Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Вересень 22, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 05 Вересень 2014 03:00

Судоми м'язів: чому виникають і що робити

Rate this item
(0 votes)

Май­же у кож­ної лю­ди­ни хо­ча б раз у жит­ті трап­ля­ли­ся су­до­ми м’язів. М’яз ско­ро­чує­ть­ся ми­мо­во­лі, і ви­ни­кає різ­кий про­ни­зли­вий біль.
Най­не­при­єм­ні­ше те, що су­до­мний спазм мо­же бу­ти в будь-яко­му м’язі: і лит­ко­во­му, і в діа­фраг­мі, і в ки­шеч­ни­ку. А в де­ко­го, при­мі­ром, до­сить час­то трап­ля­ють­ся су­до­ми м’язів стоп. До чо­го б це? Утім, не га­да­ти­ме­мо, а звер­ні­мо­ся за роз’яс­нен­ня­ми до фа­хів­ця. От­же, у нас у гос­тях кан­ди­дат біо­ло­гіч­них на­ук, до­цент Оль­га Ку­ни­нець.

— Ольго Богданівно, які вони, ці спазми м’язів?

— Спазми виникають у м’язах як скелетної, так і гладкої мускулатури. Серед скелетних м’язів найбільшу схильність до виникнення судом мають м’язи, що беруть участь у русі відразу двох суглобів. Найчастіше до судом схильні: литковий м’яз, м’язи передньої і задньої поверхонь стегна. Також досить часто відбуваються судоми м’язів стоп і рук. Серед судом гладкої мускулатури нерідко виникають спазми кишечника, судинної стінки (зокрема, при стенокардії), бронхів (при бронхіальній астмі) тощо.


Судоми можуть бути тонічними і клонічними. Тонічні спазми характеризуються тривалим напруженням м’язів, клонічні — синхронними штовхоподібними скороченнями, які чергуються з розслабленням. Клонічні генералізовані судоми також називають конвульсіями.
— Які причини виникнення судом м’язів?
— Виникнення судом без видимої причини може бути пов’язано з фізичними вправами (при бігу, плаванні, грі у футбол). Також спазми м’язів ніг (частіше у нічний час) нерідко спостерігаються у літніх людей.
Частою причиною виникнення судом є різноманітні порушення метаболізму (обміну речовин). Метаболічні порушення можуть бути причиною судом при цирозі печінки, уремії, гіпотиреозі, вагітності, а також при зниженні функції надниркових залоз.
Різке зменшення кількості позаклітинної рідини і втрата електролітів (калію, магнію) також здатні викликати судоми м’язів. Така ситуація може бути при посиленому потовиділенні, гемодіалізі, на тлі тяжкої діареї або блювоти, а також через безконтрольний прийом сечогінних препаратів. Крім сечогінних засобів, м’язовий спазм може виникати внаслідок прийому аналептиків і психостимулюючих препаратів.
Також судоми м’язів можуть бути проявом низки хвороб: бокового аміотрофічного склерозу, невропатії, радикулопатії. В окремих випадках спазми м’язів є проявом деяких спадкових захворювань і рідкісних автоімунних станів. Крім того, м’язові судоми можуть бути наслідком поліомієліту.
Судоми в литкових м’язах зазвичай є одним із симптомів хронічної венозної недостатності як ускладнення варикозної хвороби. У цьому разі, безумовно, показана консультація судинного хірурга.
— Хто з нас найбільше схильний до судомних нападів? Які групи ризику існують?
— До групи ризику належать насамперед маленькі діти, літні люди, вагітні жінки і спортсмени, а також люди, що приймають деякі лікарські засоби. Спазми у маленьких дітей особливо легко розвиваються на тлі інтоксикацій, інфекційних захворювань, травм, при впливі психогенних факторів. Це пов’язано з анатомічними і фізіологічними особливостями організму дитини.
Судоми м’язів — поширене явище і серед спортсменів. Особливо це стосується тих, хто тренується на витривалість (наприклад, марафонці). Також м’язові спазми спостерігаються у спортсменів, котрі виконують вправи максимальної інтенсивності: гонки на велотреку, спринтерський біг або футбольний матч. При цьому судоми виникають переважно наприкінці тривалих або інтенсивних фізичних вправ або через кілька годин після них.
— Як боротися і запобігти судомам?
— Дуже сильні судоми м’язів, не пов’язані з очевидними причинами (наприклад, з фізичним навантаженням), які трапляються часто і не припиняються при виконанні простих процедур, зазвичай є наслідком певного захворювання. У такому разі необхідно звернутися до лікаря для виявлення причин судом та проведення адекватних лікувальних заходів. В інших випадках, коли судомний спазм не є проявом хвороби, він зникає самостійно і не потребує прийому лікарських препаратів.
Судоми м’язу можуть виникнути будьколи у кожної людини. Щоб самостійно припинити судомний спазм, слід виконати такі дії. Спочатку потрібно припинити здійснювати рухи, що викликали спазм м’яза. Потім акуратно розтягнути м’яз, зведений судомою, і помасажувати його. Якщо, приміром, звело литковий м’яз, то слід потягнути руками мисок стопи на себе, при цьому коліно має бути випрямленим. Утримувати м’яз у розтягнутому положенні необхідно доти, доки судома не припиниться. Далі треба розслабити спазмовані м’язи: вони мають кілька хвилин перебувати в спокої. Варто пам’ятати про те, що спроба довільного скорочення того чи іншого м’яза відразу після припинення спазму може призвести до повторного виникнення судоми.
Якщо після того, як судома минула, у м’язі відчувається залишковий біль — до нього можна прикласти лід. Також на хворобливий м’яз можна накласти тугу пов’язку з еластичного бинта. У разі, коли після судоми м’яз на дотик щільний і продовжує перебувати в напруженому стані, його треба розігріти, помасажувати і також накласти тугу пов’язку.
Для того щоб запобігти виникненню судом у майбутньому, обов’язково виконувати розминку перед фізичним навантаженням. Також для нормальної роботи м’язів необхідне повноцінне харчування з уживанням достатньої кількості вітамінів і мінералів, зокрема кальцію, калію, натрію і магнію.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».