Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Субота Липень 13, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 27 Червень 2014 03:00

Щоб лишилися гарні спогади про відпустку

Rate this item
(0 votes)

Лі­то звич­на по­ра від­пус­ток, за­хоп­лю­ючих ман­дрі­вок та не­спо­ді­ва­них зна­йо­мств. Остан­нє сто­сує­ть­ся не тіль­ки оди­на­ків та оди­на­чок, а й по­важ­них ша­но­ва­них чле­нів су­спіль­ства, об­тя­же­них по­друж­ні­ми обо­вяз­ка­ми та чи­ма­лою кіль­кіс­тю ді­тей та ону­ків.

Так-так, не дивуйтеся: незалежно від віку та фаху ми, відправляючись на відпочинок до теплого моря чи на далекі зарубіжні оглядини, сповнені очікувань чогось хвилюючого й приємного. І не так уже важливо, чи йдеться про відвідини турецької Анталії, чи ви просто узяли путівку до найближчого санаторію рідного регіону.
Однак у кожному разі піднесений настрій визначає наш емоційний стан передчуття радості. Отже, романтика! А яка ж романтика без романтичних захоплень? І ось тут виникають приховані загрози повернутися до рідної домівки з проблемами інтимного, так би мовити, характеру. Ви вже здогадалися: мова піде про захворювання, що передаються статевим шляхом, скорочено — ЗПСШ.


