ЧОМУ НЕ БОЛИТЬ ГОЛОВА У ДЯТЛА?
Ці птахи, що додають своїм невтомним стукотом особливого колориту лісам, водяться практично скрізь, за винятком хіба що Північного полярного кола та Антарктиди. Давно і добре вивчені, вони знову привернули увагу вчених.
Китайські фахівці вирішили дізнатися про секрет цих птахів: як череп дятла витримує найсильніше навантаження при численних ударах дзьобом по стовбуру дерева, чому при цьому не страждає мозок працелюбного птаха?
Розкрити ці таємниці вирішили дослідники двох університетських наукових центрів — Бейханського університету в столиці Китаю і Політехнічного університету в Гонконзі.
Учені таємно встановили в лісі дві спеціальні високошвидкісні відеокамери, здатні знімати кілька тисяч кадрів на секунду. Вони дали змогу відзняти весь процес роботи дятла з видобування комах і їхніх личинок, які ховаються в корі дерева.
Далі дослідники провели магнітно-резонансне сканування черепів живих птахів і з високою точністю визначили будову черепа дятла, товщину кісток і їхню щільність.
Це дозволило створити тривимірну модель голови дятла, і за допомогою комп'ютера моделювати різні фази удару дзьобом по дереву.
Автори з'ясували: вирішальну роль в амортизації віддачі ударів по дереву і захисту мозку дятла від травм відіграє особлива будова кісток черепа (на деяких їхніх ділянках спостерігаються особливі «губчасті» структури), а також те, що обидві частини дзьоба дятла мають значну різницю в довжині.
«Отримані нами результати знадобляться при розробці нових захисних шоломів, наприклад для бобслеїстів, стрибунів із трампліна або мотогонщиків»,— повідомив співавтор дослідження, пекінський вчений Юбо Фан.
також у паперовій версії читайте:
- ПРО ЗДОБУТКИ ГАЛУЗІ, ЩО НАВОДИТЬ ЛАД У ХАОСІ
- МЕРТВЕ МОРЕ СТРІМКО УСИХАЄ
- КІНЕЦЬ СВІТУ ВІДКЛАДАЄТЬСЯ
назад »»»