнародний фонд соціальної адаптації (МФСА). Завдяки ПСАВ і МФСА близько 80 тисяч звільнених — через скорочення ЗС України — офіцерів отримали цивільні спеціальності й працевлаштувалися, було створено сотні підприємницьких структур. Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.
Україна і НАТО...
Останнім часом ця тема не сходить зі шпальт газет, телеекранів і навіть дебатується в парламенті. Особ-ливо щодо доцільності вступу до цього блоку. Поділитись думками з цього приводу я попросив полковника запасу, голову ревізійної комісії Ліги громадських організацій «Україна— НАТО» Геннадія Аксьонова.
— У нашому суспільстві існують різні погляди на цю проблему,— говорить Геннадій Миколайович.— Одні виступають за якомога швидший вступ до блоку, інші категорично проти.
— Останні, до речі, звинувачують Президента у зраді національних інтересів, стверджуючи, що він форсує прийняття України до Північноатлантичного альянсу, що є неприйнятним для нас.
— Абсурдніших обвинувачень і не вигадаєш. Їх, до речі, можна висунути і попередникам Віктора Ющенка.
— Чому?
— Аби відповісти на це запитання, зроблю невеликий екскурс у минуле. У січні 1992 року, тобто через менше, ніж два місяці після референдуму, на якому народ проголосував за незалежність, Україна взяла участь в робочій групі високого рівня: Рівня Північноатлантичного співробітництва (РПАС). Не пройшло й місяця, як до Києва завітав Генеральний секретар НАТО М. Вернер.
У лютому 1994-го наша держава першою з країн СНД підписала Рамковий документ, а у вересні на спеціальному засіданні Північноатлантичної Ради НАТО схвалено першу Індивідуальну програму партнерства між Україною і Альянсом.
Та найбільш тісні відносини між нами були започатковані у липні 1997 року, коли на саміті НАТО в Мадриді тодішній президент України Леонід Кучма підписав Хартію про особливе партнерство між Україною й НАТО. За час, що минув, значно поглибилась політична та військова співпраця в багатьох галузях. Згодом були засновані Місія України при Північноатлантичному блоці й Спільна робоча група Україна— НАТО з питань військової реформи, відкрито офіс Північноатлантичного альянсу в Києві.
У липні 2002-го Президент України видав Указ «Про затвердження Стратегії України щодо Організації Північноатлантичного Договору (НАТО)», створено Державну раду з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, а в червні 2004 року Леонід Данилович узяв участь в засіданні Комісії «Україна— НАТО» на рівні глав держав і урядів, у якому вперше брали участь сім нових членів Альянсу. Отже, «зрада національних інтересів України», про яку патякають деякі «свідомі патріоти», почалася не з обранням Ющенка Президентом, а 15 років тому.
— Я знаю, що Ви — прихильник ідеї вступу України до НАТО. Відверто кажучи, ваша позиція мене дещо дивує...
— Чому?
— Противники блоку кажуть, що, співпрацюючи з ним, Україна викликає занепокоєння в Росії, а ставши його членом, зіпсує з нею відносини. Ви ж, росіянин за походженням, дотримуєтесь протилежної точки зору.
— Обстоюючи свою думку, ніколи не керуюсь емоціями, різними плітками й абсурдними твердженнями, що, на жаль, доводиться чути з вуст і деяких політиків, які добре знають ситуацію зі вступом до НАТО, але, вибачте, дурять людей. Найбільше спекулюють навколо українсько-російських відносин, мовляв, не варто ображати братів-слов’ян. Проте замовчують те, що Росія більш тісно співпрацює з Північноатлантичним альянсом.
— Невже?
— Крим, де базується російський Чорноморський флот, певні політичні сили оголосили «зоною, вільною від НАТО», обурені заходженням натовського корабля до Феодосійського порту. Проте ЧФ давно й успішно співпрацює з Північноатлантичним альянсом, а кораблі останнього час від часу відвідують Севастополь.
Кораблі ЧФ беруть активну участь у військово-морській операції НАТО «Активні зусилля» у Середземному морі. Влітку минулого року в рамках підготовки до неї у Севастополі побувала група натовських офіцерів — представників командування Об’єднаних збройних сил Альянсу «Неаполь». На зустрічі з вищими посадовцями Чорноморського флоту розглядалися питання взаємодії з Російським флотом, оснащення його кораблів засобами зв’язку, умови обміну розвідувальною інформацією, матеріально-технічного забезпечення ЧФ. Делегація НАТО побувала на його кораблях. Екіпажі ракетного крейсера «Москва» і сторожового корабля «Допитливий» провели спільні навчання з кораблями Італії й Туреччини. В лютому 2006 року кілька кораблів побували в італійському порту Мессіна, де міністр оборони Росії С. Іванов зустрівся зі своїм італійським колегою. На запрошення Іванова Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер і міністр оборони Італії А. Мортіно відвідали крейсер «Москву». На його борту представники Північноатлантичного альянсу читали росіянам лекції... щодо натовських стандартів у засобах зв’язку. В середині лютого бойові кораблі ЧФ взяли участь в навчаннях, що відбулися в Іонічному морі. Подібних фактів співпраці Росії й блоку НАТО можна навести чимало. В Україні жоден політик — ні з правих, ні з лівих, ні з центристів не обурюється діями нашого північного сусіда. Це правильно. Росія — суверенна держава і їй вирішувати, з ким і на яких умовах співпрацювати. Звісно, що Україна має самостійно ухвалювати рішення щодо вступу до цього блоку.
