Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 13, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 26 Вересень 2014 03:00

Хто не береже серця, той не цінить життя...

Rate this item
(0 votes)

За вис­нов­ка­ми екс­пер­тів Все­світ­ньої ор­га­ні­за­ції охо­ро­ни здо­ров’я, стан здо­ров’я гро­ма­дян Ук­раї­ни є чи не най­гір­шим в Єв­ро­пі. Се­ред хво­роб, які най­біль­ше нам дош­ку­ля­ють, паль­ма пер­шо­сті на­ле­жить сер­це­во-су­дин­ним.
Які чин­ни­ки про­во­ку­ють їх по­яву? Чи мож­на їм за­по­біг­ти? Як звес­ти до мі­ні­му­му ри­зик сер­це­вих на­па­дів?
На ці та ін­ші за­пи­тан­ня «ДУ» по­про­си­ла від­по­віс­ти Ан­дрія Го­ло­да — пол­ков­ни­ка ме­дич­ної служ­би, кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук, на­чаль­ни­ка від­ді­лен­ня ре­ані­ма­ції та ін­тен­сив­ної те­ра­пії для те­ра­пев­тич­них хво­рих Го­лов­но­го вій­сь­ко­во-ме­дич­но­го клі­ніч­но­го цен­тру МО Ук­раї­ни.

— Серед хвороб, від яких найбільше потерпають жителі нашої планети, серцево-судинні посідають перше місце, — говорить Андрій Григорович. — Щороку вони зводять із життя близько 20 мільйонів землян. На превеликий жаль, проблеми із серцем мають мільйони українців: саме ці недуги вкорочують віку майже 500 тисячам наших співвітчизників щороку.


