Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Четвер Липень 25, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 24 Жовтень 2014 03:00

Зупинимо «головного вбивцю» дітей до п'яти років

Rate this item
(0 votes)

Саме так називають пневмонію численні експерти в галузі медицини та охорони здоров’я. Трагічна статистика свідчить: щороку від запалення легенів гине понад два млн людей. А найуразливіша категорія — малі діти.
2 листопада 2009 р. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Всесвітня організація охорони здоров’я оголосили про початок масштабної акції по боротьбі з дитячою пневмонією, і не тільки дитячою. Ці авторитетні установи розпочали тоді кампанію, яка триває й досі, зі збору коштів для лікування дітей від цієї недуги в десятках країн третього світу, переважно в Азії та Африці.
Щорічно 2 листопада відзначається День боротьби з пневмонією, коли весь світ об’єднує свої зусилля, щоб привернути увагу та запобігти мільйонам смертей від запалення легенів.
Тож невипадково проблема пневмонії посідає одне з провідних місць у практичній медицині. Незважаючи на великі досягнення в галузі діагностики та лікування органів дихання, захворюваність на пневмонію на початку ХХІ ст. продовжує зростати.


На думку фахівців, наразі суттєво збільшилися знання з питань епідеміології респіраторних інфекцій, уже розроблено нові методи діагностики, переосмислено значення та місце традиційних методів дослідження хворих на пневмонію. Однак на заваді стає зростання резистентності до антибіотиків основних респіраторних збудників, що викликають пневмонію. Адже хворі часто займаються самолікуванням пневмонії, що пов’язано із доступністю антибіотиків і призводить до появи штамів резистентних, тобто стійких мікроорганізмів.
Чи не найважливішою в боротьбі з пневмонією є її своєчасна профілактика. Особливо це стосується діагностики та адекватного лікування всіх гострих респіраторних захворювань, одним з ускладнень яких може бути пневмонія. У світовій практиці вже розроблено цілий комплекс заходів щодо профілактики цього захворювання. Йдеться про гігієну та вакцинацію, оскільки пневмонія перебігає не лише як самостійне захворювання, але й як ускладнення пневмококової інфекції. Вакцина, що застосовується в Україні, ефективна, адже вона рятує життя мільйонам дітей в усьому світі.
Наразі з метою профілактики негоспітальної пневмонії використовують пневмококову та протигрипозну вакцину. Доцільність застосування пневмококової вакцини пояснюється, перш за все, тим, що і сьогодні пневмокок залишається основним збудником пневмонії в дорослих і, незважаючи на доступну ефективну антибактеріальну терапію, зумовлює високу захворюваність та летальність, твердять пульмонологи.
Медики не втомлюються нагадувати, що для профілактики важкого перебігу грипу слід з перших годин розвитку хвороби звертатися до лікаря і застосовувати противірусні препарати. Під час діагностики пневмонії на тлі ГРВІ потрібна термінова госпіталізація до інфекційного стаціонару для забезпечення постійного нагляду лікаря та комплексного лікування. І, звісно, не варто забувати про профілактичні заходи: вакцинація від грипу, носіння маски особливо в публічних місцях — транспорті, на концертах та інших культурно-масових заходах тощо.
Стосовно участі кожного в боротьбі з пневмонією слід пам’ятати: «гарно пережовуючи їжу — ви допомагаєте суспільству!» Адже цю хворобу можна попередити за допомогою досить простих заходів — гарного харчування і вже згаданої імунізації. Тому особливо важливо періодично нагадувати світу про пневмонію і спонукати людей до дій, здатних зупинити хворобу: поширення інформації, взаємодія з органами влади, пожертвування на імунізацію. Саме цим активно займаються добровольці у Всесвітній день боротьби з пневмонією. А всі небайдужі можуть висловити солідарність з ними, хоча б одягнувши... блакитні джинси. Цей одяг став символом Всесвітнього дня боротьби з пневмонією.
Ярослав ШЛАПАК

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».