МИСТЕЦТВО ПРОГРАВАТИ
У баскетбольному Кубку Європи ФІБА завершилося перше коло другого групового раунду. Спортсмени найкращих українських чоловічих клубів мають різний настрій після трьох матчів: у Маріуполі, незважаючи на певні проблеми в матчі з аутсайдером групи L, є підстави для оптимізму, а от керівники БК «Київ» мають замислитися над мотивацією своїх баскетболістів.

Коли у гравців українського столичного клубу запитати, як вони примудрилися програти в Чехії, на адекватну відповідь, мабуть, ніхто не буде спроможний. БК «Київ» їхав у гості до «Німбурка» у статусі фаворита — команда, яка грала у фіналі Євроліги ФІБА минулого сезону, нині залучила до свого складу ще сильніших виконавців (котрі, проте, ще й досі не стали командою,— довели баскетболісти «Німбурка»). В минулому сезоні ці команди вже зустрічалися. На майданчику «Німбурка» довелось зіграти рекордну для турнірів під егідою ФІБА кількість овертаймів — чотири, але все завершилося перемогою гостей.
У нинішньому головному клубному турнірі ФІБА чеський клуб програв два стартові поєдинки, тому матч проти киян був фактично останньою спробою зачепитися хоча б за друге місце в групі І. Старт зустрічі склався не на користь господарів — 7:0 на користь киян. Влучні триочкові кидки у виконанні Адама Гесса дозволили «Німбурку» вирівняти становище, ще один ривок — і рахунок стає 19:11 на користь гостей. І знову господарі знаходять можливість наздогнати опонентів. Перша чверть завершується з рахунком 28:29, у другій десятихвилинці знову рівна боротьба, в якій БК «Київ» переконливіше виглядає в останні моменти. На велику перерву суперники пішли, коли на табло світилися цифри 42:46.
Ще менше сумнівів у можливостях баскетболістів українського клубу було в третій чверті, виграній з рахунком 23:16. «Плюс одинадцять» перед останньою десятихвилинкою — що ще треба для комфорту? Мабуть, саме ці думки не дали киянам змоги сконцентруватися у вирішальний момент. За чотири з половиною хвилини до кінця гри БК «Київ» досягає найбільшого відриву (80:64)... і опускає руки. Та «Німбурк», на відміну від будь-якої посередньої команди з українського чемпіонату, не припиняє грати. На певному етапі гостям вдалося «закрити» бомбардира чеської команди Адама Гесса (23 очки за матч), та в ці хвилини з найкращого боку виявив себе Радослав Ранчик, який примушував на собі фолити, а з лінії штрафних кидків був влучним. За хвилину до фінальної сирени Ранчик скорочує відставання до двох очок (82:84), у наступній атаці киян Горан Ніколич втрачає м'яча, і Радослав зрівнює рахунок. Ще одна втрата в атаці (цього разу невпевнено грає Драган Луковскі), партнери виводять на завершальний кидок Адама Гесса — після кидка з-за дуги м'яч влітає до кошика киян разом із сигналом про завершення поєдинку — 87:84.
На післяматчевій прес-конференції наставник БК «Київ» Ренато Паскуале пояснив невдачу своїх підопічних великою ігровою паузою, пов'язаною з різдвяно-новорічними святкуваннями. Досить сумнівний захист — суперники теж відпочивали у цей час. Вочевидь, йдеться про інше: у чемпіонаті України «вовки» не мають надто багато матчів, у яких опоненти б'ються до останньої секунди. Яка б вітчизняна команда продовжила боротися, програючи на екваторі останньої чверті шістнадцять очок? Мабуть, жодна, за винятком «Азовмаша», та протистояння маріупольських і київських баскетболістів залишатиметься принциповим і тоді, коли один із конкурентів програватиме безнадійно.
В іншому поєдинку I групи сталась ще одна сенсація — другої поспіль поразки на власному майданчику зазнало санкт-петербурзьке «Динамо». Турецький «Фенербахче» здобув чергову трудову перемогу — 86:83. Стамбульська команда фактично гарантувала собі вихід до наступної стадії, оскільки нині має стовідсотковий результат — три перемоги в трьох зустрічах. БК «Київ», «Динамо» і «Німбурк» (саме в такому порядку розташувалися ці команди в турнірній таблиці) мають одиничку в графі «перемоги» і двійку в рядку «поразки», тож за другу путівку до чвертьфінального раунду поборотися може кожен клуб.
Ключ до успіху чемпіонів України — в матчі, який відбудеться у столичному Палаці спорту наступного вівторка. До Києва завітає колись непереможне «Динамо». Лише перемога в цій зустрічі збереже шанси для підопічних Ренато Паскуале. Щоправда, грізний суперник перебуває в аналогічному становищі. 24 січня БК «Київ» спробує реабілітуватися на майданчику «Фенербахче», а в останній день січня прийматиме кривдників із «Німбурка».
Дещо кращими після завершення першого кола другого групового раунду Кубка Європи є позиції віце-чемпіонів України — баскетболістів маріупольського «Азовмаша». Команда Рімаса Гірскіса в третьому турі сама створила собі проблеми в поєдинку з аутсайдером групи L кіпрським АЕЛом, але, на відміну від киян, маріупольці не довели справу до драматичної розв'язки. У складі «Азовмаша» немає надто емоційного американського центрового Артура Лонга (є інформація, що він лишається в Маріуполі, але не для гри, а лише через гроші, які йому нібито не заплатили), тому набагато більше ігрового часу отримав Кенан Байрамович, який повністю скористався наданою можливістю (він став найрезультативнішим гравцем матчу — 16 пунктів).
Тривалий час на майданчику маріупольського клубу тривала рівна боротьба — у господарів катастрофічно не йшли кидки, але ці невдачі віце-чемпіони України компенсували вдалою грою на підбираннях, тож і в кіпріотів не було особливих шансів вирватися вперед. Перша половина гри завершилася з рахунком 36:33 на користь українського клубу.
Найнапруженіший момент у матчі був за три хвилини до фінальної сирени. Кілька невдалих атак «Азовмаша» дозволили АЕЛу скоротити відставання до одного очка, а в наступній атаці Роландас Ярутіс примушує фолити на собі під час виконання далекого кидка і закидає всі три штрафних, виводячи свою команду вперед — 62:60. Та це був останній спалах активності гостей, маріупольці надалі грали дисципліновано і впевнено довели матч до перемоги — 70:64.
Попри два тріумфи у трьох поєдинках, «Азовмаш» перебуває на третьому місці в групі, бо в кіпріотів виграли всі. Кращу різницю м'ячів нині мають і російські «Химки», і іспанський «Ховентут», які теж одного разу програвали. Наступного вівторка підопічні Рімаса Гірскіса спробують реабілітуватися за поразку від «Ховентута» в першому турі з солідним розривом 73:91 — іспанці гостюватимуть у Маріуполі. Згодом на «Азовмаш» чекає виїзд до підмосковних «Химок», а в останньому турі віце-чемпіони України завітають на Кіпр.