Незважаючи на всі зусилля кращих учених-кардіологів світу, мільярдні асигнування, що виділяються на розв’язання зазначених проблем, втішних результатів людство поки що не досягло. Більш того, прогнози ВООЗ досить невтішні.
— Чому?
— Однозначно на це запитання не відповісти. Всі хвороби, як відомо, мають своє коріння, тобто першопричини. Здебільшого вони відомі медицині. Оскільки йдеться про негаразди у функціонуванні серцево-судинної системи людини, то це, наприклад, психофізіологічні навантаження, стреси, зловживання алкоголем, тютюнокуріння, малорухомий спосіб життя, яким грішать мільйони людей.
Найбільше, як свідчать відповідні соціологічні опитування, людина боїться стати жертвою раку, СНІДу. Так, це — небезпечні хвороби, але чи знаєте ви, що серцево-судинні забирають більше людських життів, аніж вони, разом взяті? І відрив, я вам скажу, досить пристойний. Такий приклад: зі 100 людей понад 60 помирають саме «від серця». До того ж у цій царині спаду немає, а, навпаки, кількість померлих із року в рік зростає.
— Нині багато наших громадян перенесли інфаркт міокарда...
— Його, як і інші серцево-судинні захворювання, можуть зумовити ті чинники, про які я вже казав. До них я би додав і депресію. Дослідження, проведені в кардіологічних клініках США, Німеччини, Італії, переконливо доводять, що серед хворих, які його перенесли, понад 50% потерпали від неї. До речі, у нас, в Україні, мало хто б’є на сполох і звертається до лікарів-психіатрів, виявивши перші ознаки цієї недуги.
— Чому?
— Насамперед тому, що мало хто уміє виявляти її перші паростки, вважаючи, що у нього просто поганий настрій і через день-два він покращає. А дехто лікується алкоголем: після випитих 100–200 г оковитої настрій дійсно покращується, але ненадовго. В таких випадках людина з кожною чаркою все більше і більше губить себе, розвиваючи депресивний стан і провокуючи виникнення чи загострення серцево-судинної хвороби.
— Нещодавно провідував товариша, який переніс інфаркт міокарда. Так ось, у відділенні, де він лікується, побачив чоловік 10–15, яких теж не минула ця біда. Більшості з них і сорока немає...
— На жаль, ви не сказали мені нічого нового: інфаркти, інші серцево-судинні хвороби останнім часом значно помолодшали. Якщо раніше, скажімо, середній вік тих, хто його переніс, сягав 50–60 років, то зараз інфаркт міокарда в осіб до 40 років становить 7% випадків інфаркту міокарда у віці до 65 років. Найбільш поширений він серед тих, хто має такі фактори ризику, як ожиріння, підвищений рівень холестерину, куріння, цукровий діабет, атеросклероз у родичів, гіпертонія.
— Скажіть, Андрію Григоровичу, а чому така надзвичайно висока смертність внаслідок серцево-судинних захворювань?
— У 70 випадках зі 100 смерть настає через несвоєчасну чи неправильно надану допомогу. Скажу більше: приблизно 30% хворих ідуть із життя, не діждавшись «швидкої».
— Назвіть, будь ласка, симптоми, які свідчать про наближення серцевого нападу.
— Це передусім неприємні відчуття в грудях, різкий біль, запаморочення, виступи на обличчі холодного поту. В таких випадках потрібно прийняти 2–3 пігулки нітрогліцерину під язик, щоб зняти гострий біль, після чого негайно викликайте «швидку». З власного лікарського досвіду знаю, що в багатьох ситуаціях при підозрі на інфаркт хворого кладуть у ліжко. Не потрібно цього робити: краще посадіть його на стілець.
— Що б Ви порадили звичайному українцю, який хоче мінімізувати ризик отримати те чи інше серцево-судинне захворювання?
— Мої поради будуть надзвичайно простими, які підійдуть для будь-кого, оскільки вони не потребують ні коштів, ні якихось надзвичайних зусиль. Так ось, дотримуйтеся здорового способу життя. Якщо через різні причини ви не можете повністю відмовитися від алкоголю, то зведіть його вживання до мінімуму.
Не захоплюйтеся жирною, надто калорійною їжею: вона ще нікому не додала здоров’я. Подбайте, щоб переважала їжа рослинного походження. Споживайте якомога більше овочів, фруктів, у першу чергу ті, які містять мікроелементи, корисні для серцевого м’яза, зокрема калій. Він є головним мікроелементом серцево-судинної системи, регулює серцевий ритм, поліпшує діяльність серцевого м’яза, знижує кров’яний тиск і сприяє виведенню з організму надлишкової рідини. Міститься в абрикосах, куразі, чорносливі, шипшині, а також в картоплі, капусті, квасолі.
Не менш важливим є і кальцій, здатний виводити з людського організму поганий холестерин. Міститься в нежирному молоці, рибі і морепродуктах.
Велику роль відіграє і магній. Він розширює судини і знижує тиск. Найбільше його у вівсяній, пшеничній, гречаній кашах. Якщо ви схильні до ожиріння, то постійно контролюйте свою вагу, але без фанатизму, тобто не виснажуючи організм.
Один із найпростіших способів зміцнити здоров’я — ходьба. Потрібно робити хоча б 3–4 тисячі кроків на день.
— Останнім часом почастішали випадки, коли в результаті відриву тромбу люди помирали миттєво. Чому він такий небезпечний?
— Найнебезпечніший стан — тромбоз артерії легенів. При ньому людина починає раптово задихатись, її тіло синіє, і вона перестає дихати. Такий стан практично може виникнути у будь-кого і за будь-яких обставин.
Через обрив тромбу померло багато відомих людей. Наприклад, улітку цього року поховали відомого футболіста київського «Динамо» 41-річного Валентина Белькевича, у якого стався обрив тромбу. Кілька років тому тромбоз лівої сонної артерії лікарі виявили і у Олега Блохіна, після чого він був удало прооперований.
— Які чинники призводять до його виникнення?
— Річ у тім, що за певних обставин кров згущується в судинах і клітини крові — тромбоцити — починають склеюватись між собою. При цьому утворюються тромби, які звужують або ж узагалі блокують просвіт судини, цим самим перешкоджаючи нормальному відтоку крові, а то й блокуючи його. Якщо тиск крові посилюється, тромби можуть відірватися і кровоносними судинами дістатися до будь-якого органа людини.
Якщо, приміром, уражаються коронарні артерії, то розвивається інфаркт міокарда. Основний його симптом — біль за грудиною: людина відчуває тиск, печію. При цьому біль може бути в ділянці серця, а інколи може і віддавати в руку, шию і навіть живіт. Як правило, в таких випадках звичайна людина і не здогадується, що вся проблема в її «моторі»!..
— Хто має найбільше шансів потрапити до так званої групи ризику? І що йому потрібно робити у такому випадку?
— Людина, яка перенесла операцію на нижніх кінцівках, органах малого таза, черевній порожнині, повинна тривалий час перебувати під лікарським наглядом. Якщо відчуваєте важкість у ногах, болі в нижніх кінцівках, вас переслідує відчуття хронічної втоми, особливо якщо вона посилюється з настанням вечора, маєте розширені вени, то повинні якомога частіше навідуватися до лікаря. В разі раптового набряку однієї ноги потрібно негайно бігти до лікаря, бо це є свідченням, що тромб закупорив вену, і якщо він обірветься, то за кілька секунд дійде до легеневої артерії і спричинить миттєву смерть.
— Чи є якісь профілактичні заходи, вдаючись до яких людина здатна запобігти чи хоча б відтермінувати такий фатальний фінал?
— Звичайно, є. У спекотну пору треба вживати якомога більше рідини, цим самим розріджуючи кров і запобігаючи утворенню тромбу. Бажано також якомога більше ходити пішки, щоб кров на застоювалась у нижніх кінцівках, розминати м’язи.
Тому всім, хто перетнув 50-річний рубіж, рекомендовано приймати з профілактичною метою аспірин. Правда, перед цим обов’язково проконсультуйтеся з лікарем-кардіологом.
— Нині широко рекламуються різні медичні препарати, здатні, як стверджують їх виробники, позбавити нас від усіх хвороб. Ваше ставлення до цього.
— До рекламування будь-якого товару ставлюся позитивно. Але за однієї умови: те, що про нього пишеться і говориться, має на всі 100% відповідати дійсному стану речей. Разом із тим хочу застерегти від прийому тих чи інших ліків без попередньої консультації з лікарями. Інакше ви можете завдати непоправної шкоди своєму здоров’ю.
Ін­тер­в’ю про­вів Сер­гій ЗЯТЬ­ЄВ

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».