Пам'ять
Всеукраїнський громадсько-політичний тижневик
Понедiлок Вересень 29, 2014

"ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА", архiв новин за 2013 рiк.

ДЕМОКРАТИЧНА УКРАЇНА var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-6198717-6']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })(); СУСПІЛЬСТВО
МІЖНАРОДНІ ЕКСПЕРТИ ГУРТУЮТЬСЯ НАВКОЛО ГЕНДЕРНИХ ПИТАНЬ
Нещодавно поблизу Києва відбулася зустріч експертів Міжнародної гендерної стратегічної платформи, які представляли країни пострадянського простору. Вони зібралися, щоб обговорити реалізацію політики рівних можливостей жінок і чоловіків у цьому регіоні, обмінятися досвідом роботи та скоординувати подальшу співпрацю.
Про результати конференції розповідає керівниця Інформаційно-консультативного жіночого центру (ІКЖЦ), який був ініціатором міжнародного заходу, Олена Суслова.

— Що спонукало до проведення цієї представницької зустрічі?
— Необхідність такого заходу назрівала давно. Я б навіть сказала, що вона зародилася ще в 1995 році, коли відбулася IV Всесвітня конференція у справах жінок у Пекіні. На ній була схвалена платформа дій, що є основою нашої роботи для досягнення гендерної справедливості. Готуючи той документ, усі країни світу об’єднали зусилля, щоб проблеми кожного регіону були висвітлені та відповідно напрацьовані загальні рекомендації.
На жаль, країни Центральної і Східної Європи тоді не змогли згуртуватися, щоб запропонувати власні рекомендації. Одна з учасниць конференції навіть назвала наш регіон «не регіон», бо його просто не було в загальному тексті. Після дезінтеграції Радянського Союзу для кожної країни вибудовувалися певні напрямки руху, тенденції розвитку. Ми різні — і за соціально-економічним розвитком, і щодо основної релігії, та водночас ми накопичували свій досвід роботи, у нас є свої напрацювання для розв’язання важливих питань, подолання тих чи інших загроз та ризиків, які для наших країн є подібними. Тому й вирішили створити Міжнародну гендерну стратегічну платформу, щоб поєднати наші зусилля.
— Хто ініціював проведення цієї конференції?
— Це ініціатива нашого Інформаційно-консультативного жіночого центру. Саме ми рік тому під час проведення Міжнародної конференції в Стамбулі запропонували цю ідею, і вона була охоче підтримана. На мій погляд, у країнах колишнього Радянського Союзу до України ставляться як до рівного та надійного партнера. Україна ніколи не відрізнялася намаганнями тиснути й керувати. Окрім того, є дуже добрі і давні зв’язки між громадськими організаціями. Українська гендерна стратегічна платформа була створена ще два роки тому, і теж за ініціативою ІКЖЦ. Тому нинішня зустріч була продовженням нашої роботи та міжнародних контактів.
Проведення конференції підтримали програми «Схід-Схід: партнерство без кордонів» Міжнародного фонду «Відродження» та Фундацій відкритого суспільства.
— Хто відгукнувся на ваш об’єднавчий заклик?
— Відгукнулося багато людей, громадських організацій. Але через обмеженість фінансових можливостей не всі вони змогли приїхати. Тому у зустрічі взяли участь представники семи країн: Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Таджикистану та України.
— Які питання ви маєте намір вирішувати спільно?
— Ми визначилися з пріоритетами, які назвали «гендерні загрози в регіоні». Це ті спільні тенденції, на які ми хочемо звернути особливу увагу. Серед них можна назвати, насамперед, зростання дискримінаційних практик у країнах нашого регіону, зростання сексизму, антигендерних рухів, які або не розуміють самого поняття, або свідомо хибно його тлумачать. Ми плануємо виробити спільні дії для подолання негативних явищ у гендерній політиці.
Важливе значення конференції полягає ще й у тому, що на ній була обговорена також стратегія залучення чоловіків до гендерного руху. У нас приблизно третину учасників становили чоловіки з країн — учасниць конференції, які свідомо і не перший рік займаються такою тематикою. У цьому напрямку ми теж плануємо спільно працювати. Є дуже цікаві ідеї, які запропонували саме чоловіки.
