Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 24 Жовтень 2014 03:00

Як перемогти мікоз стопи

Rate this item
(0 votes)

Гри­бок сто­пи й до­ни­ні — од­не з най­по­ши­ре­ні­ших (і най­не­при­єм­ні­ших) за­хво­рю­вань. По­збу­ти­ся йо­го ду­же склад­но. З чим по­в’яза­ні труд­но­щі про­ти­мі­коз­ної те­ра­пії? Як ви­рі­ши­ти цю проб­ле­му швид­ко і на­зав­жди? Про осо­бли­во­сті су­час­но­го лі­ку­ван­ня мі­ко­зу сто­пи ве­де­мо роз­мо­ву з лі­ка­рем-дер­ма­то­ло­гом — док­то­ром ме­дич­них на­ук, про­фе­со­ром Ана­то­лі­єм Дю­до­ном.

— Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) грибковими захворюваннями страждає близько 1/5 населення земної кулі. Число видів мікроскопічних грибів, патогенних для людини і тварин, сягає 500. Наявність грибкової інфекції може служити основою для розвитку інших інфекційних захворювань. Крім того, можливі розвиток алергізації організму людини і формування гіперчутливості до грибів і продуктів їхньої життєдіяльності.
Грибкові ураження за відсутності належного лікування призводять до розвитку серйозних ускладнень: від алергічних реакцій до бронхіальної астми, ускладнюють перебіг супутніх захворювань — екземи, псоріазу, атопічного дерматиту, цукрового діабету, посилюють ускладнення діабетичної стопи і трофічних виразок, а також сприяють виникненню нових захворювань.


Фізичний дискомфорт та естетичні наслідки розвитку мікозів стопи істотно впливають на життя пацієнта. Питання терапії хворих з мікотичними ураженнями шкіри та її придатків продовжують залишатися в центрі уваги клінічної дерматології. Це обумовлено значною поширеністю і частими невдачами в лікуванні даної категорії пацієнтів.
— Як правильно лікувати грибок стопи?
— Справа в тому, що симптоми мікозу — свербіж, лущення, потріскана шкіра зазвичай зникають раніше, ніж повністю знищується грибок. Домігшись успіхів у лікуванні, позбувшись від усього того, що заважало життю, більшість пацієнтів заспокоюється і перериває лікування. З іншого боку, схема застосування лікарських засобів часто досить складна, вимагає зусиль, терпіння, дошкуляє певними незручностями. Зокрема, в інструкції пропонується застосовувати препарат кілька разів на добу за значної тривалості курсу. Усе це незручно, пацієнти забувають застосовувати лікарський засіб вчасно.
— Чому захворювання на грибок стопи повертається?
— Справа в тому, що недолікований грибок лише «засинає» на деякий час, щоб пізніше знову повернутися до людини при збігу «сприятливих» для нього обставин.
Отже, хворим на грибок залишається тільки запастися терпінням, відмовитися від звичного активного способу життя. Адже мікоз стопи особливо заважає саме під час відвідування спортзалів, басейнів, сауни і день за днем, місяць за місяцем, копітко дотримуючись інструкцій, використовувати місцеві противомікозні засоби. І ще невідомо, чи вдасться досягти потрібного ефекту.
На щастя, ситуація зовсім не виглядає настільки безнадійною. Більш того, зовсім недавно ми стали свідками справжнього прориву в протимікозній терапії — в наших аптеках з’явився новий швейцарський протигрибковий засіб ламізил уно. Ми маємо право говорити про можливість остаточної перемоги над мікозами стопи.
— Це дарує надію. Розкажіть, будь ласка, про новий засіб докладніше.
— Препарат ламізил уно виробництва швейцарської фармацевтичної компанії «Новартіс Консьюмер Хелс» — це перший і наразі єдиний плівкоутворюючий розчин для лікування грибка стопи за допомогою лише одного застосування.
— Тобто ламізил уно достатньо нанести на уражену шкіру всього лише один раз?
— Саме так. Усього лише одного нанесення препарату на поверхню ступнів достатньо для позбавлення від грибка.
Протягом 30 хв. після нанесення діючої речовини ламізилу уно тербінафін з’являється в шкірі у фунгіцидній концентрації, і вже через півгодини самопочуття пацієнта помітно поліпшується. Одночасно препарат надходить до ділянки ураження (в роговий шар шкіри). Тож за два тижні, після єдиного застосування ламізилу уно, пацієнт повністю позбавляється від грибка стопи.
— Чи існують які-небудь особливості нанесення ламізилу уно?
— Хотілося зазначити про потребу нанесення ламізилу уно обов’язково на обидві ступні, причому не тільки на підошву, а й з обох сторін, навіть якщо ознаки грибкового ураження там відсутні. Справа в тому, що грибок селиться зазвичай на обох ступнях, і часто невдачі у терапії пояснюються саме тим, що спеціалізовані засоби застосовувалися лише на видимих ділянках, уражених мікозом. Ніякого занепокоєння з приводу надмірного нанесення препарату виникати не повинно, адже ламізил уно має дуже високий ступінь безпеки для шкіри. Після нанесення препарату ноги не рекомендується мити впродовж 24 год.
— Часто доводиться чути про таку форму мікозу, як оніхомікоз. Що це?
— Під оніхомікозами розуміють ураження нігтьових пластинок, викликане патогенними або умовно-патогенними грибами. Термін «оніхомікоз» у сучасному значенні цього слова введений ще в 1854 р.
— Які нині медикаментозні успіхи в боротьбі саме з оніхомікозом?
— Успішним у терапії оніхомікозів можна визнати використання сучасного антимікотика тербінафіну (ламіфену). Вплив тербінафіну здійснюється пригніченням ферменту скваленепоксідази в клітинній мембрані гриба, що і викликає загибель його клітини. Доведено, що нині препарат активний проти основних збудників грибкових інфекцій.
Тербінафін існує у двох лікарських формах, призначених для зовнішнього та перорального застосування. Під час зовнішнього застосування системна абсорбція лікарського засобу (абсорбція — поглинання, всмоктування рідини або інших речовин тканинами людського тіла) становить не більш ніж п’ять відсотків, що дозволяє призначати його тривалими курсами і наносити на великі поверхні шкіри. Під час системного застосування тербінафін накопичується переважно в шкірі та її придатках.
Цей препарат ефективний у лікуванні оніхомікозів: рецидиви виникають лише у 23% випадків (тоді як після пульстерапії ітраконазолом, приміром, — 53% випадків). Гель наносять тонким шаром на уражену шкіру та прилеглі ділянки і злегка втирають, таблетки (250 мг) вживають один раз на добу. Наші власні дослідження підтверджують ефективність ламіфену в лікуванні хворих на оніхомікози незалежно від тривалості захворювання і вже проведеної раніше специфічної терапії. Клініко-мікробіологічна ефективність лікування хворих на оніхомікози із застосуванням тербінафіну становила у нас у клініці 95,7%, що супроводжувалося хорошим перенесенням лікарського засобу під час перорального застосування.
Ярослав ШЛАПАК

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».