Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
П'ятниця Сiчень 21, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Четвер, 08 Травень 2014 03:00

Євроатлантична відповідь на російський виклик

Rate this item
(0 votes)

1–2 травня 2014 року Ангела Меркель побувала з візитом у США. Це були перші відвідування німецьким канцлером Вашингтона після минулорічного скандалу з прослуховуванням німецьких посадових осіб за допомогою технічних можливостей «Американського агентства національної безпеки».

Утім, зазначена проблема не була в центрі уваги німецького та американського лідерів. Набагато серйознішим викликом для євроатлантичної спільноти стала ситуація навколо України. За результатами переговорів, Барак Обама та Ангела Меркель підтвердили реальність загрози запровадження вже не адресних санкцій проти окремих російських чиновників, а повноцінних санкцій проти стратегічних галузей російської економіки. Приводом до застосування нового пакета санкцій може стати подальше втручання Росії у справи південно-східних регіонів України.
Ухвалювати зазначене рішення було непросто обом лідерам, адже економічні санкції не є вибірковою зброєю, яка карає лише одну сторону. Деякі експерти ведуть мову про ризики від запровадження санкцій проти російських енергетичних монополістів для американської економіки. Головним таким ризиком може бути відмова Росії від продажу нафти і газу за американські долари. Тим паче, що Кремль узяв курс на створення власної платіжної системи і зацікавлений у зміцненні російського рубля.

Правда, від такого сценарію подій поки що відхрещується російський президент Володимир Путін, який заперечує можливість запровадження російських санкцій у відповідь на європейсько-американські санкції.
У ще більш непростій ситуації у контексті санкцій перебуває Ангела Меркель. Напередодні її візиту до США флагмани німецького бізнесу у спільній заяві застерігали її від різкого заморожування торговельно-економічних відносин із Росією. Це не повинно нікого дивувати, адже в умовах глобальної економічної кризи німецький бізнес продовжує отримувати непогані прибутки в Росії і не збирається ними нехтувати, захищаючи українські інтереси. З цих коштів непогано фінансуються й проросійські лобісти у структурах німецької влади, з позицією яких Ангелі Меркель теж волею-неволею доводиться рахуватися.
Не менш непроста ситуація складається і з санкціями всього Євросоюзу проти Росії. Кремль нагадує Брюсселю, що Євросоюзу доведеться доводити слушність застосування режиму санкцій у Європейському суді, куди обов’язково звернуться фірми країн Євросоюзу, які зазнають збитків від зриву контрактів із Росією. Як бачимо, глобальна взаємозалежність в умовах світового поширення ринкової економіки зробила будь-які санкції зброєю, яка б’є по обох сторонах.
Тому, безперечно, євроатлантична солідарність і правила людської моралі змусили Меркель і Обаму вести мову про підтримку України. Але, на превеликий жаль, ця підтримка має «базарну» ціну. Інакше Україну не змушували б брати на кабальних умовах кредити, аби обслуговувати попередню заборгованість і цинічно не нагадували, що втрата центральною владою контролю над окремими територіями може ще більше погіршити кредитний рейтинг.
Якби євроатлантична підтримка народу України була щирою і послідовною, то з України, як із Греції у 2012 році, списали більшу частину зовнішнього боргу і відклали б виплати по решті боргових зобов’язань. Тій же Польщі після краху соціалістичної системи у 1990–1991 роках списали більшу частину зовнішньої заборгованості, що дало можливість полякам з мінімальними збитками для національної ментальності пережити «шокову» терапію непопулярних економічних реформ.
Натомість Україні до 1 листопада поточного року милостиво відкрили Спільний європейський ринок, але «забули», що на перешкоді вільному доступу українського експорту на ринок Євросоюзу залишилася китайська стіна різноманітних стандартів, які у випадку з українськими виробниками, зазвичай, не відповідають європейським стандартам. Тому сценарій гуманного ставлення до України, навіть за особливо тяжких часів, які переживає Україна, є лише політичною ненауковою фантастикою.

Сторінку підготував Андрій МАРТИНОВ

 

 

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».