Земля і люди
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Середа Серпень 10, 2022

Шановні читачі! 15 червня 2018 року газеті "Демократична Україна"

(до жовтня 1991р. - "Радянська Україна") виповнилося 100 років!

 

Середа, 06 Серпень 2014 20:29

Батальйон небайдужих

Rate this item
(0 votes)

Полтавці, як і представники інших регіонів України, беруть участь у боротьбі за суверенітет держави та її територіальну цілісність у складі сил антитерористичної операції. На сході країни нині несуть бойову службу, як повідомляють у Полтавській ОДА, крім бійців батальйону територіальної оборони, до 200 правоохоронців, військовослужбовці Полтавського гарнізону, добровольці тощо. Крім того, близько 60 полтавців служать у інших бойових формуваннях. Зокрема, в батальйонах «Айдар», «Азов», «Дніпро-1» та «Донбас». Керівники області, котрі вже неодноразово виїжджали до місць дислокування підрозділів, у яких у складі сил АТО служать краяни, відзначають високий рівень патріотизму та міцний бойовий дух своїх земляків. 

Коли буття визначає свідомість...
Представники громадських організацій Полтавщини, котрі практично щотижня навідуються до полтавців у зоні АТО, з цим погоджуються, але нагадують чиновникам, що моральний дух бійців не в останню чергу залежить від тилового забезпечення. Мовляв, буття визначає свідомість... А тилове забезпечення і сьогодні — після трьох місяців від початку АТО — часто не задовольняє навіть мінімальних потреб тих, хто щодня ризикує життям на бойових позиціях.
У соціальних мережах усе ще можна прочитати звернення волонтерів, які збирають допомогу для учасників бойової операції. Поміж найпотрібніших речей — засоби гігієни, взуття, білизна, продукти харчування, питна вода, медикаменти. Це вже не кажучи про те, що й тепер на офіційному рівні не вдається забезпечити всіх учасників АТО засобами захисту — касками, бронежилетами та надійною зброєю.
Формування Полтавського батальйону територіальної оборони — приклад того, наскільки немічною виявилася держава у питаннях забезпечення як кадрових військових підрозділів, так і підрозділів, котрі сформували за планом мобілізації, коли біда постукала у наші двері.
Голова Полтавської ОДА Віктор Бугайчук на прес-конференції з нагоди перших 100 днів свого перебування на посаді не приховував, що батальйон довелося формувати у буквальному розумінні на голому місці. Бракувало всього. А обласний військовий комісар, на якого законом покладено обов’язок сформувати цей підрозділ, відверто доповів голові ОДА, що для формування батальйону у військових немає нічого — ані ліжок, ані білизни, ані харчів, ані форменого одягу...
Такою тоді виявилася реальність, визнав В. Бугайчук. Добре або погано, але батальйон тероборони на Полтавщині сформували. І зараз в облдержадміністрації її очільники, яким слід віддати належне за те, що доклали дуже багато зусиль і таки сформували підрозділ, по праву пишаються тим, що їхнє дітище не гірше за інші батальйони територіальної оборони в Україні. А в питаннях матеріально-технічного забезпечення, кажуть, навіть краще.
Завдяки допомозі великих промислових підприємств, середнього та малого бізнесу, простих громадян на потреби Полтавського батальйону тероборони та міліцейських підрозділів у зоні АТО вже витрачено майже два мільйони гривень. Це дозволило впорядкувати проходження служби особовим складом, вирішити нагальні питання матеріально-технічного забезпечення та фінансово підтримати військовослужбовців.

