Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 24, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 12 Грудень 2014 10:37

СОТ: між лібералізацією та кризою

Rate this item
(0 votes)

10–11 грудня 2014 року в Женеві відбулося засідання Генеральної ради Світової організації торгівлі. Підсумки року для СОТ виявилися несподівано оптимістичними. На початку грудня вдалося погодити умови підписання угоди про лібералізацію торгівлі послугами, раунд переговорів щодо якої розпочався ще 2007 року, тобто до початку світової економічної кризи. Відтоді переговорний процес відбувався складно, адже між країнами з розвиненою економікою, країнами, які мають економіку, що до кризи швидко розвивалася, та найбіднішими країнами — членами СОТ протиріччя проявилися повною мірою.
Найгострішими були непорозуміння між США та країнами Євросоюзу, з одного боку, та країнами так званої групи БРІКС — Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південно-Африканська Республіка, — з іншого. США та Євросоюз виступали проти відкриття своїх ринків послуг для країн, які розвиваються. Особливу стурбованість з цього приводу демонструє Євросоюз, чиї економічні експерти нагадують, що лише впродовж останніх двадцяти років стрімкого розвитку процесу глобалізації у країнах Євросоюзу «зникли» майже двадцять мільйонів робочих місць. Це не дивно, адже більшість економічних гігантів зі статусом транснаціональних корпорацій «експортували» ці робочі місця до країн з дешевшою робочою силою та меншими соціальними зобов’язаннями.


Помітне місце на ринку фінансових послуг продовжують займати так звані офшори. Зважаючи на це, показово, що країни G20, які на кожній зустрічі скаржаться одна одній на відтік неоподаткованих прибутків до офшорів, на переговорах у форматі СОТ ніяк не потурбувалися про те, аби припинити таке неподобство. Вирішальну роль у цьому відіграли лобісти транснаціональних корпорацій при національних урядах, які домоглися чергової «лібералізації» ринку фінансових послуг.
Це означає подальше скорочення прибутків національних бюджетів від податків та перерозподіл капіталів від середнього класу до вузького кола глобальної фінансової олігархії. Зважаючи на цю тенденцію, помітною темою нинішніх переговорів у Женеві стали переговори між США та Євросоюзом про створення трансатлантичної зони вільної торгівлі.
Ця ідея має втілитися в конкретні домовленості, що час від часу стимулює хвилі протестів з боку європейських профспілок. Останні вбачають у цій угоді головну загрозу для європейської моделі соціального ринкового господарства, яка суттєво відрізняється від «вільноринкової» моделі економіки США. Тому галузеві європейські економічні організації намагаються консолідуватися, аби не допустити фіксації в угоді про створення трансатлантичної зони вільної торгівлі норм і стандартів, вигідних виключно американським конкурентам європейських виробників.
Правда, поки що особливих успіхів у цій боротьбі європейські лобістські організації не мають. Якщо за такий успіх не вважати, звичайно, чергове відкладення підписання цієї угоди. Незалежні німецькі економічні експерти закликають уряди країн Євросоюзу ретельніше підрахувати загальний баланс збитків і прибутків, який може бути від підписання згаданої ліберальної торговельної угоди зі США.
Аргументи експертного середовища виглядають вагомо, адже нагадують, що більш-менш ефективне функціонування механізму стабілізації спільної європейської грошової одиниці безпосередньо залежить від конкурентних переваг європейської економічної моделі. Остання вже й так зазнає тиску внаслідок дії економічних санкцій проти Росії та несе прямі збитки від втрати російського ринку.
Натомість конкурувати на американському ринку європейським товарам доводиться у жорсткій боротьбі з азійськими виробниками, які теж не надто турбуються щодо соціальної складової собівартості своїх товарів. Тож не дивно, що учасники переговорів Світової організації торгівлі в Женеві зберігають лише обережний оптимізм щодо темпів подальшої лібералізації світової торгівлі.

Андрій МАРТИНОВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».