Зважаючи на певні історичні, інші особливості наших відносин із Росією, ми маємо підтримувати з нею добросусідські відносини. Було б, гадаю, добре, аби Росія й Україна в недалекому майбутньому стали членами НАТО. Тоді зникнуть проблеми, пов’язані з нашим вступом до цього блоку.
— Як бути з думкою громадян? Адже, за даними Інституту соціальної і політичної психології НАН України, який провів опитування 2000 респондентів у 334 населених пунктах з приводу вступу до НАТО, лише 30 відсотків опитаних бачать Україну його повноправним членом. А 46 відсотків — ні...
— Із приводу соціологічних опитувань скажу так: у багатьох випадках їхні результати можна спрогнозувати заздалегідь. Все залежить від того, хто є респондентами, який їхній вік, у якій формі поставлені запитання і, що чи не найголовніше, на замовлення якої політичної сили вони проводяться. Хоча мусимо визнати, що багато українців не хочуть бачити себе в НАТО.
— Чому?
— Причин кілька. Його противниками, зокрема, є здебільшого люди похилого віку, виховані на засадах компартійної ідеології й яким досі важко відмовитись від цінностей, що їм прищеплювали впродовж життя. Свого часу нам — маю на увазі людей старшого і навіть середнього віку — доводили, що «НАТО є кровожерною, агресивною організацією». Цей стереотип міцно прижився в багатьох людей. Для того щоб вони його позбулись, потрібно проводити роз’яснювальну роботу серед населення, особливо в регіонах, де ставлення до блоку негативне. Нині лише 10–15 відсотків громадян України обізнані зі змінами, що відбулися в ньому останнім часом, завданнями й проблемами, що вирішує НАТО. Нагадаю: практично всі країни — наші союзники по колишньому Варшавському договору — є членами Північноатлантичного альянсу. Вступили до нього Литва, Латвія, Естонія, колишні республіки Радянського Союзу. А ми — принаймні певна частина населення, політичної еліти — розмірковуємо, що нам робити.
— Та одного бажання, Геннадію Миколайовичу, замало: потрібно, щоб нас туди запросили...
— Згоден. Щоб запросили, маємо досягти високих показників у найважливіших сферах внутрішнього життя країни. Розвиток ринкової економіки, демократії, дієвий цивільний контроль за діяльністю всіх силових відомств, викорінення корупції, чітка й злагоджена робота всіх гілок влади — ось не повний перелік заходів, які потрібно реалізувати найближчим часом. Тоді, переконаний, запрошення довго не доведеться чекати.
Упродовж десятиліть у світі існувало два могутніх військових блоки — Варшавський договір і Північноатлантичний альянс. Із відомих причин перший розпався. І розвалилася мегасистема геополітики, яка врівноважувала відносини між різними країнами світу. Більшість населення — принаймні в країнах СНД — розпад блоку, до якого входили соцкраїни, вважають те, що сталося, власною поразкою. На Заході, звісно, почуваються переможцями. А так не повинно бути. Тому, як на мене, НАТО має вдатись до певних кроків у цьому напрямі. Чому б, скажімо, цьому блоку не змінити свою геополітичну місію (сутність) і назву? Адже він давно вийшов за Північноатлантичні кордони і міг би, скажімо, трансформуватися в блок країн Північної півкулі, до речі G8 («велику вісімку») можливо розглядати як перший крок у цьому напрямі. Військову ж організацію, створену на базі блоку країн, треба будувати на основі НАТО, але з дещо іншими цілями та назвою. Втім, цей блок і так перестає займатися винятково військовими питаннями, докладаючи зусиль для налагодження миру в різних «гарячих точках» планети, надання гуманітарної допомоги, ліквідації наслідків масштабних техногенних катастроф, боротьби з тероризмом тощо. Людству загрожують катаклізми — як природні, так і техногенні. Наприклад, землетруси, цунамі, поширення ядерної зброї, тероризм, можливе затоплення через потепління величезних територій, різні епідемії. Одне слово, глобальних загроз вистачає. Для їхнього усунення потрібні зусилля, фінансові та інші ресурси цивілізованих країн світу, об’єднаних у військово-політичний блок із єдиним центром управління.
також у паперовій версії
читайте:
- ЧУТКИ ПРО ЗАНЕПАД ОПК ПЕРЕБІЛЬШЕНІ
назад »»»
Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».