Особливий батальйон: без командирів та підлеглих
А днями на Полтавщині з’явився ще один підрозділ, до формування якого ані держава, ані місцеве керівництво не доклало жодних зусиль. Назвали його... полтавський батальйон небайдужих. У цьому дивному підрозділі немає рот і взводів, як немає й єдиного командування та підлеглих.
Кістяк батальйону утворили волонтери — представники громадських організацій та звичайні полтавці, котрим болить доля вітчизняного війська, якому наразі дуже важко і яке має не лише перемогти тих, хто зазіхнув на територіальну цілісність України, але й закласти підвалини створення нової української армії. Армії, де не буде окозамилювання в питаннях бойової готовності, корупції, де військові почуватимуться справді соціально захищеними і не матимуть потреби у тому, що необхідно їм для гідного виконання свого військового обов’язку та присяги, яку вони склали народу.
Активісти, котрі об’єдналися в батальйон небайдужих, заявляють, що їхній підрозділ не належить жодній політичній силі і на партію не перетвориться, які би вітри не вирували на дворі! Хоча, не приховують волонтери, кожен із них має свої політичні симпатії, але об’єдналися вони тільки задля того, щоб координувати свої зусилля та згуртувати під єдиним дахом усіх, хто безкорисно допомагає вітчизняному війську.
— Для нас пріоритетом є перемога України у війні, яку розпочала проти нашого народу сусідня держава, збереження територіальної цілісності, а також збереження життя та здоров’я українців, — проголошують ініціатори створення батальйону небайдужих. — Ми допомагаємо полтавцям, які виконують свій обов’язок у гарячих точках України. І суперечки за старшинство — речі неприпустимі у волонтерській справі і не відповідають ідеалам, яких ми прагнемо, підписавши асоціацію про співробітництво...
Про необхідність об’єднати зусилля волонтерів у Полтаві замислилися після аналізу першого досвіду допомоги на початку березня цього року окремому батальйону морської піхоти, який тоді дислокувався у Криму. У квітні волонтери почали допомагати Полтавському батальйону територіальної оборони. А згодом — підрозділам, де служать полтавці, в усіх гарячих точках Сходу України та на її кордонах.
— Тоді й вирішили, що необхідно об’єднати зусилля всіх, хто хоче допомагати полтавцям, котрі служать у зоні АТО, — розповіла кореспонденту «ДУ» Олександра Сиротенко — одна з полтавських активісток, котрі от уже п’ятий місяць організовують збір коштів, харчів, предметів гігієни тощо для військових. — Роботи дуже багато, адже благодійницька діяльність забирає багато часу і вимагає неабияких організаторських здібностей, — ділиться дівчина. — Але її результат тішить усіх нас — волонтерів, котрі докладають своїх зусиль у загальну справу захисту нашої Батьківщини...
Батальйон небайдужих полтавців об’єднав у своїх лавах людей неоднакових політичних уподобань, різного рівня освіти і життєвого досвіду, різних за професіями та досвідом волонтерської роботи. Але небайдужих бійців батальйону об’єднує одна спільна риса — щире прагнення покращити умови перебування на передовій своїх земляків, котрі щодня ризикують власним життям заради того, щоб відвоювати мир та спокій у нашій країні.

