"ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА", архiв новин за 2010 рiк.

ДВАНАДЦЯТЬ СУПЕРНИКІВ УКРАЇНСЬКОГО КВАРТЕТУ
Минулого тижня українське представництво у футбольних єврокубках скоротилося на дві команди. Програш симферопольської «Таврії» німецькому «Байєру» з Леверкузена був прогнозований, натомість поразку дніпропетровського «Дніпра» в протистоянні з польським «Лехом» уболівальники схильні вважати ганебним провалом. Утім, виступ українців у Лізі Європи приніс і приємні миттєвості: львівські «Карпати» сенсаційно здолали опір одного з турецьких грандів — стамбульського «Галатасарая».

Отже, в груповому турнірі Ліги Європи буде три українські клуби — згадані «Карпати», харківський «Металіст», який у валідольному домашньому матчі забив потрібні м’ячі у ворота кіпрської «Омонії», а також київське «Динамо», для якого виступ у другому за престижністю клубному турнірі Старого світу стане своєрідною компенсацією за невихід до групової стадії Ліги чемпіонів.
Наприкінці минулого тижня ця трійця, а також єдиний представник України в Лізі чемпіонів донецький «Шахтар» отримали опонентів на наступному етапі змагань.

Українські «лузери»: очікувані й сенсаційні
Від симферопольської «Таврії», якій жереб на останній кваліфікаційній стадії Ліги Європи визначив у суперники леверкузенський «Байєр», дива мало хто чекав. Як засвідчив розвиток подій в обох матчах, представник бундесліги, особливо на старті національного чемпіонату у своєму нинішньому стані, був не такий уже й непрохідний суперник. Приміром, через два дні після симферопольського побачення з «Таврією» німецький середнячок — «Боруссія» з Менхенгладбаха — забила у ворота «фармацевтів» на їхньому полі шість м’ячів, пропустивши три.
Підопічні Сергія Пучкова цілком могли забити першими (і не раз!) ще в першому, леверкузенському матчі, але все закінчилося переконливою перемогою «Байєра» з рахунком 3:0. Віри у власні сили кримчанам забракло і вдома, коли вони вже на старті зустрічі відкрили рахунок (із пенальті відзначився Лакі Ідахор). У другому таймі гості забили тричі (1:3).
Дніпропетровський «Дніпро» на шляху до групового турніру мав здолати польського чемпіона. Та «Лех» виявився міцнішим і неприємнішим горішком, ніж здавалося одразу після жеребкування.
Ще на п’ятій хвилині дніпропетровського поєдинку колумбійський захисник клубу з Познані Мануель Арболеда вдало зіграв головою після банального навісу зі штрафного і забив, як з’ясувалося згодом, єдиний гол на всі 180 хвилин двоматчевого протистояння.
«Дніпро» марно атакував удома і на виїзді, та футбольна фортуна і надійний захист були на боці польського клубу, який отримав путівку до наступної стадії Ліги Європи.

