Здоров'я
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Недiля Листопад 28, 2021

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Четвер, 08 Травень 2014 03:00

Родимки заслуговують на увагу

Rate this item
(0 votes)

Мода на родимки була в далекому XIII столітті: жінки, які їх не мали, ставили собі на обличчі штучні мушки. А вже в XV ст. родимки вважалися мітками диявола, а їх власниць переслідувала інквізиція. У сучасному світі деякі види родимок вважаються не тільки естетичним дефектом, а й тривожним сигналом — одним із симптомів небезпечного онкологічного захворювання — меланоми. 

Родимки (або невуси) зазвичай з’являються в дитинстві чи підлітковому віці, а також під час вагітності. Причина їх появи — переміщення мелацинітів (пігментних клітин) з глибини тканин до поверхні шкіри. Спочатку родимки — це доброякісні утворення, які абсолютно нешкідливі. Проте з віком, під впливом зовнішніх факторів, доброякісне утворення може переродитися в найбільш небезпечний різновид раку шкіри — меланому. Її підступність полягає в тому, що вона може непомітно для пацієнта розвиватися в поверхневих шарах шкіри від 5 до 50 років. Оскільки клітини в ділянці родимки недостатньо міцно пов’язані одна з одною, злоякісні клітини можуть «відриватися» від основної маси пухлини і розноситися по всьому організму, утворюючи метастази в життєво важливих органах.


Коли ж починати хвилюватися? На думку фахівців, щоб спровокувати переродження невуса в меланому, зазвичай, потрібен певний зовнішній подразник, найбільш небезпечний з яких — сонце. Ультрафіолетове (УФ) випромінювання у великих дозах уражує ядро пігментної клітини, порушуючи процес її відмирання. Як наслідок — такі клітини змушені перероджуватися, накопичуючись і утворюючи пухлину. Тому, якщо на шкірі є родимки, перебування на сонці краще обмежити, а самі родимки під час засмаги, по можливості, приховувати під одягом. Особливо це стосується вагітних жінок, оскільки під час гормональної перебудови організму відбуваються серйозні зміни в клітинах шкіри, що в кілька разів збільшує ризик.
Спровокувати процес переродження родимки також можуть механічні травми, особливо систематичні, які часто трапляються, приміром, при голінні, розтиранні мочалкою. Ознаками переродження родимки є наступні:
— зміна кольору невуса (збільшення або зменшення пігментації, нерівномірне забарвлення, утворення темного або червоного кільця навколо родимки);
— лущення, свербіж, печіння, поколювання;
— розмитість контурів родимки;
— збільшення родимки в розмірах, її ущільнення;
— поява тріщин, кровоточивість.
Якщо у вас з’явилася хоча б одна з цих ознак, необхідно терміново відвідати лікаря-онколога, адже правильне і своєчасне лікування захистить від такого небезпечного захворювання, як рак шкіри.
Часто люди запитують: краще видаляти чи не видаляти? Фахівці вважають, що єдиним способом лікування невуса, який почав мутацію, є повне його видалення. Нині існують різні методи видалення родимок — хірургічна операція, рідкий азот, електрокоагулятор, лазер. Який саме метод обрати, залежить від конкретної ситуації.
Лазерна хірургія вважається найбільш сучасним способом, оскільки промінь лазера не ріже шкіру і впливає цілеспрямовано тільки на пігментовані клітини. Крім того, лазер дозволяє тромбувати дрібні судини, тим самим запобігає можливому метастазуванню. Процедура є швидкою і безболісною для пацієнта. Теоретично використання лазера дозволяє уникнути рубців після операції і повністю видалити невус та запобігти його повторній появі. Однак тут дуже важлива кваліфікація фахівця, оскільки у невмілих руках лазер може залишити на шкірі глибокі рубці.
Електрокоагуляцію проводять спеціальним приладом, який являє собою петлю, що нагрівається за допомогою електричного струму до певної температури. Петля розміщується навколо невуса, й уражена ділянка повністю «випалюється». Мінусом цього методу є те, що після нього протягом одного-двох тижнів залишається кірочка, як після опіку. Якщо втручання було глибоким, може залишитися рубець. Плюсом методу є можливість одразу після процедури відправити видалені тканини на додатковий аналіз.
Кріодеструкція (використання рідкого азоту) — метод, який найчастіше використовують для видалення бородавок. Але, на думку багатьох фахівців, рідкий азот є не кращим способом видалення родимок, оскільки визначити ділянку дії азоту дуже складно. При недостатній дії родимка повністю не видалиться, а при надмірній — залишиться рубець.
Хірургічне видалення родимок — традиційний метод, який застосовують, коли необхідно видалити обширне доброякісне утворення (від 3 до 5 см). Цю процедуру проводять під місцевою анестезією, після операції накладають шви. Після видалення родимки необхідно суворо дотримуватися усіх вказівок лікаря. Зазвичай, лікарі рекомендують обробляти утворену кірочку антисептиками, і ні в якому разі не здирати її, оскільки це може призвести до утворення рубця. Також не можна мочити кірочку та користуватися декоративною косметикою на ураженій ділянці протягом кількох днів. І обов’язково потрібно захистити місце видалення родимки від УФ-променів: скоротити до мінімуму перебування на сонці протягом двох тижнів, використовувати крем із максимальним ступенем захисту.
А що робити зі «здоровими» родимками? Якщо родимка не викликає стурбованості, то не варто її видаляти лише з метою профілактики. Якщо ж це естетична проблема — потрібно не боятися її вирішити. Головне, вибрати хорошу клініку і досвідченого фахівця.

Підготувала Тетяна ДЕЛІМАРСЬКА, Укрінформ 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».