Як уникнути цієї загрози? Про це ми вирішили порадитися з фахівцем — кандидатом медичних наук, лікарем-дерматовенерологом вищої категорії Тетяною Височанською.
— Останні років 20 маємо загрозливу ситуацію із захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Чим це зумовлено?
— Сучасна статистика щодо бактерійних і вірусних ЗПСШ, як би не старалися статистики, не показує справжньої картини захворюваності. Часто люди не йдуть до лікарів тому, що не знають про свою хворобу: якщо сифіліс та гонорея відомі спрадавна, мають явну симптоматику, їх бояться і лікують, то про такі нові венеричні захворювання, як хламідіоз, трихомоніаз, гарднерельоз, мікоплазмоз, багато хто навіть не підозрює. Ці інфекції мають практично безсимптомний характер, передусім у жінок.
— У чому особлива небезпека поширення новітніх (і не тільки) ЗПСШ?
— Нові венеричні хвороби небезпечні тим, що хворіють на них не тільки сексуальні партнери — недуги передаються і плоду внутрішньоутробно, і через материнське молоко, і через слину при поцілунку, і при переливанні крові.
Друга причина того, що ми навряд чи дізнаємося про всіх хворих на ЗПСШ, — відмова багатьох лікарів наших поліклінічних установ визнавати їх існування. Нові венеричні хвороби найчастіше проявляють себе запаленням. Лікарі ж у держустановах по-старому лікують будь-яке запалення ударною дозою антибіотиків. Якщо не допоміг один — призначать інший... І людина від такого злочинного лікування часто стає інвалідом, нездатним зачати або виносити дітей, імпотентом...
— Що ж таке трапилося? Адже ЗПСШ з’явилися не раптом і не вчора. Люди у давнину жили, треба зазначити, в іншому екологічному середовищі, і з багатьма хворобами справлялися внутрішніми силами організму...
— Сучасна урбанізація, аварія на Чорнобильській АЕС, поширення ядерних матеріалів, кислотні дощі — все це спричиняє руйнівну дію на клітини імунної системи. У нинішніх людей надзвичайно понижений імунітет, і статеві інфекції буквально атакували ослаблені організми. Фахівці одностайно визнають, що хламідіози, бактерійні вагінози і багато інших хвороб стануть бичем XXI століття. Ось тоді людство й зрозуміє всі страхітливі наслідки цих інфекцій.
— А наскільки поширеними є ЗПСШ? Може, небезпека перебільшується?
— Хвороби, що передаються статевим шляхом, належать до найбільш поширених серед інфекційних захворювань. Наприклад, гонореєю заражається понад 250 мільйонів людей щороку. ЗПСШ, на жаль, належать до найпоширеніших захворювань у всьому світі. Навіть високорозвинені країни по захворюваності тут мало відстають, а за деякими показниками можуть і випереджати країни третього світу.
Ситуацію ж із класичними венеричними захворюваннями у колишніх союзних республіках поряд із країнами Африки, Азії, Східної Європи можна розцінювати як епідемію.
— Чи існує принципова різниця між звичними гонореєю та сифілісом і новітніми — хламідіозом та мікоплазмозом і, скажімо, шляхами їх передачі?
— Назва «захворювання, що передаються статевим шляхом», «інфекції, що передаються статевим шляхом», «статеві інфекції» говорить сама за себе. До старих ЗПСШ зараховують гонорею, сифіліс, м’який шанкер, венеричний лімфогранулематоз, донованоз. Останні три практично не зустрічаються в Україні, тому класичними венеричними захворюваннями вважаються тільки гонорея і сифіліс.
До нових ЗПСШ належать ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити B, C і D, хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, трихомоніаз, гарднерельоз, генітальний герпес, загострені кондиломи, цитомегаловірус і вагінальний дисбактеріоз, а також хвороби шкіри, що передаються статевим шляхом (короста, лобкові воші, контагіозний молюск). І одні, й другі передаються переважно статевим шляхом, тобто — це будь-які види сексу.
— Наскільки реальною є передача ЗПСШ через побутові контакти?
— Статеві інфекції дуже рідко, але передаються при тривалому побутовому контакті. Таким чином, навіть за відсутності сексуального контакту ви можете передати своїм близьким і навіть дітям венеричні хвороби — як класичні, так і нові. Тож ЗПСШ можливо передати з поцілунками, при тісних обіймах, через предмети загального користування.
Ось причина, чому тапочки, рушник, мочалка і нижня білизна повинні бути індивідуальними у кожного члена сім’ї. Ось чому у загальній лазні не можна сідати й лягати на голу полицю і раніше у басейнах обов’язково вимагали довідку від дерматовенеролога. Рідко, але деякі ЗПСШ інфікують очі в місцях громадського користування, наприклад у басейнах. Так може передаватися, зокрема, хламідія, викликаючи басейновий кон’юнктивіт.
Контактно-побутовий шлях передачі статевих інфекцій — це й інфікування нестерилізованим медичним інструментарієм. Існує й внутрішньоутробний шлях передачі ЗПСШ через плацентарну кров від матері плоду.
Деякі ЗПСШ передаються так званим парентеральним шляхом, коли інфекція потрапляє безпосередньо в кров, на слизову, минаючи механізми захисту організму. Найпоширеніший парентеральний шлях — внутрішньовенна ін’єкція нестерильним шприцом (яким уже користувався інший), переливання крові. Сюди ж можна віднести і передачу інфекції через поранення (приміром, через ножові порізи, що трапляється досить рідко).
Парентеральний шлях передачі — один з основних при передачі ВІЛ-інфекції (СНІДу), сифілісу і гепатитів B, C. Також цим шляхом існує можливість заразитися новими венеричними хворобами, такими як хламідіоз, трихомоніаз, гарднерельоз.
— Якою має бути ефективна профілактика ЗПСШ?
— Найкращою профілактикою служить безпечна поведінка при сексуальному контакті. Зокрема, це використання презерватива, латексної серветки або непроникаючий секс. Слід уникати випадкових зв’язків. Ніхто не дасть гарантії, що навіть пристойні чоловіки і жінки — здорові.
Ані зовнішній вигляд людини, ані рівень її освіти, ані соціальний статус та сімейний стан не можуть свідчити про наявність або відсутність у неї венеричних захворювань. При цьому сама людина може бути повністю переконана, що здорова, і абсолютно не підозрювати про те, що хвора, оскільки більшість венеричних хвороб часто перебігає безсимптомно.
Отже, будь-який вид сексу, і вагінальний, і анальний статевий контакти без презерватива небезпечні. Утім, ефективність презерватива як засобу профілактики венеричних інфекцій — не 100%, як хтось вважає. Крім того, мало хто знає, що існують спеціальні презервативи і плівки для язика. Адже статеві інфекції, як уже говорилося, передаються і при орогенітальних статевих контактах.
— А чи існує універсальний засіб запобігання ЗПСШ?
— Найефективнішим засобом, на жаль, досі залишається повне утримання від сексу — абстиненція. Будь-який вид статевого життя більш-менш пов’язаний із ризиком зараження захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Напевно, так і влаштована природа, що убезпечити себе на всі 100 ми ніколи не зможемо, що б ми не робили. Однак знизити ймовірність зараження — і вельми істотно — реально. Це — ваш постійний партнер, якому ви серйозно довіряєте, і регулярне статеве життя з ним, щоб не було спокуси осторонь.
Дуже часто нам нагадують, що до стоматолога потрібно звертатися хоча б раз на півроку. Ця ж рекомендація стосується й відвідин уролога/гінеколога. Нехай по свіжих слідах або в профілактичних цілях професійний погляд лікаря визначить стан вашого здоров’я. Тільки ці заходи у поєднанні з вашою бездоганною поведінкою вбережуть вас від таких прикрощів.

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».