Окреслено плани на найближчу та стратегічну перспективи. До перших належить, приміром, відкриття нашої сторінки у соціальній мережі Facebook. Думаю, вона з’явиться вже найближчим часом і сприятиме ширшому згуртуванню різних суспільних верств навколо питань гендерної рівності. До тривалої перспективи можна віднести напрацювання спільних позицій та вплив на творення і розвиток державної гендерної політики у наших країнах, надання рекомендацій із цих питань національним урядам, а також створення потужної підтримки серед неурядових організацій.
— Хто керуватиме роботою мережі Міжнародної гендерної стратегічної платформи?
— Під час конференції було відведено чимало часу саме на організаційні питання. Узгоджуємо, як працюватиме горизонтальна структура, яка не матиме єдиного ієрархічного центру. У нас буде система координаторів — за певними напрямами роботи. Оскільки не маємо жодного фінансування, все здійснюватиметься на добровільних засадах. Уже є два координатори: із внутрішніх комунікацій — вона з Таджикистану і координатора з медійного забезпечення із Грузії. Обидві не перший рік працюють у цій сфері.
Плануємо різного роду заходи. Це, зокрема, обмін досвідом і цікавими стратегіями та практиками, які маємо і які були б корисними для різних країн регіону. Залучатимемо спільні інформаційні ресурси. Проводитимемо й міжнародні зустрічі, конференції для висвітлення цих питань, реалізації спільних навчальних програм, акцентуватимемо увагу на підготовці кадрів, які займатимуться питанням гендерної рівності.
Є дуже цікаві ідеї зі створення певного профілю нашого регіону. Думаю, що за такої спільної роботи нас більше не називатимуть «не регіоном». І питання гендерної рівності набудуть у нас зовсім іншого звучання.
— Ви згадуєте перелік гендерних ризиків та загроз, який плануєте спільно напрацювати. Чи вони відрізнятимуться від загальносвітових підходів?
— Ми взяли формат, який є практично універсальним. Це — Конвенція з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок. 16 статей цієї конвенції звертаються до конкретних тем або змістовних аспектів. До того ж вирішили взяти ще Резолюцію ООН 1325, де йдеться про участь жінок у побудові й захисті миру. На жаль, багато країн регіону потерпали і нині потерпають внаслідок різних, зокрема воєнних конфліктів, і жінки у них — зазвичай перші потерпілі. Визначивши загрози, ми рухатимемося до спільних стратегій, які допоможуть нам їх реалізувати.
— Проведення конференції в Україні засвідчує, що наша держава в регіоні з питань гендерної політики просунулася доволі далеко і до певної міри є лідером. То невже гендерне питання в Україні вирішене настільки добре, що з нас уже можна брати приклад?
— За роки незалежності громадянським суспільством в Україні було зроблено серйозні кроки для досягнення гендерної рівності жінок і чоловіків. Було подано чимало цікавих ініціатив, частина з них інституалізована на державному рівні, деякі підтримують громадські організації. Тому Україна тут не пасе задніх. Хоча виявляти лідерів — справа невдячна, бо й інші країни можуть поділитися позитивним та цікавим досвідом.
Щодо ставлення держави до гендерної політики, то тут є дуже багато проблем. І, на жаль, бракує послідовної політичної сили, інституційної пам’яті при переході влади від одних до інших. Останнім часом я нерідко повторюю слова: все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Ми стаємо сильнішими, і в цьому є оптимізм, є наші ресурси і перспективи.

Роман НЕЧИПОРУК, Національний прес-клуб«Українська перспектива»

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]

[an error occurred while processing this directive]
також у паперовій версії читайте:
  • У ФОКУСІ ЗАРУБІЖНИХ ЗМІ

назад »»»

Використання матеріалів «DUA.com.ua» дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на «DUA.com.u».
Всі матеріали, розміщені на цьому сайті з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна», не підлягають подальшому відтворенню та / чи розповсюдженню у будь-якій формі, окрім як з письмового дозволу агентства «Інтерфакс-Україна».