Переможці — друзі кардіологів?
Харківський «Металіст», шанси якого на успіх розцінювали найвище, примусив своїх прихильників нервувати. Причому після першого поєдинку на Кіпрі підстав для занепокоєння ніби не було. Завдяки влучному пострілу Марко Девіча метрів із тридцяти харків’яни здобули мінімальну перемогу з рахунком 1:0.
Проте «Омонія» ще в домашньому поєдинку показала, що є непростим суперником. На стадіоні «Металіст» середземноморські гості протягом десяти хвилин однією ногою перебували в груповій стадії Ліги Європи, і лише майстерність Марко Девіча повернула харків’янам статус фаворитів.
Після перерви в Харкові забили чотири м’ячі. Перші два з них записали на свій рахунок гості. Спочатку Леандро скористався з неузгодженості дій захисника Березовчука і голкіпера Старцева після банального навісу поблизу штрафного майданчика харків’ян — на 59-й хвилині бразилець з угорським паспортом забивав уже в порожні ворота. Минає ще п’ять хвилин, і з’ясовується, що бронзового призера чемпіонату України в цьому протистоянні врятують лише два голи. Ренкіфо забиває в незахищений кут воріт після того, як Авраам послідовно «накрутив» Вільягру, Березовчука і Старцева.
На щастя, Марко Девіч спочатку класно поклав корпус після подачі кутового і на 66-й хвилині чітко пробив метрів із десяти — 1:2. А на 71-й все той же український серб класно індивідуально впорався із захисниками «Омонії» на правому фланзі й видав чітку передачу під удар Хав’єру. Йому було важче не забити (2:2).
Нічия вивела команду Мирона Маркевича до наступної стадії.
Після того як з’ясувалося, що суперником «Карпат» у раунді плей-оф Ліги Європи буде турецький «Галатасарай», настрій прихильників львівського клубу був схожий на переживання вболівальників «Таврії». Шанси на подолання стамбульського бар’єра виглядали примарними, навіть гідна поразка вважалася нормальним результатом.
Та до «зелено-білих» апетит прийшов під час футбольної трапези. «Галатасарай» під керівництвом легендарного голландця Франка Райкарда виявився млявою командою і цілком прохідною.
Це стало очевидно після першого тайму стамбульського матчу: у нокдаун господарів стадіону «Алі Самієн» відправили дві чудово проведені контратаки, які завершилися точними ударами двох Сергіїв — Кузнецова і Зеньова. І хай після перерви про свою іскру Божу нагадав чеський нападник Мілан Барош, який забив двічі, все одно результат 2:2 спонукав до оптимізму.
Про жодну недооцінку «Карпат» з боку «Галатасарая» перед львівським поєдинком не йшлося, та все ж протягом гри значно небезпечніші нагоди створювали господарі. Прикро, що забити «зелено-білі» не могли дуже довго. В такому разі вдалося б уникнути драматичної розв’язки, якій може позаздрити і Голлівуд.
На 70-й хвилині за рахунку 0:0, що цілком влаштовував «Карпати», німецький рефері Торстен Кінхефер повірив акторській майстерності турецького захисника Алі Турана в епізоді, від якого перебував на відстані близько півсотні метрів. Турок низько нахилив голову в боротьбі за м’яч, що високо стрибав, і зустрівся з ногою Сергія Кузнецова. Закривавлене обличчя Алі Турана переконало Кінхефера, що дії гравця «Карпат» заслуговують на пряму червону картку.
Останні 24 (із урахуванням доданих) хвилини «Карпатам» було важко, але й за таких умов львів’яни повинні забивати: Зеньов мав ховати шанси гостей в одній з контратак.
На 91-й хвилині захист господарів, як здавалося тоді, припустився фатальної помилки: Мілошевич упав, не дотягнувшись до м’яча, який мав би стати його легкою здобиччю, і Айдин чітко переграв Тлумака.
На щастя, в наступному ігровому епізоді знову далася взнаки слабкість оборони турецького клубу: майже безнадійний навіс зі своєї половини поля до штрафного майданчика, м’яч від плеча Хакана Балти викочується за лінію воріт, але до сфери з останніх сил мчить Ігор Худоб’як. Він устигає віддати передачу на лінію воротарського майданчика, де першим опиняється Артем Федецький — 1:1!!!
І нехай німецький суддя показав Артемові за надмірно емоційне святкування жовту картку, яка в цьому матчі для нього стала друга, це нічого не змінило — «Карпати» сенсаційно пройшли турецького гранда!

Жереб: прихильний і не зовсім
Наприкінці минулого тижня українські клуби отримали таких суперників.
Донецькому «Шахтареві» його попередні успіхи дозволяють навіть у Лізі чемпіонів «сіятися» з другого кошика. Завдяки цьому команда Мірчі Луческу отримала комфортну групу, фаворитом якої є лондонський «Арсенал». За всієї поваги до цього англійського клубу він усе ж не виглядає таким грізним, як «Барселона», «Інтер» або «Манчестер Юнайтед».
В одному квартеті з гірниками виступатимуть португальська «Брага», яка в останньому раунді кваліфікації залишила без Ліги чемпіонів іспанську «Севілью», і сербський «Партизан», добре відомий по зустрічах минулого сезону в Лізі Європи. Саме домашнім поєдинком із «Партизаном» «Шахтар» розпочне 15 вересня свою єврокубкову осінь.
Київське «Динамо» перебувало в другому кошику під час жеребкування групового раунду Ліги Європи. З першого динамівці отримали голландський АЗ, через якого, хочеться вірити, «біло-сині» зможуть передати запізнілий «привіт» амстердамському «Аяксу». Два наступні опоненти (молдовський «Шериф» і білоруський БАТЕ) навряд чи зможуть гідно протистояти киянам, хіба що вони самі створюватимуть собі проблеми. З цієї групи варто виходити з першого місця. 16 вересня динамівці прийматимуть БАТЕ.
«Металісту» буде значно складніше. Фаворитами його квартету є голландський ПСВ та італійська «Сампдорія», аутсайдером — угорський «Дебрецен». Команда Мирона Маркевича перший поєдинок проведе в Угорщині.
Непросто доведеться й «Карпатам». Навіть перебуваючи в останньому кошику «посіву», львів’яни могли отримати не таких титулованих опонентів. Іспанська «Севілья», французький ПСЖ і німецька «Боруссія» з Дортмунда цілком могли б грати у Лізі чемпіонів, але стали суперниками галицьких «левів». Утім, після перемоги над «Галатасараєм» гучні імена вже не мають лякати «зелено-білих». 16 вересня «Карпати» приймають дортмундську «Боруссію».
  • ЯЛТИНСЬКЕ РАЛІ: ВІТРИНА УКРАЇНСЬКОГО АВТОСПОРТУ