Україна і світ
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 13, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 30 Травень 2014 03:00

Президентський вибір єгиптян

Rate this item
(0 votes)

26–27 травня 2014 року єгиптяни обирали нового президента країни. Фаворитом вважався кандидат військових, колишній головнокомандувач Абдул Фатах Аль-Сісі. Він фактично три останніх роки після усунення від влади Хосні Мубарака відігравав ключову роль у політичному житті Єгипту. 

У 2012-му як головнокомандувач Аль-Сісі погодився прийняти демократичний вибір єгиптян, більшість з яких проголосувала за «Братів-мусульман» та їхнього кандидата на посаду президента Мухаммеда Мурсі. Але поглиблення конфлікту між ісламістами та лібералами змусило армію у 2013 році ще раз жорстко втрутитися у внутрішню політику, аби усунути «Братів-мусульман» від влади. Після цього зазначену партію, як і за часів Мубарака, заборонили, а над Мурсі триває суд за звинуваченням у державній зраді.
Ставлення єгиптян до Аль-Сісі неоднозначне. Прихильники «Братів-мусульман» звинувачують військових у зраді ісламської революції, адже кастова військова дисципліна виявилася, принаймні поки що, сильнішою за емоційні заклики до армії з боку ісламістів. Суперечливим є ставлення до Аль-Сісі з боку лібералів.

Попри його електоральну підтримку чимало радикальних лібералів, які у лютому 2011 року були в авангарді революції, не певні, чи правильно було замінити колишнього військового Мубарака на іншого військового Аль-Сісі.
Незалежні політичні оглядачі вважають, що перед Аль-Сісі за результатами виборів стоять титанічні завдання. Три роки політичного хаосу вщент зруйнували економічну стабільність. Потужним залишається потенціал соціально-політичного невдоволення як у містах, так і в селах. Саме села вважаються оплотом для ісламістів. Аби стабілізувати економічну ситуацію, Аль-Сісі доведеться одночасно вдаватися до непопулярних кроків, включно зі скороченням фінансування армії, та шукати спонсорів для реанімації єгипетської економіки. У цьому сенсі Єгипет намагатиметься залучити інвестиції та кредити як із Саудівської Аравії, яка є традиційним конкурентом Єгипту в ісламському світі, так і з країн Перської затоки.
Перемогу Аль-Сісі вітали США та Євросоюз. Це означає, що Вашингтон розморозить програми військово-технічного співробітництва з Єгиптом. Загалом існують передумови того, що збалансована та відповідальна політика дасть можливість Аль-Сісі уникнути загострення внутрішньополітичної кризи та почати поступово виводити Єгипет на суперечливий шлях автократичної модернізації. На ньому його чекають чимало сюрпризів.
Першим лакмусовим папірцем стане завершення суду над Мурсі. Якщо буде обрано шлях помсти, ситуація може загостритися, й ісламісти з підпілля, скоріше за все, вдаватимуться до терористичної тактики боротьби за владу. Крім того, Аль-Сісі доведеться побороти спокусу збереження корупційних зв’язків, які дорого обійшлися режиму Мубарака. Оскільки більшість єгиптян переконана, що їм не потрібен новий «фараон», а необхідний відповідальний та компетентний президент, здатний реально модернізувати країну. Від того, як удало Аль-Сісі відповідатиме цьому суспільному запиту, й залежатиме тривалість його перебування на чолі Єгипту. 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».