З миру по нитці— бійцю бронежилет...
Допомогу військовим небайдужі збирають буквально по крихтах у рамках акції «Рідну землю боронимо разом!». Звертаються до полтавців через ЗМІ, особисто ведуть перемовини з підприємцями, фермерами, людьми, котрі можуть надати матеріальну допомогу, але через свою зайнятість або небажання втягуватися у бюрократичну тяганину, пов’язану з перерахуванням грошей, чи таких, хто просто не вірить, що їхні гроші дійдуть до адресатів.
У пригоді стає все — від готівки, продуктів харчування, питної води, туалетних та миючих засобів до приладів нічного бачення, бронежилетів, спальних мішків, касок, форменого одягу, «берців» тощо. Зібране накопичують у приміщеннях, які вдається знайти.
Приміром, керівництво Полтавської ОДА виділило волонтерам спеціальне приміщення для роботи, куди полтавці приносять різні речі, продукти або гроші. Частина волонтерів із батальйону небайдужих збирає допомогу від громадян в офісах громадських організацій. Але результат один: із Полтави практично щотижня у гарячі точки відправляють зібрану полтавською громадою допомогу військовим. Маршрути доставки різні. Туди, де служать полтавці, — Краматорськ, Красний Лиман, у район Слов’янска, Луганська, Донецька тощо.
Захисникам потрібно все, що привозять активісти. Як зізнаються волонтери, котрі виїжджають на блокпости, бійці там виживають переважно за рахунок благодійної допомоги та допомоги від місцевих жителів. Їжу готують у казанах на вогнищах самотужки, меню складають із тих продуктів, які є під рукою.
Формений одяг бійців дуже швидко зношується у польових умовах, але відремонтувати його нема де, не кажучи вже про те, аби поміняти на новий. Одяг, білизну та шкарпетки теж перуть самі у звичайних цеберках... За таких побутових умов наші бійці радіють кожній передачі від волонтерів батальйону небайдужих — банкам із копченим салом, тушонці, макаронам, сухофруктам, мінеральній і питній воді, печиву, цукеркам тощо.
Як розповіла Олександра Сиротенко, волонтери з батальйону небайдужих уже відправили на передову близько 10 тонн продуктів, закупили на благодійні гроші 30 пристроїв нічного бачення, 51 бушлат, 106 тактичних ліхтариків, 110 тактичних окулярів, 18 військових форм і пар взуття, 20 звичайних ліхтариків, три тисячі мішків на блокпости, 11 біноклів, п’ять моноклів, 400 балаклав, 400 пар шкарпеток, 53 плащ-намети. Крім того, інший господарчий крам — миски для прання, молотки, пилки, плоскогубці, подовжувачі, трійники, лампочки, батарейки, електричні дроти, чайники.
Але не хлібом єдиним... До діяльності батальйону небайдужих підключилися митці та місцеві журналісти. Очевидно, згадавши досвід культурно-масового обслуговування радянських воїнів у часи Великої Вітчизняної війни. Журналісти полтавських видань якщо не самі виїжджають у гарячі точки, то з волонтерами передають бійцям газети і журнали — вісточки з батьківщини. Як, скажімо, працівники газети «Полтавський вісник».
Журналісти ОДТРК «Лтава» днями відвезли на блокпости зворушливі листи бійцям від полтавських дітей, в яких малеча бажає захисникам найшвидшої перемоги та повернення додому. На День Конституції України до бійців на Схід України із Полтави разом із волонтерами поїхали заслужена артистка України Наталія Май зі своїми двома доньками — теж співачками. Вони дали концерт для бійців, для яких приїзд творчої бригади на фронт, беззаперечно, запам’ятається на все життя.

* * *
...Днями за рішенням сесії Полтавської обласної ради на реалізацію програми територіальної оборони області виділено 5 млн грн. На думку депутатів, цієї суми хоча і недостатньо, але вистачить на першочергові потреби. Як для тих, хто сьогодні захищає державу на Сході України, так і для тих, хто боронитиме в разі потреби свій рідний край.
Утім, волонтери з батальйону небайдужих не покладаються лише на офіційні джерела фінансування, бо бюрократичні перешкоди стають на заваді того, щоб на бюджетні гроші купували бійцям саме те, що їм конче потрібно. Причому швидко — без задовгих сумно відомих непрозорих тендерів. Тому бійці полтавського батальйону небайдужих активно продовжують збирати гроші, речі та продукти для військових. І, не покладаючись лише на владу, відвозять благодійну допомогу у райони бойових дій, часто з ризиком для життя.
Приклад того — захоплення у полон бойовиками чотирьох волонтерів, котрі везли гуманітарну допомогу військовим із Полтави в зону АТО. Але полтавських волонтерів це не зупинило, і вони продовжують робити свою справу, цілковито віддаючись шляхетній меті — підтримці свого, українського, війська. Вони — справді небайдужі люди, котрі не з примусу, а за покликанням душі не шкодують власного часу й сил для того, аби в Україну нарешті прийшов довгоочікуваний мир.

Олександр БРУСЕНСЬКИЙ, м. Полтава 

 

 

 

Останнi новини


Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «DUA.com.ua».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню
та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».