Культура
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Липень 15, 2024

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

П'ятниця, 27 Червень 2014 03:00

Нев'янучі квіти Петриківського розпису

Rate this item
(0 votes)

Національний музей українського народного декоративного мистецтва зберігає невичерпні скарби народної культури, серед них особливе місце посідає велика колекція доробку митців села Петриківка.
Петриківський розпис, або «петриківка», — українське декоративно-орнаментальне народне малярство, яке сформувалося на Дніпропетровщині в селищі Петриківка. Звідси й походить назва. Розпис сформувався як стінопис. Ним прикрашали побілені вапном стіни над вікнами й дверями та піч: малюнки не були розраховані на довге життя. Раз на рік під велике свято всі настінні розписи змивали і наносили нові.
На початку XIX століття розпис поширився на предмети домашнього вжитку — посуд, скрині, брички. Потреба у подібному декорі спонукала до заняття малюванням цілі родини, які продавали свої роботи на базарі. А оскільки в той час Петриківка була великим торговим центром, роботи сільських художників здобули популярності в інших регіонах України.


Для петриківського розпису характерні яскраві і насичені кольори — червоний, синій, жовтий, зелений. У мотивах народного малярства незмінно знаходили відображення і краса природи, і прадавня символіка: дерево життя, калина як символ жіночності, квіти — символи кохання, птахи, рослинні орнаменти...
Вивчати та зберігати пам’ятки петриківського розпису почали лише на початку ХХ століття. Академік Дмитро Яворницький був першовідкривачем петриківського розпису для своїх сучасників. На його замовлення художниця Євгенія Евенбах під час експедиції по Дніпропетровщині виконувала акварельні копії та замовляла місцевим майстриням малюнки на папері. З таких малюнків розпочиналася музейна колекція петриківського розпису, яка охоплює період із 1913 року до початку ХХІ століття.
Нині Національний музей українського народного декоративного мистецтва презентує виставку «Немеркнучий світ петриківського розпису». В експозиції — унікальні зразки творів кількох поколінь петриківчан, від мальовки до вишуканих декоративних панно на основі рослинного орнаменту, що дозволяє простежити розвиток як напряму в цілому, так і творчої манери кожного окремого майстра.
Твори понад тридцяти митців, серед яких класики петриківського орнаментального мистецтва: заслужені майстри народної творчості України Т. Пата, Н. Білокінь, Ф. Панко, В. Соколенко, народні художники України — Г. Самарська та А. Пікуш, відображають притаманний українському національному характеру потяг до краси, святковості, поетичності. Роботи петриківчан — натхненні імпровізації кольорів, прояв щирої любові до рідного краю.
Із часом петриківський розпис пройшов шлях від яскравих настінних малюнків до оригінальних станкових та декоративних панно, його використовують у виробництві порцеляни, у текстильній промисловості, в оздобленні інтер’єрів громадських споруд. Діючий центр народного мистецтва «Петриківка» об’єднує близько 40 провідних майстрів.
Петриківський декоративний розпис — самобутній пласт культури українського народу, визнаний у світі як феномен національного мислення та художнього уявлення. У 2013 р. ЮНЕСКО надало петриківському розпису статус всесвітньої нематеріальної культурної спадщини людства. Є всі підстави, шоб вважати петриківський орнамент своєрідною візитівкою України.
Ніна МАКСИМОВА

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».